Chodí vám tu tisíce teroristů, kritizoval Erdogan německého prezidenta

  13:22aktualizováno  17:17
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v sobotu opět sešel s kancléřkou Angelou Merkelovou a odpoledne otevřel mešitu v Kolíně nad Rýnem. Zlepšování vzájemných vztahů se mu však příliš nedaří. V pátek se nepohodl s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který zkritizoval úpadek demokracie v Turecku. Erdogan mu odvětil, že po Německu chodí tisíce teroristů.

Na sobotní pracovní snídani Erdogan s Merkelovou podle informací stanice Deutsche Welle (DW) probírali možnosti, jak posílit ekonomickou spolupráci obou zemí. 

Poté přešli k uprchlické dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem a znovu údajně probrali i aktuální situaci v Sýrii. Erdogan se také sešel se zástupci bank a podnikateli s nadějí, že některé přiměje k investicím v ekonomicky se potápějícím Turecku.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na pátečním státním banketu, který pro Erdogana uspořádal, nejdříve připomněl dlouhou historii dobrých německo-tureckých vztahů i fakt, že se Turecko ujalo nacisty pronásledovaných Židů i dalších Němců.

Pak však otevřeně promluvil i o starostech, které mu dělá aktuální situace v Turecku. „Před osmdesáti lety našli Němci útočiště v Turecku. Dnes až znepokojivě vysoký počet Turků naopak hledá úkryt tady v Německu, a to kvůli rostoucímu tlaku na občanskou společnost v jejich zemi,“ uvedl podle německé stanice Deutsche Welle (DW) Steinmeier.

Zopakoval také požadavek německé kancléřky Angely Merkelové, aby byli z Turecka propuštěni občané Německa, kteří jsou „věznění z politických důvodů“. „Kromě nich mě znepokojují i turečtí novináři, odboráři, právníci, intelektuálové a politici, kteří jsou stále za mřížemi,“ dodal s tím, že doufá, že se vláda práva i lidská práva do Turecka brzy vrátí.

To ovšem Erdogan neponechal bez komentáře. Steinmeierovi nejdříve řekl, že v případě zatýkání v Turecku německý prezident zřejmě dostal špatné informace, a prohlásil, že po Německu chodí „stovky, tisíce teroristů“.

Fotogalerie

„Tisíce členů PKK (Kurdské strany pracujících, pozn. red.), kterou i Evropská unie považuje za teroristickou skupinu, si svobodně chodí po Německu. Totéž v případě teroristické organizace FETÖ. Stovky, tisíce z nich se bohužel svobodně pohybují po Německu,“ řekl turecký prezident, který hnutí klerika Fethulláha Gülena FETÖ od začátku označuje za strůjce tureckého pokusu o puč z července 2016.

Vrátil se také k žádosti, aby byl do Turecka vydán novinář Can Dündar, který žije v německém exilu od té doby, co jej soud v Turecku poslal na pět let do vězení, protože napsal o dodávkách tureckých zbraní do Sýrie. „Když jsou novináři zapojeni do teroristických činů a jsou odsouzeni tureckým soudem, jak je pak může někdo bránit? A tady navíc dostal hezkou roli,“ dodal.

Erdogan měl mít schůzi na zámku. Ani náhodou, stopli to majitelé

Návštěvu tureckého prezidenta podle serveru Spiegel zkomplikovala ještě jedna okolnost. Ještě před tím, než v Kolíně nad Rýnem otevřel novou mešitu, se sešel s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. 

Původně se schůzka měla odehrát na zámku Wahn, to však údajně zablokovali jeho majitelé. Laschet proto nakonec Erdogana přijal v kanceláři německého ministerstva obrany na letišti Kolín/Bonn, které se nachází nedaleko obou měst.

V samotném Kolíně policie mezitím zakázala plánovanou akci pro tisíce lidí, kteří měli podle Spiegelu navštívit mešitu poté, co ji Erdogan slavnostně otevřel. Policisté nejbližší okolí svatostánku z bezpečnostních důvodů uzavřeli a oznámili, že dovnitř budou moci jen lidé s pozvánkou. Na místo už však dorazili jak Erdoganovi příznivci, tak odpůrci. Ti v pátek proti jeho návštěvě demonstrovali také v Berlíně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Výbuch rozmetal kolumbijskou policejní akademii. Zemřelo 21 lidí

Lidé na místě výbuchu v Bogotě (17.01.2019)

Dvacet jedna lidí přišlo ve čtvrtek v Bogotě o život a několik desítek dalších utrpělo zranění při explozi auta s...

Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat záložní jednotky

Pohřeb britského veterána Harolda Percivala v anglickém městečku Lytham St....

Britské ministerstvo obrany oznámilo nový rozkaz, který umožňuje povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci...

Místopředseda EK Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta v březnových přímých...

Najdete na iDNES.cz