Spojené státy vykoupily velkou část současných světových zásob remdesiviru....

Spojené státy vykoupily velkou část současných světových zásob remdesiviru. Snímek pochází z egyptské farmaceutické firmy Eva Pharma, která na výrobu léku získala licenci. (25. června 2020) | foto: Profimedia.cz

Evropská komise podepsala smlouvu na Remdesivir. Dávek bude pro 30 tisíc lidí

  • 6
Evropská komise podepsala smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, která bude zatím stačit pro asi třicet tisíc pacientů s nemocí covid-19. K dispozici pro členské země Evropské unie a Británii bude od srpna. Komise připravuje kontrakty na další dodávky remdesiviru, které by měly být dostupné od října.

Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19. 

Evropská komise ho jako první lék na tuto nemoc podmínečně povolila 3. července poté, co to po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila Evropská léková agentura (EMA). Povolen je pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

Smlouvu v celkové hodnotě 63 milionů eur (asi 1,65 miliardy korun) podepsala EK s firmou Gilead v úterý. Kontrakt má zatím zajistit léčbu pro asi třicet tisíc pacientů s těžkým průběhem nemoci. 

Rozdělení mezi státy EU a Británii má být podle stránek EK zajištěno na základě klíče, který se vytvoří na doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Společnost Gilead v květnu podepsala licenční dohodu, aby se remdesivir mohl vyrábět i mimo Spojené státy.

Robert Markovič dostal jako první v Česku lék Remdesivir (5. května 2020):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video