Kyjev hlásí 25 mrtvých. Zastavte násilí, zní ze světa k Janukovyčovi

  19:48aktualizováno  19. února 10:11
Ukrajinská policie v noci na středu pronikla do opozičního tábora na náměstí Nezávislosti. Centrum protestů se ocitlo v plamenech, těžkooděnci se utkávali s demonstranty. Ve středu ráno bylo hlášeno nejméně 25 mrtvých, podle svědků se situace trvale zhoršuje.

Protesty v ukrajinské metropoli Kyjevě nabraly během úterka ráz pouliční občanské války. Počet obětí po noci na středu narostl na 25. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví kromě toho uvádí, že s vážným zraněním bylo hospitalizováno 241 lidí. Je mezi nimi 79 policistů a také pět novinářů.

Situaci v Kyjevě sledujeme on-line

Náměstím Nezávislosti celou noc duněly střelba či výbuchy. Požár zachvátil kyjevské centrum odborů, kde mají protestující hlavní stan. Lidé uvěznění ohněm z budovy vyskakovali ven, dole je další chytali do napjatých dek.

Pořádkové síly do bojů s demonstranty nasadily gumové projektily, slzný plyn, ohlušující granáty a vodní děla. V ulicích jsou obrněné transportéry, střechy okolních budov obsadili těžkooděnci. Demonstranti útočili na policejní kordony vytrhanou dlažbou a lahvemi se zápalnou směsí, v ulicích znovu vyrostly barikády a hromady zapálených pneumatik.

Noční vývoj na Ukrajině

  • opoziční předák Kličko řekl, že jednání s prezidentem k ničemu nevedla
  • prezidenta Janukovyče ke stažení vládních sil z kyjevských ulic vyzval i americký viceprezident Joe Biden, který zdůraznil, že vláda "nese odpovědnost za deeskalaci situace"
  • ze západu Ukrajiny přišly zprávy o obsazování sídel samospráv stoupenci opozice (města Lvov a Ivano-Frankivsk)
  • v Tarnopolu demonstranti zapálili policejní ústřednu a na tamější prokuratuře spálili složky proti stíhaným opozičníkům
  • opozice tvrdí, že ve městě Rivne odzbrojila zvláštní pořádkové jednotky Berkut a v Tarnopolu se bezpečnostní síly daly na její stranu
  • z Žitomíru či Oděsy podle dostupných informací míří policejní posily do Kyjeva, opozice se je snaží blokovat
  • úřady zase blokují demonstranty mířící do centra Kyjeva
  • počet mrtvých stoupl na 25, oznámilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví
  • USA vyzvaly prezidenta Janukovyče ke stažení vládních sil z kyjevských ulic
  • Janukovyč vyzval umírněnou opozici, aby se distancovala od radikálů

Situace se vyhrotila poté, co se dav agresivně naladěných demonstrantů dopoledne pokusil proniknout do sídla parlamentu a znovu obsadil kyjevskou radnici. Policisté následně vyrazili rozehnat srdce protestů na náměstí Nezávislosti zvaném Majdan. Jeho část se ocitla v plamenech, když demonstranti začali houfně zapalovat pneumatiky, aby pořádkové jednotky zastavili. Rozebírali rovněž provizorní stavby, které si na náměstí postavili, aby mohli použít na podpal jejich dřevěné konstrukce.

Opoziční vůdce Vitalij Kličko vyzval protestující, aby náměstí bránili. "Nikam odsud nepůjdeme," hřímal Kličko z pódia, pod kterým se podle některých informací shromáždilo až dvacet tisíc lidí a další neustále přicházeli. "Toto je náš ostrov svobody a my ho ubráníme," dodal opoziční vůdce.

Zamířil pak jednat s prezidentem Viktorem Janukovyčem, spolu s nimi vyrazil do Janukovyčova sídla podle Interfaxu i další opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk. Schůzka samotná však úspěšná nebyla. Prezidentovou podmínkou bylo bezpodmínečné vyklizení náměstí Nezávislosti, píše agentura Reuters. Opozice žádá vypsání mimořádných parlamentních voleb. Jaceňuk k tomu poznamenal, že dostali návrh, ať fakticky kapitulují.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyzval po dosud nejkrvavějším dni protestů proti tamější vládě a bouřlivé noci, aby se umírněná opozice distancovala od radikálů. "Ještě není pozdě, konflikt ještě lze zažehnat," uvedl po neúspěšném jednání s opozičním předákem Vitalijem Kličkem.

