Krize Ukrajiny se týká i nás, řekl Zaorálek. Varoval před druhou Bosnou

  12:52aktualizováno  12:52
Zřejmě dosud nejvážnější slova z úst představitele české vlády zazněla na adresu krize na Ukrajině. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek varoval, že tento stát přestává fungovat, rozpadá se a mohl by se vydat cestou Balkánu, který v první půli 90. let zachvátila krvavá válka.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Debatu o Ukrajině otevřela bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. "Ukrajina, se kterou bychom měli sdílet stejný civilizační prostor, se ocitá v tragédii. Ocitá se na dějinné křižovatce a dotýká se i našeho bezpečnostního prostoru," uvedla v úvodním slovu.

Upozornila, že v policejních celách na Ukrajině, kterou už měsíce zmítají protivládní demonstrace, je zadržováno 119 odpůrců režimu prezidenta Viktora Janukovyče a dalších 36 aktivistů podle ní zmizelo beze stopy.

Němcová vyzvala Sněmovnu, aby přijala usnesení, kterým odmítne zastrašování, věznění, bití a mučení odpůrců režimu a vyzve k propuštění zadržených demonstrantů.

Je to horší, než se zdá, míní Zaorálek

Slovo si pak vzal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. S odkazem na své čerstvé ranní informace pak sdělil chmurnou zprávu, že dění na Ukrajině je zřejmě ještě vážnější, než se zdá.

"Někdo může mít pocit, že se situace na Ukrajině uklidnila. Já vás mohu ubezpečit, že tomu tak bohužel není. Ani hovory, které se vedou, nepřispívají ke zklidnění. Podle našich čísel je v zemi osm mrtvých, přes třicet nezvěstných a třináct set zraněných. Čísla jsou výsledkem násilí a perzekucí. Máme prokázané, že policie a státní administrativa skutečně používala zastrašování, mučení, odvážení lidí neznámo kam jako způsob, jakým se snažila protesty utlumit," řekl.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je od svého českého protějšku Miloše Zemana v dubnu pozván do Prahy. Zeman pozvání před několika dny odmítl zrušit navzdory zprávám o sílících represích proti demonstrantům.

Česká televize začátkem února citovala předsedu vlády Bohuslava Sobotku, podle něhož Viktor Janukovyč vzešel z voleb, není diktátor a má mandát od voličů. I Zaorálek tehdy opatrněji říkal, že pouze "pokud by Janukovyč sáhl k použití násilí a nebyl ochoten hledat ústavní cestu z krize, bylo by na čase říci, že není partnerem pro jednání". Jeho nynější vyjádření jsou výrazně tvrdší.

Tyto upadlé státy jsme nacházeli dříve spíš v Africe

Podle českého ministra zahraničí se na Ukrajině de facto rozpadají činnosti státních institucí, fungování právního státu, policie i justice.

Válka na Balkáně

V letech 1992-1995 zachvátily Balkán etnické války mezi Srby, Chorvaty a bosenskými Muslimy.

Konflikt v roce 1995 dospěl k mírovému, třebaže oboustranně chladnému řešení poté, co západní státy vyzbrojily Chorvatsko, aby dokázalo obstát proti srbské armádě, a NATO leteckými údery oslabilo bosenskosrbské pozice v Bosně a Hercegovině. Západ reagoval mj. na to, že srbské síly začaly dobývat tzv. bezpečné zóny OSN a masakrovat tamější civilisty.

Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl počet obětí války v Bosně na 200 tisíc, počet uprchlíků v Bosně a Hercegovině přesáhl podle OSN dva miliony.

"Ve velmi krátkém čase se může stát upadlým státem, které jsme dříve nacházeli spíš v Africe. Nepřeháním, situace je opravdu takto vážná a nám to musí vadit. Vezměte si, jak vypadala před pár lety situace na Balkáně, jak pomaličku eskalovala. A co z toho potom bylo," připomněl Zaorálek krvavé války v Bosně a Hercegovině a v Chorvatsku po rozpadu Jugoslávie.

Ministr podotkl, že si Evropa s konfliktem na Balkáně nevěděla rady. "Stáli jsme jako chirurg v sále nad rozřezaným tělem - ale chirurg, který neví, co si má počít. Řešilo se to vojensky, vstoupily do toho USA, řada Evropanů to kritizovala, ale Američané říkali - a co jste udělali vy sami?" řekl Zaorálek.

"Protože dochází k tomu, že Ukrajina se rozpadá, tak se nás to nesmírně týká. Podobné typy situací a konfliktů mohou mít nedozírné následky. Nepotřebujeme moc fantazie, abychom věděli, jak obrovská rizika jsou v tom, co se na Ukrajině děje," apeloval Zaorálek.

Připomněl ještě, že rozdělování států, které nyní podle něj hrozí Ukrajině, zažívaly státy za studené války, a jmenoval Koreu a Vietnam. Naznačil pak, že z vyjednávání o Ukrajině, jakkoliv ho nelze pořádat za Ukrajince, nelze vyjmout Rusko a zmínil, že role této velmoci pomohla odvrátit intervenci do Sýrie.

Vzhledem k nabitému sněmovnímu programu nicméně nestihli poslanci situaci na Ukrajině projednat ani hlasovat o návrzích sněmovních rezolucí. Během schůze se k nim ještě vrátí.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Svačina a pět set za odměnu. Na zítřejší demonstraci láká falešná pozvánka

Spolek a iniciativa Milion chvilek pro demokracii svolává další demonstraci na Letnou. 16. listopadu chce připomenout...

Kůrovec zcela změnil Bruntálsko, osmdesát procent lesů je pryč

Je téměř za námi, hlásí ke kůrovcové kalamitě správci lesů na Bruntálsku. Ne proto, že by nad broukem zvítězili. Přišli...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Najdete na iDNES.cz