Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Trumpa nezvolili rasisté, ale „zapomenutí“ dříči. Budete slyšet, slíbil

  0:17
Donald Trump bude prezidentem zejména díky voličům, na které podle jeho slov USA zapomínaly. Podařilo se mu oslovit venkov a dělníky z průmyslových měst, kterým nasliboval návrat ztracené práce a zastání ve Washingtonu. Hillary Clintonová je naopak urazila slovy o ubožácích, míní bývalý starosta New Yorku.

Donald Trump během kampaně v Michiganu. (31.10 2016) | foto: AP

„Slovy i skutky se projevil jako člověk neschopný vést rozmanitý národ. Politickým oponentům vyhrožoval vězněním. Víme, že bez uzardění lže,“ vypočítává po volbách deník New York Times, který před hlasováním spolu s drtivou většinou amerických listů podpořil Hillary Clintonovou.

Prezidentské volby v USA

„Trump rozvrátil nejdřív Republikánskou stranu a nyní i demokraty, kteří se pokusili obnovit vládu Clintonových v okamžiku, kdy národ netrpělivě očekával změnu. Roli sehrály sexismus a rasismus, ale také vášnivá a dokonce bezhlavá touha po změně,“ píše deník o budoucím prezidentovi USA.

Postavit touhu po změně, navíc s přívlastkem „bezhlavá“, na roveň sexismu a rasismu při hledání vysvětlení pro desítky milionů regulérních hlasů, je však velmi odvážný přístup. Volit mohli všichni oprávnění Američané - povětšinou tedy stejní lidé, kteří se třeba v roce 2012 rozhodovali mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym.

Poslechněte si, co také zaznělo v Trumpově prvním projevu:

Trumpa na Floridě podpořili i Hispánci

Velká část z nich Trumpa v úterý podpořila zkrátka proto, že jsou věrní republikánské straně, která ho - navzdory pozdějšímu distancu některých vlivných republikánů - do boje oficiálně nominovala. Kdyby o Bílý dům usiloval jako nezávislý kandidát, podpora sexistů ani rasistů by mu nebyla nic platná.

Trump v čele USA

Předvolební průzkumy demokratce Clintonové přisuzovaly těsné, ale prakticky jisté vítězství. „Byla zde příliš velká důvěra v to, že demografické změny povedou k jistému výsledku,“ vysvětluje jejich selhání analytik veřejného mínění Geoff Garin. Ve prospěch Clintonové měl hrát rostoucí poměr černochů a Hispánců mezi oprávněnými voliči.

Ti však byli k volbám podle magazínu Politico nakonec lhostejnější, než se z průzkumů zdálo. Na klíčové Floridě dokonce část Hispánců, které snad z rasismu nikdo obviňovat nebude, hlasovala pro Donalda Trumpa.

Hlavní důvod jeho úspěchu leží jinde. Jeho kampani se podařilo oslovit miliony tvrdě pracujících Američanů z menších průmyslových měst a amerického venkova. Sociologové jim říkají „modré límečky“, které tvoří určitý protipól límečků bílých - politiků, podnikatelů či bankéřů z kanceláří v metropolích.

Trumpova slova k voličům přebil v médiích obraz hulváta

„Ukázalo se, že nespokojenost Američanů se současnými politickými elitami je větší, než se zdálo. Kritika stávajících struktur, Washingtonu a zaujatých médií byla právě tou vítěznou strategií, která republikánského kandidáta dovedla až do Bílého domu,“ glosuje pro iDNES.cz politolog Miloš Gregor (více zde).

Další body pro Trumpa

SLOGAN: Chytlavé motto Trumpovy kampaně „Make America Great Again“ (učiňme Ameriku opět skvělou) obratně kombinuje skepsi Američanů a naději do budoucna.

Pochází z kampaně Ronalda Reagana, který se o Bílý dům ucházel v roce 1980. Používal ho i Bill Clinton, manžel Trumpovy letošní sokyně.

