Není to můj prezident! skandoval Manhattan. Zvolení Trumpa střídají nepokoje

  3:31aktualizováno  3:31
New York (od zpravodajky iDNES.cz) - Nakonec to není Donald Trump, ale fanoušci Hillary Clintonové, kdo se odmítá smířit s výsledkem voleb. Tisíce Newyorčanů v noci na čtvrtek obsadily ulice Manhattanu a vyjadřovaly svůj nesouhlas s volebními výsledky. „Lidé skandují hesla zaměřená proti Donaldu Trumpovi a proudí městem k mrakodrapu Trump Tower,“ hlásila z místa zpravodajka iDNES.cz.

Manhattan se ve středu večer zasekl. Ulice obsadily tisíce a tisíce nespokojených Newyorčanů, kteří protestují proti zvolení Donalda Trumpa. Zatímco ráno byla demonstrantů v ulicích jen hrstka, večer jsou jich nekonečné davy a policie má problém je jakkoliv usměrnit.

Odpůrci Donalda Trumpa protestují v několika amerických městech (10. listopadu...
Odpůrci Donalda Trumpa protestují v několika amerických městech (10. listopadu...
Odpůrci Donalda Trumpa protestují v několika amerických městech (10. listopadu...

Protest začal kolem šesté hodiny na Union Square a vydal se vzhůru po Manhattanu po páté Avenue směrem k Trump Tower. Na asi čtyři kilometry dlouhé trase se policie účastníky snažila vytlačit z ulic.

„Jste na křižovatce. Opusťte v klidu silnici a nebudou proti vám vznesená žádná obvinění. Vykliďte ulici a jděte na chodník,“ apelovali policisté z megafonu na Herald Square u slavného obchodního domu Macy’s. Neúspěšně. Dav protékal mezi auty stojícími na dopravních tepnách města.

„Sjednocené nás nikdo neporazí“, „K čertu s Donaldem Trumpem“, „Není to můj prezident“ či „Město je naše“, skanduje dav. Někteří řidiči ze stojících aut ukazují rukou z okénka dva vztyčené prsty do „V“ jako znamení vítězství, aby ukázali svou účast. Jiní troubí a další vystupují a přidávají se k průvodu, v němž lidé nesou plakáty s rozmanitými nápisy.

V davu je i dívka zahalená v burce s nápisem „Jsem muslimka a bojím se“. Černošský mladík v kožené bundě udává hesla, která po něm lidé opakují, nese kartonovou krabici s rudým nápisem „Fear doesn’t heal“, tedy Strach neléčí.

Prezidentské volby v USA

New York patří k tradičním baštám demokratů a většina protestujících jsou mladí lidé, ale rozhodně ne výlučně. V davu jde matka, která nese batole, stejně jako starší pán. Bezdomovci, kteří se kromě demonstrace snaží vyžebrat pár drobných, stejně jako muži v drahých oblecích. Jedna žena nese velkou tašku, ze které trčí nať od mrkve - jakoby se k protestu přidala spontánně, když vyšla z obchodu.

Trump v čele USA

Poselství protestu je jasné. Lidé chtějí dát najevo, že nesouhlasí s výsledkem voleb. „Volili jsme pro změnu, ne pro něho a jeho politiku. On představuje všechno, s čím nesouhlasíme,“ svěřuje se Ken Castinado. „Zvolili ho hlasy bohatých bílých mužů, ne naše,“ dodává pohublý mladík v černé mikině.

Když oponuji s tím, že se volba odehrála demokraticky, dostává se mi několikrát stejné odpovědi - na tom nezáleží. „Podívejte se kolem, v ulicích je celé město,“ říká blond dívka, která cestou protest vysílá živě na Facebooku. „Respektuji volby, ale zároveň respektuji právo na protest a to, že podle ústavy máme chránit jeden druhého, a to tímhle protestem děláme,“ uvádí muž jménem Anderson.

New York není jediným městem ve Spojených státech, kde lidé vyšli do ulic. Američané protestují v několika dalších městech včetně Chicaga a San Franciska. Přestože jsou lidé rozčilení, většina nevěří, že by se výsledek skutečně protesty změnil. „Pokud má být prezident, tak fajn. Pokud jím ale Donald Trump skutečně má být, pak musí poslouchat,“ řekla CNN 18letá Brooklyn Whiteová.

Americké prezidentské volby 2016

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Utrecht má největší parkoviště pro kola na světě. Vejde se jich tam 12 500

Několikapatrové parkoviště v Amsterdamu

Na vlakovém nádraží v nizozemském Utrechtu otevřeli nové kryté parkoviště pro kola. Podle vedení města je s 12 500...

USA mají o Grónsko zájem už 150 let. Prvně ho chtěly, když kupovaly Aljašku

Město Ilulissat v Grónsku (25. července 2008)

Dánské království odolává nabídkám na prodej Grónska Spojeným státům minimálně už od roku 1946. I předtím se však v...

Japonský císař se chtěl omluvit za zločiny brzy po válce, rozmluvili mu to

Britská královna Alžběta II. a japonský císař Hirohito přijíždí do...

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad...

Najdete na iDNES.cz