Migrační problém vzdaluje Rakušany od Němců. Směrem k Čechům a Maďarům

  9:41aktualizováno  9:41
Tradiční spřízněnost Rakušanů s Němci začíná slábnout, ukázal průzkum v Rakousku. Naši jižní sousedé nepovažují Němce za vzor i kvůli nesouhlasu s migrační politikou Berlína. Téměř polovina z nich se chce více orientovat na jiné sousedy, včetně Česka. V minulosti se v Praze i ve Vídni koketovalo s možností připojit Rakousko k Visegrádské čtyřce.

Setkání prezidentů Visegrádské skupiny v maďarském Szekszárdu (14. října 2017) | foto: AP

Kolem čtyřiceti procent dotázaných sdílí názor, že Rakousko se má více orientovat na jiné sousední země než Německo. Jen o procento víc lidí si to nemyslí a 19 procent se nepřiklonilo k žádné ze dvou protichůdných odpovědí. 

Fotogalerie

Anketa ony jiné sousedy neupřesňuje, zjevně však může jít o Česko, Maďarsko a Slovensko. Tyto tři státy výslovně zmínil německý deník Augsburger Allgemeine. Dodal, že všechny hospodářsky rostou a společně odmítají vstřícnou migrační politiku, kterou donedávna razila německá kancléřka Angela Merkelová. 

Německou migrační politiku ohodnotilo v anketě pozitivně jen 16 procent Rakušanů. „Téma migrace určovalo politické zpravodajství a ovlivnilo obraz Německa. A data ukazují, že Německo mimo jiné právě proto není považováno za vzor pro Rakousko,“ řekl David Pfarrhofer, ředitel střediska Market-Institut, které průzkum provedlo.

Německo ztrácí pro Rakušany na významu zejména mezi mladší generací. Ta se o tuto zemi zajímá mnohem méně než průměr obyvatelstva, dodal Pfarrhofer. 

Německo podpořilo pakt OSN o migraci, který odmítá V4 i Rakousko

Respondenti ale projevili nejednoznačný vztah k Merkelové. Ačkoli v naprosté většině nesouhlasí s jejím migračním kurzem, 49 procent z nich je rádo, že chce zůstat kancléřkou až do roku 2021. Stejný podíl se domnívá, že Německo bez Merkelové ztratí část svého vlivu ve světě. 

Jen 39 procent Rakušanů uvedlo, že Německo potřebuje v čele státníky typu rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Tento mladý lidovec patří podobně jako Merkelová k středopravicové části politického spektra, od začátku ale prosazuje tvrdší postup proti migrantům blízký postoji V4. Tu spolu s Českem tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko. 

Nový anšlus veřejně nikdo nechce

Německo dominuje v Evropské unii, shodlo se 71 procent oslovených. Německá politika má také významný vliv na život v Rakousku, míní 53 procent respondentů. 

Rakušané odpovídali i na historicky citlivou otázku možného sjednocení s Německem. Výzkumníci se ptali, zda by bylo pro Rakousko lepší, kdyby se stalo součástí Německa a vládlo se mu z Berlína. Odmítavě reagovalo 90 procent dotázaných a pouze tři procenta by nastíněný scénář uvítalo.

Proč Rakousko zmizelo z mapy Evropy

Rakousko v předvečer druhé světové války připojil k Německu tamní nacistický vůdce Adolf Hitler. Takzvanému anšlusu tehdy většina Rakušanů nejen nebránila, ale více méně jej i podporovala. 

Německá špionáž i přezíravost

Zvláštní německo-rakouský vztah, který se odráží i v řadě vtipů, nepoškodila jen migrace. Partnerství německy mluvících zemí pošramotil i špionážní skandál z června 2018. Tehdy Der Standard napsal, že německá tajná služba BND špehovala v Rakousku až 2000 cílů, včetně ministerstev a rakouských firem. Zachycené informace Berlín podle listu předával i Washingtonu. 

V prosinci 2018 skončilo Rakousku předsednictví v Radě EU, v rámci kterého bylo poslední velkou akcí fórum EU-Afrika ve Vídni. Na toto setkání pořádané osobně Kurzem však nepřijela nejen Merkelová, ale ani německý ministr zahraničí Heiko Maas. 

Česko v roce 2015 iniciovalo sblížení Rakouska a V4. Bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák stál u zrodu takzvaného Slavkovského formátu, který má prohloubit spolupráci Vídně, Prahy a Bratislavy. Část českých i rakouských politiků a expertů uvažovala i o přidružení Rakouska k V4. 

V Rakousku tento nápad hájila hlavně nyní vládní Svobodná strana Rakouska (FPÖ), kterou většina politologů označuje za pravicově populistickou. V Česku myšlenku podpořil například prezident Miloš Zeman. Kurz ji ale v roce 2017 odmítl. 

Market-Institut provedl svůj výzkum pro respektovaný rakouský deník Der Standard. V listopadu a prosinci 2018 vyzpovídal 1297 Rakušanů s volebním právem, kteří alespoň příležitostně sledují politické dění v Německu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Chrám Hagia Sofia by mohl být přeměněn na mešitu, prohlásil Erdogan

Hrdá budova mešity Hagia Sofia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že slavný istanbulský chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, by mohl být...

V Británii hrozí nové volby. Parlament chce převzít kontrolu nad brexitem

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu (25. 3. 2019)

Britský parlament se pokouší převzít kontrolu nad brexitem, se kterým si vláda premiérky Theresy Mayové zjevně už neví...

KOMENTÁŘ: Golanská ruleta prezidenta Trumpa

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, v němž USA uznaly, že Golanské výšiny patří Izraeli. Tedy území, které...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz