Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé se bojí, ale život tu jde dál, říká Češka v Paříži. Domů se nechystá

  7:25
Paříž (Od zpravodajky iDNES.cz) - Francouzi i cizinci v Paříži mají strach, ale život ve městě nad Seinou se kvůli teroristům nezastavil, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Kristýna Anderlová. Ve francouzské metropoli žije tři roky a do některých čtvrtí by v sukni a botách na podpatku nevyrazila. Domů se ale nechystá: „To by už i tady musela být válka.“

Kristýna Anderlová žije v Paříži tři roky. (16. listopadu 2015) | foto: Kateřina Havlická, iDNES.cz

Jaká je podle vás momentálně nálada ve Francii? Bojí se lidé dalších útoků?
Víkend byl hodně ponurý. Když jsem šla v sobotu ven, Paříž byla poloprázdná, na teráskách nikdo neseděl. Dnes (v pondělí, pozn. red.) už jsem měla pocit, že život jde dál, jako kdyby se nic nestalo - když se pak ale s lidmi bavíte, všichni to řeší, každému je z toho špatně. Několik lidí dnes nepřišlo do práce. Asi i v soukromí je smutek víc znát. Lidé mají strach, i policie oznámila, že další útoky možné jsou. Ale že by Francouzi nechodili ven, to ne. Pár mých zahraničních kolegů nepřišlo do práce, ale Francouzi jsou odvážní.

Vy se bojíte? A co ostatní Češi ve Francii?
O víkendu jsem se bála, ale dnes už ne. Za víkend jsem se s žádnými dalšími Čechy nesetkala, ale věřím, že se bojí. Ne, že by zůstávali zavření doma nebo se okamžitě stěhovali zpátky, ale strach má asi každý.

Všichni dál chodíme na náměstí Republiky. Kousek odtamtud se stal lednový atentát a proběhl tam i ten páteční. Pro mě je to prokleté místo. Ve čtvrtek jsem tam byla a řekla jsem kamarádce, že už tam nechci chodit, protože na mě to místo působí divně. Umírají tam lidé.

Myslíte si, že nedávné teroristické útoky povedou k radikalizaci společnosti a že by se nenávist Francouzů vůči islamistům mohla rozšířit i na muslimy?
Ano. Přece jen, když se podíváte na zprávy, bohužel vidíte, že jméno prvního atentátníka je Mostefai, další že přišel mezi uprchlíky. Tomu se nedá vyhnout. Po ulicích muslimové dál chodí a nikdo je neokřikuje, nikdo se na ně nedívá spatra, jsou na ně zvyklí. Ale až přijdou volby, možná se to projeví a věřím, že Národní fronta bude mít více hlasů a její moc se zvětší.

Čech ve Francii

„Žiju v Paříži už sedm let a vlastně vždy bylo nějaké nebezpečí. Myslím, že se lidé nebojí, spíš si uvědomují, že se něco takového může stát. Samozřejmě po každém útoku si to člověk uvědomuje víc, především když vidí v ulicích vojáky se samopaly, ale život se pokaždé rychle vrátí do zaběhnutých kolejí. Určitě to neznamená, že lidé přestanou chodit na koncerty, shromažďovat se, jezdit metrem nebo chodit se bavit do restaurací na zahrádky...

Lidé jsou tu bohužel na takovou možnost připraveni. Dnes jsem například obědval s devíti kolegy z práce a jen pět se bavilo o útocích, a to protože jeden z nich byl v pátek na Stade de France, druhá skupinka se bavila o tom, jak doma o víkendu něco kutili. Ale minutu ticha jsme drželi všichni.

Ani v městech, kde k podobným útokům dochází mnohem častěji, se podle mě lidé nebojí, prostě se s tím neustálým nebezpečím naučili žít,“ řekl mladý Čech Ondřej Kubánek reportérce iDNES.cz.

Bojí se i samotní muslimové dalších útoků nebo právě možné radikalizace společnosti?
Myslím, že ano. Moc přátel mezi muslimy nemám, ale kamarád Hakan - Turek žijící ve Francii - nám v pátek hned psal, jestli jsme v pořádku a ať nechodíme ven. I on sám se bojí.

Prezident François Hollande volá po vytvoření koalice států, které by společně útočily na tzv. Islámský stát. Je to podle vás dobře a řekla jste si „konečně“, nebo spíše špatně a pomyslela jste si „ale ne“? Včera jsem totiž mluvila s muslimským mladíkem Karimem, podle kterého se islamisté jen mstí za francouzské útoky na muslimské země. Říkal, že by Francie neměla útočit na muslimy, pak by oni neútočili na ni.
Nejdřív jsem si řekla „konečně“, protože jako jediné řešení v současné době vidím jít tam a zničit Islámský stát. I za druhé světové války vyhrálo násilí a to, že se přidaly další státy a zničily nacisty. Na druhou stranu vím, že to asi není úplně správné, násilí plodí násilí. Bohužel nevím, co jiného v téhle situaci dělat. Bojím se, že když Francie nic neudělá, tak Islámský stát poroste a bude víc útoků, ať už tady nebo jinde.

