Rusko uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie

  13:12aktualizováno  21:01
Rusko uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie na Gruzii. Oznámil to prezident Medveděv, který podepsal příslušný dekret. Gruzínské separatistické provincie požádaly Moskvu o uznání minulý týden, včera je podpořily obě komory ruského parlamentu. Západ krok Ruska odmítá, Gruzie ho označuje za "nepokrytou anexi".

Ruského prezidenta Dmitrije Medveděva od uznání Abcházie a Jižní Osetie odrazoval Západ, pán Kremlu na to ale nedbal. | foto: Reuters

"Podepsal jsem dekrety o uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie. Rusko vyzývá další státy, aby následovaly jeho příkladu," řekl Dmitrij Medveděv ve slavnostním prohlášení pro ruskou televizi. Ministerstvu zahraničí už také nařídil, aby s provinciemi navázalo oficiální diplomatické styky, uvedl zdroj z Kremlu.

Včera prezidenta k uznání gruzínských vzbouřeneckých regionů vyzvaly obě komory parlamentu (o hlasování Rady federace a Státní dumy čtěte zde). Západ Moskvu od tohoto kroku odrazoval, územní svrchovanost Gruzie je podle Spojených států i Evropské unie nezpochybnitelná. Ovšem Kreml varování nevyslyšel.

Samozvaný prezident Jižní Osetie Eduard Kokojty už řekl, že požádá Moskvu, aby na území umístila svou vojenskou základnu. A odpověď z Moskvy, byť nepřímá, na sebe nenechala dlouho čekat.

"Naše země samozřejmě pomůže zajistit bezpečnost těchto dvou států, a pokud budou napadeny, nabídneme jim odpovídající pomoc. Rusko je zemí, která musí zabezpečit své zájmy po celé délce svých hranic, to je zcela zřejmé," řekl Medveděv stanici CNN.

. ČTĚTE TAKÉ:

Neopakujte gruzínskou chybu, varovalo Rusko sousední státy

Z Gruzie a Západu zní slova o anexi a nepřijatelnosti
Medveděvovo prohlášení okamžitě rozpoutalo v Gruzii i západním světě vlnu odsouzení. "Je to neskrývaná anexe obou území, která jsou součástí Gruzie," řekl náměstek gruzínského ministra zahraničí Giga Bokeria.

"Kategoricky to odmítáme a znovu zdůrazňujeme gruzínskou suverenitu a územní integritu," přidala se mluvčí britského ministerstva zahraničí. Francouzská diplomacie označila Medveděvovo rozhodnutí za "politováníhodné". "Připomínáme, že lpíme na územní celistvosti Gruzie," řekl mluvčí Eric Chevallier.

Stejného názoru je i Praha. "Česká republika trvá na svém původním stanovisku a uznává pouze územní celistvost Gruzie. Rusko navíc v tomto sporu není nestranné," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Podle amerického prezidenta George W. Bushe jsou oba regiony součástí Gruzie a mají jimi zůstat. "Ruský postup jen zvyšuje napětí a ztěžuje diplomatická jednání," vyjádřil se Bush ze svého texaského ranče.

Čin Kremlu odsoudila i šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která je nyní na návštěvě Blízkého východu. Na tiskové konferenci v Ramalláhu ho podobně jako Francouzi označila za politováníhodný. "Je to nepřijatelné," řekla zase německá kancléřka Angela Merkelová.

. NATO O RUSKÉM UZNÁNÍ ABCHÁZIE A JIŽNÍ OSETIE

"Je to přímé porušení mnoha rezolucí Rady bezpečnosti OSN týkajících se gruzínské územní integrity, rezolucí, které podpořilo samotné Rusko," řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

"Je to přímé porušení mnoha rezolucí Rady bezpečnosti OSN týkajících se gruzínské územní integrity, rezolucí, které podpořilo samotné Rusko," zdůraznil zase generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Rozbuškou vedoucí k ruskému uznání byla právě Jižní Osetie
Kvůli Jižní Osetii propukla počátkem srpna rusko-gruzínská válka. Tbilisi zareagovalo na ruské a jihoosetské provokace a ve snaze znovu dostat pod kontrolu vzbouřenecké území poslalo 8. srpna vojáky do jihoosetského správního střediska Cchinvali.

