V Rusy okupovaném ukrajinském Mariupolu se objevily plakáty a billboardy na...

V Rusy okupovaném ukrajinském Mariupolu se objevily plakáty a billboardy na ruskou prezidentskou kampaň. (1. února 2024) | foto: Profimedia.cz

Překrucujete realitu, nelíbí se Kyjevu reportáž německé televize z Mariupolu

  • 221
Ukrajina kritizuje německou veřejnoprávní televizi ZDF za její nedávné zprávy z jihoukrajinského města Mariupol, které okupuje Rusko. Zpravodaj stanice popsal z místa „velké množství destrukce“ a zároveň řekl, že „město funguje“. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko novináře obvinil z „překrucování reality“.

„Mariupol není město duchů... Vidíte lidi na ulici, vedou svůj život a jsou otevření,“ řekl ve vysílání moskevský zpravodaj ZDF Armin Coerper z Mariupolu. „Město funguje. Je tady elektřina, topení. Teče teplá voda, funguje internet... Jsou zde otevřené obchody, restaurace,“ řekl. Zároveň upozornil, že ve městě je stále vidět velké množství destrukce. Poznamenal, že zničené částí města jsou obnovovány.

Uvedl také, že mezi obyvateli nezaznamenal odboj. Podle jeho dojmu je většina lidí, kteří v Mariupolu zůstali, nejspíše proruská. Zároveň podotkl, že pokud tam stále žijí lidé prozápadního smýšlení, pak jsou nejspíše rezervovaní ve svých vyjádřeních kvůli obavám z represí. Hovořil také o nových učebnicích a osnovách ve školách, které dodržují ruský narativ. V přenosu vysvětlil, že jeho tým se do města dostal na základě povolení ke vstupu od ruských úřadů a mohl se tam volně pohybovat. „To ale neznamená, že uznáváme tuto ruskou okupaci,“ dodal zpravodaj.

ZDF vysíláním z okupovaného města pobouřila ukrajinské úřady, její reportování z Mariupolu kritizovala také některá ukrajinská média. Server Jevropejska pravda napsal, že reportáž zkresluje obraz života v Rusy okupovaném Mariupolu. „Coerper také zmiňuje rekonstrukci města, aniž by zdůraznil, že ho zničili Rusové,“ napsal web.

Fólie místo oken, domy teče voda. Obyvatelé Mariupolu popsali život pod Rusy

Mluvčí ukrajinské diplomacie Nikolenko vyzval stanici, aby cestu do Mariupolu bez povolení Kyjeva vysvětlila. „Porušení ukrajinských zákonů může ovlivnit další aktivity média na Ukrajině,“ napsal dnes na síti X. „Překrucování reality není žurnalistika,“ uvedl Nikolenko.

Stanice ZDF připustila, že formulace „město funguje“ je zavádějící. „Výběr pouze tohoto citátu však nevystihuje jeho (reportérův) celý dojem. Armin Coerper spíše popisuje, jak se Rusko snaží pomocí značných finančních prostředků vytvořit dojem normálnosti a obnovy,“ uvedla televize. Zdůraznila, že ve zprávách z Ukrajiny nikdy nezpochybnila, že Mariupol je území okupované Ruskem, ani kdo je v této válce agresorem a kdo obětí.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022. Přístavní a strategicky důležité město Mariupol u Azovského moře se krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu ocitlo v ruském obklíčení, které si podle Ukrajinců vyžádalo životy tisíců civilistů. V druhé polovině května 2022 Rusové dobyli poslední baštu ukrajinského odporu v tamních ocelárnách Azovstal a po bojích značně zničený Mariupol tím zcela padl do jejich rukou.

Potopili nám další loď! Rusové prohrávají bitvu o Černé moře a zuří

V prosinci 2022 agentura AP napsala, že na troskách Mariupolu vyrůstává nové ruské město, z něhož Moskva odstraňuje veškeré pozůstatky Ukrajiny – společně s důkazy o válečných zločinech pohřbených ve zničených budovách. Dělníci podle ní bourali vybombardované budovy, těla mrtvých odváželi společně s troskami a tisíce Ukrajinců, kteří zemřeli, nebo odešli, nahradili ruští vojáci, lékaři či dělníci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video