Zastánci brexitu slaví Den nezávislosti. Lži porazily rozum, tvrdí odpůrci

  9:29aktualizováno  9:29
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Británie v pátek oslavila svůj Den nezávislosti. V referendu si odhlasovala vystoupení z EU. V ulicích panuje nejistota nad tím, co zemi v následujících měsících čeká. Stoupenci brexitu oslavují, zastánci setrvání v EU výsledek nechápou, ale respektují ho. Británie podle nich nyní musí hledět kupředu.

V referendu těsně zvítězili zastánci brexitu. | foto: AP

Velká Británie se v pátek probudila do na první pohled obyčejného dne. Ve skutečnosti se však jedná o den, který otřásl nejen ostrovní velmocí, ale také celou Evropskou unií. Britové se ve čtvrtečním propršeném referendu vyslovili pro skok do neznáma v podobě brexitu. Stoupenci kampaně Leave.EU začali po oznámení konečných výsledků oslavovat.

Britská volba

Radost nad výsledkem referenda měl v pátek ráno i Pětačtyřicetiletý Mark Mitchell, se kterým server iDNES.cz hovořil již ve čtvrtek krátce po zahájení hlasování. Volil pro brexit. „Ukázali jsme, že se nebojíme riskovat v boji za svobodu. Ano, možná nás čekají kritické roky, ale z dlouhodobého hlediska se nám vystoupení z EU vyplatí,“ sdělil v pátek ráno Mitchell reportérovi iDNES.cz.

Argumentuje také tím, že Unie zažije po brexitu zemětřesení a vlnu dalších referend v ostatních členských státech. „Být součástí něčeho, co se rozpadá, nedává smysl. Kdo dřív vystoupí, bude mít více času na budování zcela nezávislého státu, zatímco se ostatní budou trápit na potápějící se lodi,“ myslí si Mitchell.

Zastánci setrvání v Unii naopak v pátek ráno prožili poněkud krušnou cestu do práce. „Nechápu to. Všechno nahrávalo tomu, že zvítězí rozum. Nakonec ale vyhrála lživá kampaň plná nenávisti. S výsledky nesouhlasím, ale respektuji je. Většina národa se tak rozhodla,“ myslí si 39letá Sam.

Respekt a nejistota

Její názor sdílí i několik dalších příznivců setrvání. Neskrývají rozhořčení, zároveň však výsledky respektují. „Už nemůžeme couvat, jediná cesta vede kupředu. Jako země jsme se tak rozhodli. Uvidíme, co bude dál,“ uvedl pro iDNES.cz asi 40letý muž, na jehož brašně zůstala ze čtvrtečního hlasování samolepka kampaně za setrvání StrongerIn.

Fotogalerie

Britská média si všímají toho, jak zavádějící byly průzkumy zveřejněné bezprostředně po uzavření volebních místností. Vedla v nich kampaň za setrvání, v průběhu noci na pátek však bylo stále jasnější, že navrch budou mít nakonec separatistické. Komentátoři označují výsledky historického referenda za zemětřesení nejen v britské, ale také evropské politice.

Nejistota z toho, co Británii čeká v následujících letech, je patrná i mezi voliči brexitu. „Teď začne skutečná práce. Politici, kteří prosazovali brexit nyní musí ukázat, že mají nějakou vizi nové Velké Británie. Lidé teď podle mě nebude zajímat, kdo je ve vedení země. Budou chtít vidět hlavně konkrétní kroky,“ sdělil reportérovi iDNES.cz 55letý programátor Peter March. Sám hlasoval pro vystoupení z EU. Přiznává však, že výsledky referenda ho překvapily.

Lidé zůstávají lidmi a Evropa Evropou

Následky brexitu mohou pocítit také Češi, kteří žijí ve Velké Británii. Stoupenci brexitu pracovníkům z ciziny slíbili, že se jich nové podmínky pro udělování pracovního povolení nedotknou. Stále však zůstává ve hře možnost, že kvůli zpřísněným kritériím čeká některé cizince návrat do vlasti.

Čech Zdeněk Kudr, který v Londýně provozuje pivovar, je z výsledků referenda překvapený. „Rozhodnutí občanů Velké Británie ale naprosto respektuji,“ uvedl v pátek ráno. Brexit pro něj v současnosti podle jeho slov příliš neznamená. „Snad jen kromě toho, že kvůli slabší libře budou na nějaký čas všechny nákupy mimo Velkou Británii dražší,“ vysvětlil Kudr.

„Pokud se budou podmínky postupně měnit, tak se jim budu přizpůsobovat, ale nečekám, že to bude nějak drastické. Žádný záložní plán není třeba. Lidé zůstávají lidmi a Evropa Evropou,“ dodal.

Stejně tak obyčejní Britové nemají na myšlenky o budoucnosti jejich vlasti příliš času. V pátek většina z nich směřuje do zaměstnání. Zatímco britská média budou analyzovat složitou situaci a politici povedou nekonečná jednání, lidé budou muset transformaci své vlasti sledovat zpovzdálí.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Brita, který sexuálně zneužil desítky dětí, našli ve vězení mrtvého

Britský pedofil Richard Huckle, odsouzený k dvaadvaceti doživotním trestům za zneužití desítek malajsijských dětí, byl...

Najdete na iDNES.cz