Po tři dny byl ve Francii státní smutek a stále je vyhlášen výjimečný stav. Projevuje se to nějak v běžném životě?
Ani ne, já jsem si toho nevšimla, jen je více policistů na ulici. Byl zavřený Disneyland a spousta lidí, kteří si už koupili lístky, tam nemohli jít. Obchody a kavárny ale byly otevřené i v sobotu.

Jak se proměnila Paříž za tři roky, co tu bydlíte?
Pro mě nijak, ale je pravda, že to byl trochu šok, když jsem sem přijela. Čekala jsem jinou Paříž. Musela jsem si zvykat na to, že je tu jiné složení obyvatelstva. Vojáci byli v ulicích i tehdy, od ledna se jejich počet možná jen lehce zvýšil. Nálada ve společnosti je tady od ledna smutnější, ponuřejší. Pořád dokola se o tom, co se tehdy stalo, diskutovalo a když to začalo ustávat, přišel nový šok v podobě pátečních útoků.

Ta část české společnosti, která protestuje proti přijímání muslimských uprchlíků, v souvislosti s Francií často zmiňuje takzvané no-go zóny. Našla jste tady nějakou takovou?
Našla. Kdybych byla velký chlap, asi bych řekla ne. Ale jsem holka a občas si vezmu podpatky nebo sukni. A jsou pro mě „no-go“ i přes den, nejen večer. Večer bych tam vůbec nešla. Do některých částí města jdu, jen když musím, a když už, radši si vezmu kanady a ne boty na podpatku. Jako holka to vnímám to, že tam nemám pokoj a občas se docela bojím. Muži mě tam slovně obtěžují a někdy mě ani nenechají pokračovat v cestě.

Ale nedá se říct, že no-go zóna rovná se muslimská čtvrť, ani arabská čtvrť. Nevím, jakého vyznání ti lidé jsou. Prostě to nejsou Evropané, ať už muslimové nebo křesťané. Není to čtvrť jako tahle (Trocadéro v 16. okrsku, naproti přes Seinu se tyčí Eiffelova věž, pozn, red.), tady mě nikdy nikdo neobtěžoval.

Můžete jmenovat některou ze čtvrtí, které považujete za no-go zóny?
Určitě Gare du Nord, Gare de l’Est, vlastně obecně desátý okrsek. Potom vím, že na severu je čtvrť, která se jmenuje St. Ouen. A Saint-Denis, tam vůbec nechodím. Jsou to okrajové čtvrti na severu, osmnáctý okrsek. Taky Clichy, některé jsou i v centru. Jsou to dost známá místa.

Teror v Paříži

Co si myslíte o postupech starosty města Béziers na jihu Francie Roberta Ménarda, který zakazuje lidem věšet prádlo venku, uprchlíkům vzkazuje, ať nejezdí, a dokonce ho vyslýchala policie kvůli podezření, že sestavuje seznamy muslimů ve městě? Někteří ho mají za populistu a extremistu, jiní ho naopak berou za člověka, který dělá v Béziers pořádek(více o Ménardovi zde).
Asi to není dobře. To, co jste vyjmenovala, je docela extrémní. Ale věřím, že jsou lidé, kterým to vyhovuje. Nedivila bych se, kdyby popularita Národní fronty rostla právě na venkově. Tady v Paříži je to jiné, lidé jsou na muslimy zvyklí. Společnost je tu tak namixovaná, že když jsme v bandě kamarádů, je tam jeden muslim, dva židé, tři křesťani, černí a bílí dohromady. Od lednového incidentu se to tady v tom směru vůbec nezměnilo, lidé jsou rozumní.

Zvažujete někdy návrat do Česka?
Zatím ne. To už by musela být válka i tady a třeba by nás začli bombardovat(klepe na stůl).

Jak se z Francie díváte na debatu o přijímání uprchlíků do Česka?
Na jednu stranu jsme taky kdysi byli uprchlíci a západ se o nás postaral, takže bychom to teď měli nějak vrátit. Spíš se bojím o ty uprchlíky, protože si myslím, že v České republice nebudou šťastní. Češi je podle mě nepřijmou. Ta kultura je tak jiná, že se tam nikdy nebudou cítit jako doma. Možná až druhá nebo třetí generace.

Na druhou stranu by ale přijímání uprchlíků mělo být v určité míře omezeno, protože bychom si měli udržet své češství. Francie už o to zčásti přišla. Tady v Trocadéru si připadám jako ve Francii, ale třeba v osmnáctém okrsku ne. Tam jsem v Indii, Africe, všude možně, jen ne ve Francii. Na Champs Élysées jsem zase v Dubaji a ve Spojených arabských emirátech. Je to škoda.

Asi bude záležet na tom, jak se k uprchlíkům postavíme. Přijmout? Proč ne, ale měli bychom dát těm lidem najevo, že když k nám přijdou, měli by oni přijmout naši kulturu. Tak to tady podle mě děláme i my Češi - pořádáme vlastní akce jako české Velikonoce, ale nikomu nic nenutíme.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...