Ať ženy a děti odejdou. Na obou stranách jsou střelná zranění

Bezpečnostní složky během úterka postupovaly směrem k náměstí Nezávislosti, které obklíčily. Představitelé opozice se obávali, že se mohou pokusit demonstranty na náměstí rozehnat, proto již dříve vyzvali ženy a děti, aby náměstí raději opustily, aby se tak předešlo dalším obětem na životech.

Své příznivce nicméně protestující souběžně vyzývali, aby dorazili do centra a přišli je podpořit. Doprava po městě byla značně ztížena, v Kyjevě přestalo jezdit metro. Vláda pak nařídila omezit i dopravu do centra ukrajinské metropole, aby se "zabránilo dalším obětem a vyhrocení násilí".

Po úterních střetech mezi radikálními demonstranty a policií se hovoří až o tisíci zraněných, nejméně tři demonstranti podle lékařů působících v opozičním táboře zemřeli na následky střelných zranění.

Ministerstvo vnitra také informovalo, že v nemocnicích skončilo asi 160 příslušníků pořádkových sil a že 35 z nich je ve vážném stavu. Celkem vyhledalo podle Interfaxu ošetření více než 180 policistů, z nichž zhruba 40 utrpělo střelná zranění. Jednoho příslušníka elitní policejní jednotky Berkut zajali demonstranti.

Násilí na Ukrajině musí skončit, zní ze zahraničí

Jako jeden z prvních reagoval na úterní vyhrocení situace na Ukrajině německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Leonidem Kožarou vyzval vládu, aby zastavila násilí v ulicích Kyjeva. Následně ve svém prohlášení nevyloučil zavedení cílených sankcí vůči osobám, které jsou za eskalaci a smrt lidí zodpovědné.

Hluboké znepokojení z eskalace násilí a zpráv o obětech vyjádřila i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. "Odsuzuji veškeré použití násilí, včetně násilí vůči veřejným a stranickým budovám," uvedla ve chvíli, kdy ukrajinská média hovoří o mrtvých a zřejmých přípravách na silové rozehnání protivládních demonstrací v Kyjevě.

Fotogalerie

Jak uvedl eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, ukrajinský premiér ho prý v telefonickém rozhovoru ujistil, že bezpečnostní složky udělají vše pro to, aby se vyhnuly použití zbraní proti protestujícím. Jak Füle dodal, záběry potyček v centru Kyjeva jím "otřásly".

K zastavení násilí vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče i Bílý dům. Podle Washingtonu "použití síly krizi nevyřeší" a prezident by měl opět zahájit dialog s opozicí. Polské ministerstvo zahraničí si zase předvolalo zástupce ukrajinského velvyslance ve Varšavě (velvyslanec je v Kyjevě), aby mu vyjádřilo své obavy z vývoje situace na Ukrajině.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že Janukovyč by měl učinit vše pro to, aby bylo v Kyjevě zastaveno násilí. "Vypadá to, že prezident Janukovyč neudělal nic zásadního, aby vyšel vstříc opozici a demonstrantům. A proto je v tuto chvíli možné učinit jediné a vyzvat prezidenta Janukovyče, a já se na něj obracím právě s tím, že je to jeho povinnost učinit vše, aby bylo zastaveno násilí," řekl Zaorálek.

Podle Zaorálka je potřeba po dohodě s opozicí a demonstranty vytvořit vládu, která by pomohla zklidnit situaci a připravila nové volby. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové vládě je ČR připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu. Pokud Janukovyč nezmění své chování, bude se Ukrajina podle Zaorálka vzdalovat Evropské unii. Tlak na Ukrajinu by podle ministra měly vyvíjet i další země, o situaci je připraven jednat na blízké schůzce zástupců visegrádské čtyřky i na úrovni EU.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz