Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Dětští uprchlíci ze Sýrie nejsou ztracená generace, věří šéfka UNICEF

  20:26
Přes milion dětí již uprchlo z válkou zmítané Sýrie a každý den přibývají tisíce dalších. Podstatnou část dětství strávily ve válce nebo v uprchlickém táboře, zažily traumata, viděly smrt, často ztratily své blízké. Chybí jim vzdělání a zázemí. Ředitelka české sekce UNICEF Pavla Gomba přesto věří, že nejsou ztracenou generací. Právě na nich bude obnova země, až válka v Sýrii skončí.

Syrské děti v uprchlickém táboře v jordánském Mafraku (10. ledna 2013) | foto: Reuters

Mají dětští uprchlíci ze Sýrie vůbec šanci vrátit se k normálnímu životu, poté, co se situace v zemi uklidní? Nebo na Blízkém východě vyrůstá ztracená generace traumatizovaných jedinců bez vzdělání a budoucnosti?
Mluví se o tom, že tato syrská generace vyrůstá ve strachu, vzteku a negramotnosti. Děti však mají ohromnou schopnost regenerace. Samozřejmě jsou traumata, která nezapomenou, pokud ztratily někoho z rodiny nebo se ocitly přímo v bojích. Na druhou stranu v nižším věku je lepší schopnost regenerace než u dospělých lidí. Neřekla bych, že musí nutně jít o ztracenou generaci. Mají šanci.

Pavla Gomba

Pavla Gomba - výkonná ředitelka české pobočky UNICEF

Vystudovala finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. V UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje již 13 let, v současnosti působí jako výkonná ředitelka české pobočky. Předtím pracovala na dánském velvyslanectví a v nizozemské obchodní komoře.

Jsou děti v táborech alespoň fyzicky v bezpečí?
Tábory jsou pro dětské uprchlíky obecně bezpečnějším místem, než jakékoliv jiné. Ale je tam velká koncentrace lidí, takže je zvýšené riziko sexuálního zneužívání a předčasných sňatků. Rodiče se tak mohou snažit dívku zabezpečit, ale tato snaha obvykle vyjde spíš naprázdno. Je tam také riziko rekrutování do ozbrojených sil.

Jak velká část dětí uprchla ze země se svými rodinami a kolik z nich je od rodin odloučeno?
Z milionu dětských uprchlíků překročilo hranice do Jordánska, Libanonu a Iráku samo, bez doprovodu příbuzných, 3 500 dětí. Většině z nich je 14 let nebo více, výjimkou však nejsou ani hodně malé děti. Například do tábora Za’atari v Jordánsku nedávno dorazil šestiletý chlapec pouze s několika kusy oblečení. Ukázalo se, že se předtím dvakrát neúspěšně pokusil o přechod hranice. Později se podařilo dohledat jeho otce a spojit chlapce s rodinou.

Mohla byste přiblížit každodenní život dítěte v uprchlickém táboře? Žijí tam rodiny pohromadě?
Po příchodu jsou v přijímacím centru registrovány, ve většině táborů funguje alespoň základní infrastruktura, která umožňuje rozvětveným rodinám zůstat pohromadě. UNICEF zajišťuje program spojování rodin a také oficiální registraci dětí, které se v těchto táborech narodí.

Paradoxně však situace v uprchlických táborech není tím nejhorším. Mnohem většímu strádání jsou vystaveny děti žijící v přeplněných, nevybavených bytech, kde rodiny utrácejí veškeré úspory za přemrštěné nájemné. Vznikají komunity v opuštěných továrnách, zničených obchodech, firmách. Přežití dalších je závislé na štědrosti příbuzných a přátel. Asi nejhorší situace je právě teď v regionu Bekaa na hranicích s Libanonem, kde se živelně usazují vysídlené rodiny v přístřeších z odpadků.

Fotogalerie

Mají děti přístup ke vzdělání?
V táborech jsou školní stany. Sýrie je ale specifická tím, že 75 procent všech uprchlíků žije mimo uprchlické tábory. V těch žije jen menší část uprchlíků. V Libanonu a v Iráku tak často chodí do školy s místními dětmi, které mají odlišný jazyk i osnovy. Takže tyto roky jim pak později v Sýrii vůbec nemusí být uznané.

Více než tři čtvrtiny dětských uprchlíků jsou děti mladší 11 let. Mnoho malých dětí si ani jiný život než v uprchlickém táboře nepamatuje, považují tedy tábor za svůj domov?
Je pravda, že tu jsou dvouleté děti, které nikdy nezažily nic jiného než tábor. Mnoho dětí se tu narodilo. Právě teď tam čeká narození dítěte 340 tisíc žen. Tábor ale rozhodně není dobrým místem pro dětství.

