Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Putin dává od Lukašenka ruce pryč. Vojenská pomoc Bělorusku prý není potřeba

  13:22aktualizováno  18:19
Rusko prohlásilo, že jeho pomoc Bělorusku není v současnosti podle bezpečnostní smlouvy nezbytná a že nastalou situaci by si měli vyřešit sami Bělorusové. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, proti kterému v ulicích protestují desítky tisíc lidí, možnost pomoci Ruska „se zajištěním bezpečnosti“ v zemi sám zmínil. Ve středu Lukašenko nařídil svým podřízeným obnovit klid v zemi.
Ruský prezident Vladimir Putin (16. dubna 2020)

Ruský prezident Vladimir Putin (16. dubna 2020) | foto: Reuters

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve středu uvedl, že není potřeba, aby Rusko Bělorusku pomáhalo „vojensky ani jinak“. „Nyní taková potřeba není. I běloruské vedení to samo uznalo,“ prohlásil Peskov. 

Peskov ohledně ruské nabídky bezpečnostní pomoci Bělorusku zdůraznil, že v dohodě o kolektivní bezpečnosti, což je postsovětský vojenský pakt vedený Moskvou, a také v rusko-běloruské dohodě o svazovém soustátí „se skutečně předpokládá řada závazků smluvních stran ohledně vzájemné pomoci“.

Lukašenko: Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti

Mluvčí také obvinil nejmenované zahraniční mocnosti z vměšování se do běloruských záležitostí, což označil za nepřijatelné. 

„Samozřejmě pokládáme v nynější situaci za hlavní, aby nedošlo k žádnému ovlivňování zvenčí, k žádnému vměšování zvenčí,“ řekl novinářům Peskov. Situace v Bělorusku je podle něj interní záležitostí země, kterou by si měli Bělorusové vyřešit sami. 

„To neznamená, že volby byly dokonalé. Samozřejmě ne. Existuje o tom mnoho důkazů. Běloruské vedení se také snaží zahájit dialog s občany protestujícími proti tomu, co považují za porušení jejich práv,“ řekl podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

O nezbytnosti vytvořit podmínky, aby situace zůstala „v právním rámci, ve kterém by se mohl uskutečnit nezbytný dialog“, hovořil také Peskov. Ten zároveň popřel tvrzení o přesunech neoznačené ruské techniky k Bělorusku. „Ruská vojenská technika je na ruském území. Tady není co komentovat,“ řekl Peskov podle listu Kommersant.

Možnost ruského zásahu v sobotu po společném telefonátu nastínil běloruský prezident agentuře Belta s tím, že se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře „barevné revoluce“. Dodal, že ho znepokojují vojenská cvičení NATO v Polsku a Litvě. Později oznámil, že přesune leteckou útočnou brigádu na západní hranici, kde Bělorusko sousedí právě s těmito dvěma státy.

Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před dvaceti lety. „Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje,“ řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Protesty proti zřejmě zfalšovaným výsledkům prezidentských voleb v Bělorusku trvají už druhý týden. Lidé požadují odchod Lukašenka a konec policejního násilí proti demonstrantům. Brutality se jednotky dopouštějí nejen přímo na protestech, ale i ve vazebních věznicích, kam zadržené Bělorusy odvážejí. Desítky lidí utrpěly zranění.

K Bělorusku míří neoznačené vozy. Stejné používá ruská Národní garda:

17. srpna 2020

Protesty mají další oběť, zemřel postřelený muž

Ve vojenské nemocnici v metropoli Minsku ve středu zemřel demonstrant, kterého v předchozích dnech v Brestu na západě Běloruska postřelili policisté. Oznámil v ve středu nezávislý zpravodajský server Tut.by s odvoláním na pozůstalé. Podle agentury AFP jde o třetí úmrtí od vypuknutí protestů. 

Zraněním podle pozůstalých podlehl Henadz Šutov, kterého policejní střela 11. srpna zasáhla do hlavy. Bylo mu třiačtyřicet let. Příbuzní zabitého muže tvrdí, že podle očitých svědků se Henadz s policisty nepral, ani nehádal, prostě jen šel. Zasáhl jej výstřel, který podle těchto svědků byl vypálen ze střechy úřední budovy. 

Příbuzní jej dva dny pohřešovali, než se dozvěděli, že zraněného převezli nejprve do oblastní nemocnice v Brestu a pak jej vrtulník přepravil do vojenské nemocnice v Minsku. Tam zemřel ve středu dopoledne.

Policisté podle verze ministerstva vnitra stříleli v sebeobraně na demonstranty, kteří je napadli s železnými tyčemi v rukou. Nejprve prý vypálili výstražné výstřely do vzduchu. Tut.by dodal, že ošetření na lékařské pohotovosti či nemocnicích v Brestu vyhledala ve dnech 9. až 11. srpna asi stovka zraněných, třiadvacet z nich muselo být hospitalizováno, někteří potřebovali operaci.