E-MAILY: Hillary Clintonovou po celou dobu kampaně stíhala aféra soukromého serveru, přes který jako ministryně zahraničí posílala pracovní e-maily (vše o kauze zde).

FBI její počínání označila za „pouhou“ nedbalost, týden před volbami však oznámila, že kvůli nálezu nových zpráv obnoví vyšetřování.

To v pondělí bez nálezu skončilo, mezitím však Trumpovi vzrostly preference. BBC k tomu podotýká, že Clintonová by si z celé aféry nemusela vůbec dělat hlavu, kdyby zkrátka používala vládní server.

CELEBRITA: Američané znali Trumpa deset let jako moderátora reality show „The Apprentice“, jejíž českou obdobu kdysi vysílala televize Prima pod názvem „Šéfka“.

Donald Trump se tak v očích veřejnosti zapsal jako úspěšný a cílevědomý miliardář nekompromisně trestající každé pochybení ve svém týmu, ze kterého soutěžící vylučoval slavnou frází: „You’re fired!“

Pořad, který se odehrával podle scénáře, mohl podle deníku The Guardian zanechat v Američanech mylnou představu o Trumpově osobnosti, zvycích a chování.

Americká ani světová média o tom až do voleb příliš nepsala. Pokud jde o prezidentské klání, jejich titulky v posledních týdnech vyzdvihovaly zejména Trumpovo hulvátství - urážky válečného veterána či Miss Universe, hanlivé výroky na adresu žen, obvinění ze sexuálního obtěžování nebo výhrůžky, že by svou protikandidátku Hillary Clintonovou nechal zavřít.

Poněkud stranou přitom zůstala jeho slova mířená voličům - ta, která napříč Spojenými státy celé měsíce plnila městské sportovní haly, hangáry i venkovské pavilony pro výstavy dobytka.

Už v květnu, kdy Trump neměl republikánskou nominaci jistou, hovořil ve vysílání NBC o „absolutně zapomenuté“ střední třídě, které v USA podle jeho slov už 20 let nerostou mzdy.

Podobné teze opakoval až do konce kampaně a desítkám tisíc lidí sliboval, že to změní.

Výsledek voleb naznačil, že jeho slova zřejmě Američany zajímala víc než deset let staré nahrávky o tom, co všechno si nechají ženy líbit od celebrit. Novináři ani kampaň Hillary Clintonové se do priorit voličů v klíčových státech netrefila.

Clintonová slovy o „ubožácích“ urazila venkovské dříče

Podle bývalého starosty New Yorku a Trumpova stoupence Rudyho Giulianiho se odpor těchto voličů k Hillary Clintonové definitivně potvrdil v okamžiku, kdy polovinu Trumpových příznivců označila za ubožáky. „Takoví lidé bohužel existují a Trump je pozdvihl,“ prohlásila v září (psali jsme o tom zde).

Clintonová se za slova o „rasistech, homofobech, sexistech, xenofobech a islamofobech“ brzy omluvila. Značná část obyvatel amerického venkova však podle Giulianiho cítí, že lidé z bohatých metropolí na ně hledí právě takhle.

„Věří, že tohle si o nich všichni myslíte. Jenže oni takoví nejsou. Jsou stejně chytří jako my, někteří i chytřejší. Pracují stejně tvrdě jako my, někteří i tvrději. Bojují v našich válkách a jejich děti umírají, abychom byli v bezpečí. Už měli dost toho, jak se k nim chová establishment ve Washingtonu,“ řekl NBC politik, který by v budoucí Trumpově vládě mohl řídit ministerstvo spravedlnosti.

„Americký venkov na nás křičí: Přestaňte nás přehlížet,“ glosoval v televizi už během volební noci průběžné výsledky moderátor Chuck Todd.

Trump získal rezavý pás USA

Ocelové srdce Ameriky, Pensylvánie, bilo pro demokraty. Pece však zhasly a města zchudla, firmy dávají přednost oceli z Číny.

Místní se cítí podvedeni a dezertovali k Donaldu Trumpovi. Slíbil jim, že pece zase zapálí, píše z chudého Readingu reportér MF DNES Milan Vodička (více zde).

