Demonstranti v úterý odpoledne obklíčili parlament, kde se jednalo o ústavní reformě a omezení prezidentských pravomocí. Radikální část demonstrantů prorazila zábrany před budovou a napadla hlídkující policisty. Z místa bojů se ozývaly výbuchy petard, policie nasadila obušky a slzný plyn. Podle serveru BBC na místě zemřel nejméně jeden zaměstnanec úřadu.
Poslanci Strany regionů spolu s komunistickými zastupiteli museli sněmovnu kvůli blokádě opustit. Opozice z tohoto kroku usoudila, že vládní tábor ztratil zájem na kompromisu a do reformy ústavy se zapojit nehodlá. "Dnes se zjevně o ničem hlasovat nebude," řekl novinářům opoziční poslanec Oles Donij.
Úterní protesty v centru ukrajinské metropole jsou zatím nejsilnější od začátku nepokojů před třemi měsíci. Úřady potvrdily devět mrtvých, informovala agentura Interfax. Sedm civilistů a dva policisty.
Ostré střety, při nichž policie nasadila gumové projektily, bušky, slzotvorný plyn a ohlušující granáty, si vyžádaly nejméně sto padesát raněných, z toho třicet vážně. Někteří zranění mají poraněné oči nebo utržené prsty. Úřady odpoledne nařídily uzavřít metro.
Opozice dostala od policie ultimátum, aby do 17 hodin našeho času zjednala ve městě pořádek. Policie varovala, že v opačném případě tvrdě zasáhne "podle zákona". I proto opoziční vůdce Vitalij Kličko vyzval těsně před vypršením ultimáta ženy a děti na náměstí Nezávislosti (takzvaném Majdanu), aby raději odešly a předešlo se tak dalším obětem.
Kličko v bouřlivé atmosféře uspořádal tiskovou konferenci. Prohlásil, že opozice je připravena sestavit novou vládu, ale prezident Viktor Janukovyč musí vyhlásit mimořádné parlamentní volby. "Pouze na prezidentovi závisí řešení nynější politické krize. Pokud to udělá, vyvede zemi z krize. Bude to mužné rozhodnutí," řekl Kličko.
"Parlament musí zformovat novou vládu. My jako opozice jsme připraveni převzít odpovědnost za její vytvoření. Čas nyní už neodpočítáváme po hodinách, ale po minutách," upozornil opoziční vůdce
"Pokojná ofenzíva" se změnila v chaos
Pochod demonstrantů z náměstí Nezávislosti, které opozice okupuje od počátku prosince, byl podle agentury Unian zpočátku klidný. Dav asi 3 000 lidí, který vedli opoziční poslanci a šéf nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok, nesl transparent s nápisem "Pokojná ofenzíva". Před parlamentní budovou, obehnanou zábranami a chráněnou policejními vozidly, pak převzala iniciativu radikální část protestujících.
Maskovaní útočníci vytrhali v ulicích přilehlých k parlamentní budově dlažební kostky a zasypali jimi policejní kordony. Těžkooděnci odpověděli ohlušujícími granáty a slzným plynem. Výzvy organizátorů pochodu, aby jeho účastníci neútočili na policisty, zanikaly v explozích dělbuchů a skandování protivládních hesel.
Dav se zmocnil několika policejních vozů, v okolí parlamentu lidé zapálili hromady pneumatik. Šéf parlamentu Volodymyr Rybak se pod tlakem bouřlivých událostí zhroutil, ve vážném stavu ho podle ukrajinských médií ze sněmovny odvezla záchranná služba.
Svědkové vypovídají, že na demonstranty nejspíš nezaútočila pořádková policie, ale skupiny agresivních polovojenských skupin, které se na podporu vlády sjíždějí do Kyjeva z východoukrajinských regionů.
Chaos v úterý zavládl i v nedalekém Mariinském parku, kde od rána probíhal mítink stoupenců vládní Strany regionů. Provládní aktivisté se dostali do sporu s pohotovostními jednotkami Berkut, vzduchem létaly lahve se zápalnou směsí a v okolí parku hoří policejní autobusy.
Napětí zavládlo i uvnitř parlamentu
Napětí v úterý panovalo i uvnitř parlamentu, kde opoziční poslanci obsadili předsednické lavice a zablokovali jednání. Asi čtyřicet zastupitelů opozičních stran UDAR, Vlast a Svoboda blokádou protestovalo proti neochotě vládní většiny zařadit do jednacího programu debatu o ústavní reformě.
Podstatou úpravy hlavního zákona má být návrat ke stavu z roku 2004, kdy hlavní exekutivní pravomoci byly v rukou parlamentu, nikoli prezidenta, jak je tomu nyní.
Opozice nemá v parlamentu většinu, k prosazení ústavních návrhů jí podle místního tisku chybí asi 40 až 50 hlasů. Hlavní vládní Strana regionů diskusi o změně ústavy neodmítá, věc chce ale svěřit speciální pracovní skupině. Proces reforem by podle ní měl trvat zhruba půl roku, opozice naopak požaduje okamžité hlasování.
V reakci na bouřlivou situaci v bezprostředním okolí parlamentního sídla se vedení sněmovny rozhodlo okamžitě zařadit na jednací program veškeré návrhy opozičních stran na reformu ústavy, uvedla agentura Unian. Návrhy jsou údajně nejméně tři, protože opoziční strany se na jednotném postupu zatím nedokázaly shodnout.