Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analytik: Francii s Německem ovládá byznys. Čeká Ukrajinu „nový Mnichov“?

Rozstřel   11:00
Evropské velmoci, konkrétně Německo, Francie a Itálie, předvádějí během konfliktu na Ukrajině chování, za které by se měly stydět. V Rozstřelu to řekl bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Podle něj se bojí dodat Kyjevu zbraně strategického charakteru, které by mohly rozhodnout válku. A důvod? Chtějí prý pokračovat ve výhodném byznysu s Putinovým režimem.

Západ se podle Milana Mikuleckého zdráhá dodat například střely s plochou dráhou letu, taktické rakety, které mají dolet v řádech stovek až tisíců kilometrů. „Ty by mohly skutečně ohrožovat ruské zázemí, mohly by zlikvidovat třeba most přes Kerčský průliv na okupovaný Krym.“

Právě přes něj probíhá zásobování ruských vojsk na jihu a jihovýchodě Ukrajiny. „Když se podíváme na jednání mezi vůdci Německa, Itálie a Francie, tak mám pocit, že tady opět dochází k něčemu, co zná Československo z roku 1938 z Mnichova.“

Byznys s Ruskem je přednější

Milan Mikulecký si myslí, že zájmem minimálně těchto tří evropských zemí je pokračování výhodného byznysu s Ruskem, a to i na úkor řady východoevropských zemí, kde má Rusko své strategické zájmy.

„Když se podíváte na ty neustálé telefonáty, které probíhají mezi francouzským prezidentem, německým kancléřem a Vladimirem Putinem, tak to jsou hovory, o kterých nám nikdo nic neřekne. Nevíme, co je jejich skutečným obsahem. Nikdo neřekne, proč neustále probíhají, přestože od začátku konfliktu k ničemu pozitivnímu nevedly,“ kritizuje Mikulecký západní lídry.

„A do toho přicházejí z těchto zemí vyjádření, že by bylo dobré donutit Ukrajince k tomu, aby uzavřeli nějaké příměří, že se nakonec budou muset smířit s nějakou ztrátou území,“ navazuje analytik. Přitom Ukrajině se právě v tuto chvíli daří na východě přebírat iniciativu a postupně získávají například území v okolí Charkova zpět pod svou kontrolu.

„Hlavně ve Francii a v Německu má byznys velký vliv na politiku,“ míní Mikulecký. „A musíte se podívat na to, které země mají největší investice v Rusku a které tam nejvíce ekonomicky krvácejí. Hodně teď bude záležet na veřejném mínění, které je teď na straně Ukrajiny a politici jej nesmějí přehlížet. Důležité bude také hospodářství a sociální smír v EU. Pokud politici dopustí, že ještě více vystřelí inflace, že porostou ceny paliv, nebude plyn na zimu, bude se zavírat průmysl, tak logicky ta podpora Ukrajině klesne.“

Válcování Ruska? Tak to zdaleka není

A jak se podle bezpečnostního analytika v tuto chvíli vyvíjí konflikt na Ukrajině? Vítězí podle něj Ukrajina, nebo Rusko? „Podle mě nikdo nevítězí, naopak prohrávají všichni. Prohrávají zabití civilisté, trpí ekonomika, a to nejen Ukrajiny. Bude trpět ekonomika celého světa, včetně oblastí, u kterých by nás to ani nenapadlo. Mluvím třeba o Africe, blízkém východě, Asii.“

„Každopádně Rusům se zatím nepodařilo naplnit jejich cíle. Ale to, že Ukrajinci na první pohled vyhrávají, neznamená, že by převzali nějakou maximální iniciativu na bojišti a dokázali by jasně válcovat Rusy. Tak to zdaleka není. Po vojenské stránce je konflikt vyrovnaný,“ říká analytik.

„Teď bude skutečně záležet na tom, nakolik se Ukrajincům podaří udržet pozornost a nakolik se jim podaří udržet ochotu svobodného světa jim pomáhat,“ doplňuje Mikulecký.