Někdejší ocelárna v pensylvánském městě Bethlehem (2. listopadu 2016)
V pensylvánském Johnstownu přišly po zavření místních oceláren o místo tisíce...

Potvrdilo se to zejména v Pensylvánii. V jednom z klíčových států úterního boje, kde Clintonová ještě v pondělí pořádala mítink za účasti Baracka Obamy.

Čtyři nejlidnatější okresy - Pittsburgh a šestimilionovou metropolitní oblast Filadelfie - demokratická kandidátka ovládla s prakticky stejným náskokem jako Obama v roce 2012. Baracku Obamovi to před čtyřmi roky v Pensylvánii pomohlo k celkovému vítězství o šest procentních bodů.

Letos však ovládnutí Filadelfie nestačilo. Rozhodli venkovští pěstitelé kukuřice a tabáku, dělníci z papíren či chemiček a obyvatelé menších průmyslových měst jako Johnstown a Reading, kde přišly v uplynulých letech o práci tisíce lidí kvůli přesunu továren za levnější pracovní silou - oceláren do Číny, tkalcoven do Mexika.

Budete slyšet, slíbil Trump „zapomenutým“ Američanům

Podobně jako velká část Pensylvánců jsou na tom lidé ve státech jako Ohio, Chicago, Indiana nebo Michigan - někdejší automobilová velmoc, kterou srazila na kolena krize po roce 2008.

„Jste zapomenutí lidé naší země,“ říkal jim Trump na setkáních, kde odliv pracovních míst označil za loupež století.

„Až vyhrajeme, váš hlas zazní v sálech napříč Washingtonem a bude slyšet po celém světě,“ slíbil Donald Trump desítkám tisíc lidí při setkání na Floridě.

Totéž přiletěl říct i voličům v Michiganu nebo Wisconsinu, byť byli podle BBC sociologové i poradci Hillary Clintonové přesvědčení, že to nemá žádný smysl. oba státy měly podle předpovědí patřit demokratům.

Výsledky nakonec ukázaly, že to cenu mělo. Trump, který víc než za průzkumy a analýzy utratil za čepice se sloganem „Make America Great Again“, ovládl všechna zmíněná bojiště. Podle předběžných výsledků mu věří i většina Michiganu, kde žádný republikánský kandidát neuspěl už od roku 1988.

Může se zdát podivné, když americkým venkovanům slibuje silný hlas člověk, který na život v USA shlíží buď z oken třípatrové rezidence na střeše svého mrakodrapu, nebo z paluby soukromého letadla. Pokud však měli pocit, že ve Washingtonu za současné vlády nebyli slyšet, bývalá Obamova ministryně se rovněž nejevila jako správná cesta ke změně, v niž doufali.

Zvolili tedy kandidáta, kterého jim s příslibem právě takové změny nabídla aktuálně nejsilnější politická strana v USA. Zda se slíbené změny, obnovy pensylvánských hutí a větší pozornosti Washingtonu skutečně dočkají, to ukážou až následující roky.

Autor:
  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Expert: Němce trápí klima a byty, ukázaly volby. Češi málo využili Merkelovou

Výsledky německých voleb, ve kterých zvítězili sociální demokraté (SPD), ukazují, že sociální a zelená politika má v...

Kotlebovci v novém kabátě. Přeběhlíci hlásají boj proti NATO a homosexuálům

Premium Nové slovenské hnutí Republika získává na popularitě. Hlavními tvářemi uskupení jsou Milan Uhrík a Milan Mazurek, kteří...

Abychom pandemii porazili, řekl Biden a nechal si dát třetí dávku

Americký prezident Joe Biden dostal v pondělí třetí dávku vakcíny proti covidu-19, jen několik dní po jejím schválení....

ANALÝZA: Němečtí politici běží o život v povolebním závodě o vládu a koalici

Premium Po velmi těsném finále v nedělních parlamentních volbách v Německu nyní začíná závod, kdo nejrychleji najde spojence...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...