Rychlé politické řešení situace v Sýrii zatím nelze očekávat. Jak by se postupovalo v případě, že by se situace v Sýrii uklidnila? Je reálné, že se děti vrátí do svých původních domovů?
To je těžké odhadovat. Mnohá města v Sýrii jsou zničená, školy poškozené – i kdyby nyní konflikt skončil, obnova bude trvat dlouhé měsíce. Z jiných srovnatelných konfliktů víme, že lidé se většinou chtějí vrátit co nejrychleji domů. Ne vždy je to možné, protože jejich vesnice nebo části měst jsou úplně zničené. Na druhou stranu zde fungují tradiční rodinné vztahy, kdy si příbuzní navzájem pomáhají a v jednom bytě tak často žije i čtyřicet nebo padesát lidí.

A co děti, které jsou v táborech samy a nemají se kam vrátit?
Prioritou v takových situacích je vyhledat žijící, i vzdálenější příbuzné – tetu, babičku, bratrance, kteří jsou schopni a ochotni se o dítě postarat. Pro dítě je nejlepší, aby vyrůstalo u lidí z vlastní komunity. Jako poslední řešení připadá do úvahy umístění do ústavní péče nebo mezinárodní adopce

Jak pomoci

UNICEF

Očkování proti spalničkám, psychologická pomoc, přístup ke školní docházce, dodávky nezávadné vody.

Číslo účtu UNICEF ČR: 11771177/0300, variabilní symbol 805

SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777


Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Mají tyto děti šanci uchytit se a "zakořenit" v okolních zemích?
V některých zemích se to stává. Ale v Jordánsku je pomalu stejný počet uprchlíků jako počet původních obyvatel. Takže situace je tam dost náročná, jako kdyby k nám do Česka najednou přibyly miliony lidí. Myslím proto, že bude tlak na jejich návrat.

Uprchlická vlna ze Sýrie je největší od první poloviny 90. let, kdy Evropu zaplavili uprchlíci z rozpadající se Jugoslávie. Víte jaké osudy měli dětští uprchlíci z těchto zemí?
Tehdy byla Evropa výjimečně ochotná absorbovat uprchlíky. Velká část tak zůstala v okolních zemích, kde je přijali. Nedá se o nich mluvit jako o ztracené generaci.

V UNICEF pracujete již 13 let. Můžete na základě svých zkušeností s uprchlickou problematikou v jiných zemích odhadnout budoucí vývoj situace syrských dětí?
Krize v Sýrii je specifická v tom, že je to poměrně vyspělá země. Lidé tam žili srovnatelným stylem života jako my. Není tam výrazná diskriminace dívek. Lidé jsou zvyklí na elektřinu, pitnou vodu a tak dále. Návrat k původnímu životu je možný. Země jako Angola, Uganda, Demokratická republika Kongo a podobně, zažily vleklé, i několik desetiletí trvající konflikty.

Zkušenost, která se nám v podobných oblastech osvědčila, jsou speciální třídy se zhuštěnou výukou, které například právě teď zřizujeme v Mali. Děti, či často spíše mladí lidé, zde chodí do školy šest dní v týdnu, učí se celý den a za jeden rok obsáhnou učivo třeba tří ročníků, takže potom se mohou zařadit do normálního vzdělávacího systému.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Česku je první případ mutace delta plus. Má ji třicetiletá žena z jižní Moravy

V České republice se šíří hlavně varianta koronaviru delta, původně označovaná jako indická. Experti zachytili v...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

Premium Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnosti v pátek zjišťoval také americký Wall...

Česko stavělo Afgháncům školy, farmy i základny. Co z nich zbylo?

Premium Více než čtvrt miliardy korun investovala Česká republika do rekonstrukce Afghánistánu. V době, kdy naše vojenské...

  • Další z rubriky

Korály v Karibiku decimuje odpadní voda z lodí, soudí vědci. Infekce se šíří

Smrtící infekce se šíří mezi korály v Karibiku. Podle vědců nemoc souvisí s odpadní vodou vypuštěnou z velkých lodí....

Přestaňme se krčit před covidem, napsal britský ministr. Teď se omlouvá

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se v neděli omluvil za svůj twitterový příspěvek, v němž napsal, že by se...

Tajfun je už u čínského pobřeží. V Šanghaji zavřeli letiště

Tajfun In-fa v neděli dorazil na východní pobřeží Číny, prošel už Japonskem a Tchaj-wanem. V Šanghaji kvůli němu v...

Migranti se hrnou do Británie přes Lamanšský průliv v rekordním počtu

Počet běženců, kteří se letos dostanou do Velké Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv, bude nejspíš rekordní....

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...