„Rusové se teď snaží likvidovat ukrajinskou infrastrukturu, například rafinérie, což je Achillova pata všech bojujících armád od doby vynálezu spalovacího motoru. Když není benzín, tak armáda stojí. Rusové likvidují i ukrajinskou železnici. Aby prostě nemohli zahraniční vojenskou pomoc přesouvat na bojiště,“ říká analytik.

„A to je klíčové. Pokud se Ukrajincům podaří udržet průchodné tepny pro jejich armádu, tak mají šanci postupně Rusy vytlačovat. Ale že by se jim to podařilo na celém území, navíc v dohledné době, v to nevěřím,“ tvrdí Mikulecký.

Putinův režim neoslabuje

„Když se totiž podíváte na mapu Ukrajiny, tak většina vodních toků směřuje ze severu směrem na jih do Černého moře,“ popisuje analytik. „To znamená, že musíte neustále přecházet řeky a Rusové už na to přišli. V místech, kam se stahují, už vyhazují mosty do vzduchu. Na to, aby ukrajinská armáda mohla postupovat v celé šíři fronty, by potřebovala ohromné množství ženijní techniky.“

„A ta by měla ohromnou spotřebu paliv i lidské síly, které Ukrajina nemá na rozdávání. Takže si myslím, že Ukrajina bude postupovat v místech, kde jí to Rusové umožní, protože tyto lokality nebudou považovat za strategické. Na jihu to bude významně těžší, protože tam Rusové měli od začátku konfliktu dostatek času připravit se na obranu. A samozřejmě jakýkoliv útok je mnohem náročnější na logistiku než následná obrana,“ myslí si Mikulecký.

Bezpečnostní analytik hovořil v Rozstřelu i o tom, jak silná je pozice prezidenta Vladimira Putina v Rusku. „Já bych rozhodně nesázel na to, že oslabuje Putinův režim, to v žádném případě ne. Ten je velice dobře vystavěný, má pevné základy a nemyslím si, že by v Rusku byla jakákoliv síla, která by ho dokázala násilně nebo pod nějakým větším tlakem sesadit.“

Propaganda a nákup armádní techniky

Podle Mikuleckého je obliba Putina mezi ruskou populací reálná. „Není to tak, že si lidé něco brblají pod vousy. To, co on říká, rezonuje s tím, co ruská společnost dlouhodobě cítí, kde ona sama vidí Rusko, kde by ho chtěla vidět. To je postoj většinové ruské společnosti.“

Mikulecký si dokonce myslí, že některé kritické výtky vůči ruskému vedení války jsou přímo řízené Kremlem, aby budil dojem pluralitní diskuse. Platí to podle něj i o Michailu Chodarjonokovi, ruském vojenském analytikovi a plukovníkovi protivzdušné obrany ve výslužbě, který v celoplošné ruské televizi kritizoval ruskou propagandu a uspokojení z vývoje konfliktu. Dva dny po svém původním prohlášení pak svá slova zmírnil.

Jak vnímají konflikt mimoevropské státy, včetně islámského světa, který Milan Mikulecký osobně dobře zná? Jak se může vyvíjet postoj Indie nebo Číny? A hrozí to, že Rusko použije jaderné zbraně? I o tom hovořil Milan Mikulecký v Rozstřelu.

Bezpečnostní analytik, který v minulosti působil i na českém ministerstvu obrany, v rozhovoru kritizoval také plány vlády na modernizaci české armády. Za neprozřetelný označil možný nákup amerických stíhaček F-35, přičemž by preferoval bezplatné převzetí stávajících strojů JAS-39 Gripen od Švédska a následné prodloužení kontraktu s touto firmou, který by předpokládal i povinnost modernizace a servisu letounů.

Nezamlouvá se mu ani nákup německých tanků Leopard 2A4. Podle něj by bylo pro českou armádu, která spolupracuje v rámci zahraničních misích zejména s Američany, výhodnější, aby nakoupila zámořské tanky Abrams.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...