Rusko odpovědělo masivním útokem po zemi, ve vzduchu i na moři, během kterého gruzínské síly zatlačilo hluboko do vnitrozemí Gruzie. Po několika dnech bojů, které zanechaly nejméně stovky mrtvých a tisíce raněných a desetitisíce lidí vyhnaly z domovů, se aktivita přesunula na diplomatickou půdu.

Obě strany podepsaly šestibodovou dohodu, jejíž součástí bylo i stažení vojáků do pozic před vypuknutím konfliktu. Právě tento bod ale Rusové nedodržují. Oznámili, že kolem obou provincií vytvoří nárazníkové zóny, v nichž vojáky (jejich slovy "mírové jednotky") ponechají. - čtěte Nárazníková zóna kolem Osetie přetne gruzínskou dopravní tepnu

Ruský velvyslanec u NATO Dmitrij Rogozin v reakci na prudké ochládání vztahů mezi NATO a Ruskem vzkázal, že mu situace v Evropě připomíná rok 1914, "kdy se také kvůli jednomu teroristovi střetly velmoci". "Doufám, že se Michail Saakašvili nestane dalším Gavrilem Principem," připomněl muže, který v Sarajevu zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este.

. JIŽNÍ OSETIE

Území Jižní Osetie o rozloze asi 3 900 km čtverečních leží jen desítky kilometrů na severozápad od gruzínské metropole Tbilisi. Od Gruzie se Jižní Osetie odtrhla ve válce v letech 1991-1992. Před současnou krizí ji obývalo na 70 tisíc lidí. Většinoví Osetové říkají, že do Gruzie byli násilně přičleněni za sovětské éry a že nyní chtějí uplatnit právo na sebeurčení.
V Jižní Osetii před současným konfliktem působil pětisetčlenný mírový sbor složený z Osetů, Gruzínců a Rusů.
Separatisté, masivně podporovaní Moskvou a vedení Eduardem Kokojtym, odmítají gruzínské nabídky na širokou autonomii a požadují úplnou nezávislost.


. ABCHÁZIE

Někdejší oblíbené černomořské letovisko sovětských elit o rozloze 8 400 km čtverečních zabírá polovinu pobřeží, které formálně patří Gruzii. Faktickou nezávislost získala Abcházie na začátku 90. let po válce s Gruzií, při konfliktu zemřelo na deset tisíc lidí. Tbilisi hovoří o tom, že z regionu prchlo čtvrt milionu etnických Gruzínců, podle abcházských separatistů bylo uprchlíků 160 tisíc.
Počet obyvatel Abcházie není jasný. Separatisté udávají 340 tisíc, toto číslo je podle Tbilisi značně nadhodnocené. Jiné odhady staví populaci Abcházie mezi 160 a 190 tisíc.
Abcházci stejně jako Osetové argumentují právem na sebeurčení. Podle separatistických úřadů má na 80 procent Abcházců ruské pasy.
Podle sovětského sčítání lidu tvořili etničtí Abcházci v roce 1989 jen 18 % obyvatel, zatímco Gruzínců zde bylo 45 %.

Zdroj: Wikipedia

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Severní Amerika sledovala zatmění Slunce. Další příležitost bude za 20 let

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Proruskou síť odhalili i v Belgii. Platí si europoslance, chce oslabit Ukrajinu

12. dubna 2024  15:21

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

Přímý přenos V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Vlak srazil v Hlubočepech člověka, provoz mezi Radotínem a Smíchovem stál

12. dubna 2024  12:22,  aktualizováno  15:08

V Praze Hlubočepech v pátek dopoledne osobní vlak srazil a usmrtil člověka, provoz mezi Smíchovem a...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...