Schůzky by se kromě ní a Erdogana měli zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, píše Reuters.
V Sýrii se mezitím stále připravuje zajištění demilitarizované zóny v provincii Idlib, což by mohlo odvrátit chystanou ofenzivu syrské armády proti radikálům a oponentům režimu. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov v pátek řekl, že přípravy ustavit toto pásmo pokračují.
Dohodlo se na tom v minulosti Rusko s Tureckem, které má v Idlibu své vojáky stejně jako Rusko, jež je spojencem Damašku. Bogdanov řekl, že Moskva je přesvědčená, že Turecko a Sýrie dohodu o Idlibu dodrží. Turecko má zajistit odzbrojení povstaleckých skupin.
Poslední „problémová“ oblast
Idlib je poslední provincií, kterou syrská armáda neovládá, víc než polovina jeho území je v rukou radikálních skupin a působí tam také syrská opozice. Syrská armáda několik týdnů hrozí ofenzivou, avšak zároveň se konají jednání, která tomu mají zabránit. Turecko posílilo své jednotky na pozorovatelských stanovištích v blízkosti své hranice.
Bogdanov se vyjádřil také k incidentu, při němž syrská protiletadlová obrana 16. září nad Sýrií sestřelila omylem ruské letadlo. O život přišlo patnáct lidí z jeho paluby. Syřané se domnívali, že míří na izraelský stroj. Incident vyvolal diplomatické napětí mezi Izraelem a Ruskem.
Bogdanov řekl, že všechny strany mají zájem, aby se incident vysvětlil, a Rusko je podle něj v kontaktu s Izraelem. Moskva původně tvrdila, že omyl způsobil fakt, že se izraelské letadlo „krylo“ za ruským, což ale Izrael vyloučil.