Příslušník proruských jednotek nakládá munici do bojového vozidla během bojů v závodu Azovstal v Mariupolu. (12. dubna 2022) | foto: Reuters

V Mariupolu se válčí o železo a ocel, dle Moskvy se vzdalo tisíc mariňáků

  • 255
Ústředním bodem bitvy o kontrolu nad jihoukrajinským Mariupolem je nyní získání kontroly nad metalurgickým komplexem Azovstal. Železárny a ocelárny jsou jednou z klíčových základen, které zbyly několika tisícům ukrajinských obránců obleženého města. Rusko ráno oznámilo, že se jeho silám ve městě vzdala tisícovka vojáků z 36. ukrajinské brigády námořní pěchoty. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že žádné takové informace nemá.

Ruské ministerstvo obrany ve středu ráno uvedlo, že se jeho silám v Mariupolu vzdalo 1026 vojáků z 36. ukrajinské brigády námořní pěchoty. Má mezi nimi být 162 důstojníků a 47 vojákyň. S podobným prohlášením přišel čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinské ministerstvo obrany sdělilo, že nemá žádné informace, že by se vojáci vzdali. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič naopak uvedl, že se mariňákům podařilo probít z obklíčení a spojit s bojovníky z pluku Azov. V úterý příslušníci námořní pěchoty hlásili, že do posledního muže drží obranu města, ačkoli v poslední době nedostali žádnou zásilku munice nebo potravin.

V útrobách obrovského průmyslového areálu se odehrávají prudké boje a dokonce se objevují zprávy o boji zblízka, píše BBC. Přesný počet příslušníků ukrajinských ozbrojených sil, kteří v průmyslovém areálu našli útočiště, ale podle expertů není možné kvůli nedostatku spolehlivých informací určit.

Objevily se i zvěsti, že Rusové nad těmito železárnami a ocelárnami údajně použili chemické zbraně. Tvrdí to ukrajinští členové pluku Azov, kteří jsou mezi těmi, kdo továrny brání. Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů, kteří se podílejí na obléhání Mariupolu, použití chemických zbraní popřel.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko ve středu uvedl, že o odchod z města žádá přes 100 tisíc lidí, ruská armáda ale už čtvrtý den v řadě evakuacím brání. V uplynulých týdnech Rusové nevpouštěli do Mariupolu evakuační autobusy, v některých případech dovolili obyvatelům odjet vlastními vozidly.

Většina budov  v Rusy okupovaném Mariupolu je silně poničená. (3. dubna 2023)

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková ve středu prohlásila, že ruská armáda blokuje evakuační autobusy a porušuje klid zbraní v místech dohodnutých evakuačních koridorů.

„Okupanti nerespektují mezinárodní humanitární právo a ani řádně nekontrolují své lidi na místě. To vše vytváří na trasách takovou míru nebezpečí, že jsme dnes nuceni upustit od otevření humanitárních koridorů,“ dodala.

VIDEO: Držíme pozice až do konce, vzkazují ukrajinští mariňáci z Mariupolu

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj vyzval občany, aby se na vlastní pěst pokusili dostat do měst Popasna, Lysyčansk, Rubižne a Severodoněck, odkud budou moci být převezeni do bezpečí. „Dokud můžete, evakuujte se na západ země,“ uvedl s odkazem na očekávanou ofenzívu Ruska v Donbasu.

Rusko uplatňuje taktiku „vyčerpání obránců“

Podle Aglaji Snětkovové z londýnské University College London (UCL) se stala továrna Azovstal klíčovým cílem během několikatýdenního obléhání přístavního města.

„Zařízení vybudované ještě v sovětské éře dosud odolává, protože bylo postaveno tak, aby ustálo značné poškození,“ uvedla odbornice na ruskou zahraniční a bezpečnostní politiku. Hutní komplex je podle ní rovněž tak obrovský, že dostat odtamtud bojovníky je obtížné.

Svědectví z Mariupolu: mrtví v ulicích, čekání na popravu i místní udavači

„Na příkladu tohoto zařízení, ostatně jako v Mariupolu v širším smyslu, se ukázaly výzvy městské války a dobývání oblastí, kde se pohybuje velké množství bojovníků, kteří mohou mít připravené úkryty,“ dodala Snětkovová.

Expert na zpravodajské služby Justin Crump se domnívá, že silně bráněná oblast je jedním z posledních zbývajících míst odporu v Mariupolu.

Povahu tamních bojů tento bývalý člen britské armády popisuje jako složité bitvy uprostřed husté průmyslové zástavby. Podle Crumpa se ruský útok soustředí především na bombardování oblasti, které je součástí pečlivé a pomalé taktiky „vyčerpání obránců“, píše BBC.

17. března 2022

Ukrajinci se drží navzdory bombardování

Ruské invazní síly podle něj používají těžké dělostřelectvo, aby zničily budovy, které by mohli využívat obránci, a poté postupují vpřed, aby snížily počty svých ztrát. Ukrajinští vojáci jsou vzhledem k mnohatýdennímu brutálnímu bombardování v překvapivě dobrém stavu, míní Crump.

Podle toho se ale ocitají ve stále obtížnější situaci, jelikož mají už déle než týden přerušeny dodávky munice a potravin. Stále častěji jsou prý nuceni se vzdávat.

Putin páchá genocidu, řekl Biden. Poslední slovo ale budou mít právníci

Obdobně se o Azovstalu vyjádřila agentura AFP. Metalurgický komplex, jenž patří skupině Metinvest ovládané nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem, je i podle ní už několik týdnů v centru bojů ve městě podobně, jako továrna Azovmaš.

Pád Mariupolu do rukou Rusů se zdá být nevyhnutelný, ale naráží na skupinu bojovníků ukrývajících se v tunelech rozsáhlého průmyslového komplexu, což je taktika, kterou použila v historii už řada armád, píše AFP.

Jde o ztělesnění městské partyzánské války, kde se bojuje na ploše několika kilometrů čtverečních železničních tratí, skladů, koksáren či komínů, popisuje agentura a dodává, že situaci komplikuje snížená viditelnost, díry, překážky a pasti na každém kroku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video