Ruská škola učí carské tradici. Monarchie je blízko, věří její ředitel

  17:30aktualizováno  17:30
Oligarcha a horlivý zastánce monarchie Zurab Čavčavadze provozuje na okraji Moskvy speciální školu svatého Basileia Velikého, kde se studenti učí carským zásadám a tradicím. Čavčavadze totiž věří, že návrat carského Ruska je nevyhnutelný.

Ve škole svatého Basileia Velikého v Moskvě se děti učí především latinu, Písmo svaté a historii. | foto: http://www.vasiliada.ru/

„Vychováváme zde novou elitu. Všichni budou mít šanci dostat se k moci,“ vysvětluje redaktorům The Guardian koncept školy její 74letý ředitel Zurab Čavčavadze. Zatímco sedí pod ohromným portrétem posledního ruského cara Mikuláše II., mluví o tom, jak se z jeho studentů stávají „lidé morálně na výši, naplněni vírou, intelektem a vlastenectvím“.

Fotogalerie

Čavčavadze patří k malé ale vlivné skupině lidí, pro něž je carská minulost Ruska inspirací a kteří zároveň nepřestávají věřit v její brzký návrat. Ruské impérium zaniklo v roce 1917 po únorové ruské revoluci, která vyústila v abdikaci cara Mikuláše II. V říjnu téhož roku se vlády ujali bolševici v čele s Vladimirem Iljičem Leninem.

„Podívejte se, co ruský lid udělal s Leninem, Stalinem i Putinem. Jakmile je někdo u moci několik let, stává se nedotknutelným. Rusové usilují o monarchii, sama duše Ruska je monarchie,“ dodává Čavčavadze.

V několika rozlehlých budovách, které stojí kolem nově postavené katedrály na předměstí Moskvy, jsou tak více než čtyřem stovkám studentů vštěpovány carské tradice a zvyky. Vyučuje se zde především latina, Písmo svaté a historie. Učebnice musely projít speciální prověrkou, která se postarala o to, aby nebylo na dějiny Sovětského svazu nahlíženo pozitivně, tak jak je tomu u moderních ruských učebnic.

Celá moskevská škola je prosycena monarchistickým odkazem. Portréty carů dozorují na školních chodbách a na konci jedné z nich se hrdě tyčí socha ruské carevny Kateřiny Veliké. Ve studentském sále visí dalších osm velkolepých obrazů ruských carů.

Vychováváme ortodoxní vlastence

Speciální škola je projektem Konstantina Malofejeva, tajemného ruského miliardáře, kterého někteří nazývají „pravoslavným oligarchou“. Malofejev má úzké vazby na Kreml a předpokládá se, že finančně podporoval anexi Krymu. Stojí také za nacionalistickým, pravoslavným televizním kanálem Cargrad.

„Posláním naší školy je vychovávat pravoslavné patrioty, kteří hrdě ponesou odkaz celé tisícileté tradice Ruska a nikoliv jen posledních několika dekád,“ vysvětluje Malofejev ze své centrální moskevské kanceláře, kterou zdobí pravoslavné ikony a velký portrét konzervativního cara Alexandra III. „Je pro mě velmi důležité navázat na tradici, která byla přerušena v roce 1917,“ dodává miliardář.

Podle Malofejeva by k návratu monarchie mohlo dojít dříve, než by kdokoliv čekal. Věří totiž, že by novým carem mohl být korunován třeba současný ruský prezident Vladimir Putin, jehož počínání v podzimním průzkumu hodnotilo pozitivně téměř 90 procent Rusů (psali jsme zde).

Sté výročí únorové revoluce a Mikulášovy slzy

Únorová revoluce, která podle našeho gregoriánského kalendáře připadá na začátek března, slaví letos sté výročí. Rozruch u ruské pravoslavné veřejnosti proto vyvolala zpráva z krymského Simferopolu, kde prý začala ronit slzy busta posledního ruského cara Mikuláše II. umístěná v kapli místní prokuratury.

„Zázrak“ oznámila veřejnosti poslankyně ruské vládní strany Jednotné Rusko Natalja Poklonská, bývalá krymská prokurátorka. K zázračné bustě podle Poklonské přicházejí rodiče s nemocnými dětmi v naději, že se jejich ratolesti uzdraví.

Kromě bývalého cara začalo prý v kapli ronit slzy i několik ikon. Zpráva o simferopolském „zázraku“ měla velký ohlas na ruských sociálních sítích. Část uživatelů netajila své nadšení, jiní si z posvátných slz, ale především z poslankyně Poklonské, tropili žerty.

Nicméně i tento případ ukazuje, že i o století později část Rusů stále cítí k někdejšímu impériu nostalgii. Mnoho příznivců carského zřízení je mezi voliči nacionalistické Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského. Ta nedávno v dolní komoře parlamentu navrhla změnu státních symbolů, které by se vrátily k vlajce a státní hymně z dob ruského impéria (psali jsme zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Najdete na iDNES.cz