Zastřelený muž v Brestu je podle serveru oficiálně třetí oběť protestů, ale ještě před touto smrtí se ochránci lidských práv dopočítali nejméně pěti úmrtí a je pravděpodobné, že obětí je ještě více. 

Leželi jsme v krvi a výkalech. Z běloruských věznic jsou mučírny

Nepřímo to potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví, když na dotaz, kolik lidí podlehlo v nemocnicích zraněním utrpěným během protestů či během uvěznění, odpovědělo, že zatím všechny udrželi při životě, ale došlo k situacím, kdy se lidé včas do nemocnice nedostali. Neupřesnili ale počet.

Server Tut.by dodal, že první oficiální obětí se 10. srpna stal Aljaksandr Tarajkouski, čtyřiatřicetiletý otec tříleté dcery, který po zranění hrudníku vykrvácel. Ministerstvo vnitra zprvu tvrdilo, že chtěl vrhnout na policisty podomácku vyrobenou bombu, ale ta mu vybuchla v rukou. Očití svědci však říkají, že muž měl prázdné ruce, což posléze potvrdily i videonahrávky. 

V Gomelu pak pohřbili pětadvacetiletého Aljaksandra Vichora, kterého policisté zadrželi už 9. srpna, když jel za svou dívkou. Rodiče se až poté, co přišli na policii oznámit, že syn je nezvěstný, dozvěděli, že není naživu.

Lukašenko nařídil obnovit klid v zemi

Lukašenko na závěr zasedání bezpečnostní rady státu ve středu nařídil pohraničníkům zesílit ochranu státní hranice, aby do Běloruska nemohli proniknout z jiných zemích žoldnéři, zbraně, munice či peníze na financování nepokojů. Většina demonstrantů je podle něj placená.

Ministerstvo obrany má prioritně sledovat „přesuny vojsk NATO na území Polska a Litvy“. Ministerstvu vnitra pak uložil skoncovat s nepořádky v zemi a zejména v Minsku, jakož i uchránit pracovní kolektivy „před ulicí“. 

Běloruský úředník nutil komisaře falšovat volby, prověřují ho úřady

„V Minsku už nesmějí být žádné další nepokoje. Lidé jsou unavení, lidé chtějí klid a ticho,“ zdůraznil prezident. „Drtivá většina lidí si zvykla žít v klidné zemi a my jim klidnou zemi musíme vrátit,“ dodal. Stávkující podle něj nemají dostat šanci k návratu do předchozího zaměstnání.

Policie proto ve středu rozehnala demonstraci stávkujících dělníků z Minského traktorového závodu MTZ, přičemž dva lidi podle agentury Reuters zatkla. Obsadila rovněž budovu státního divadla v hlavním městě, které se stalo jedním z ohnisek protestů poté, co byl jeho ředitel - bývalý diplomat - propuštěn za veřejnou podporu protirežimních demonstrací.

V Grodnu na západě země naopak místní úřady požadavkům demonstrantů opatrně vycházejí vstříc. Tamní radnice na svých internetových stránkách vyvěsila desetibodový text s názvem „Odpověď na stížnosti veřejnosti“, v němž podle agentury DPA stojí, že demonstrace budou napříště povoleny a postihů se údajně nemusí obávat ti pracovníci, kteří vstoupí do stávky.

Vzniknout má pak i nová rada, do níž kromě zástupců města budou moci zasednout představitelé občanské společnosti. Zahájení dialogu s úřady je jedním z hlavních požadavků běloruské opozice, připomíná DPA.

Kommersant: Prostředníkem by mohl být Putin

Situace v Bělorusku se zdá být ve slepé uličce: Lukašenkovi odpůrci pokračují v pouličních protestech a stávkách, ale jejich účinnost budí čím dál větší pochyby. Východiskem z krize by mohla být jednání, avšak Lukašenko debatovat s odpůrci nehodlá, ani nejeví ochotu vyslyšet mezinárodní hráče, poznamenal ruský list Kommersant. 

Běloruský prezident také v úterý obvinil opozici, že se prostřednictvím chystané koordinační rady chce chopit moci, členy rady označil za „otevřené nacisty“ a hrozil „zchladit horké hlavy“. Radu vytvořila opozice s cílem zajistit klidné předání moci od Lukašenkova autoritářského režimu a zvolila si sedmičlenné předsednictvo. Je v něm mimo jiné spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako první Běloruska byla oceněna před pěti lety Nobelovou cenou. 

Roli prostředníka by podle Kommersantu mohl sehrát ruský prezident Putin, který v úterý jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předal jejich stanoviska Lukašenkovi.

Medailonek běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka:

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...