Trumpa nezvolili rasisté, ale „zapomenutí“ dříči. Budete slyšet, slíbil

  0:17aktualizováno  0:17
Donald Trump bude prezidentem zejména díky voličům, na které podle jeho slov USA zapomínaly. Podařilo se mu oslovit venkov a dělníky z průmyslových měst, kterým nasliboval návrat ztracené práce a zastání ve Washingtonu. Hillary Clintonová je naopak urazila slovy o ubožácích, míní bývalý starosta New Yorku.

Donald Trump během kampaně v Michiganu. (31.10 2016) | foto: AP

„Slovy i skutky se projevil jako člověk neschopný vést rozmanitý národ. Politickým oponentům vyhrožoval vězněním. Víme, že bez uzardění lže,“ vypočítává po volbách deník New York Times, který před hlasováním spolu s drtivou většinou amerických listů podpořil Hillary Clintonovou.

Prezidentské volby v USA

„Trump rozvrátil nejdřív Republikánskou stranu a nyní i demokraty, kteří se pokusili obnovit vládu Clintonových v okamžiku, kdy národ netrpělivě očekával změnu. Roli sehrály sexismus a rasismus, ale také vášnivá a dokonce bezhlavá touha po změně,“ píše deník o budoucím prezidentovi USA.

Postavit touhu po změně, navíc s přívlastkem „bezhlavá“, na roveň sexismu a rasismu při hledání vysvětlení pro desítky milionů regulérních hlasů, je však velmi odvážný přístup. Volit mohli všichni oprávnění Američané - povětšinou tedy stejní lidé, kteří se třeba v roce 2012 rozhodovali mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym.

Poslechněte si, co také zaznělo v Trumpově prvním projevu:

Trumpa na Floridě podpořili i Hispánci

Velká část z nich Trumpa v úterý podpořila zkrátka proto, že jsou věrní republikánské straně, která ho - navzdory pozdějšímu distancu některých vlivných republikánů - do boje oficiálně nominovala. Kdyby o Bílý dům usiloval jako nezávislý kandidát, podpora sexistů ani rasistů by mu nebyla nic platná.

Trump v čele USA

Předvolební průzkumy demokratce Clintonové přisuzovaly těsné, ale prakticky jisté vítězství. „Byla zde příliš velká důvěra v to, že demografické změny povedou k jistému výsledku,“ vysvětluje jejich selhání analytik veřejného mínění Geoff Garin. Ve prospěch Clintonové měl hrát rostoucí poměr černochů a Hispánců mezi oprávněnými voliči.

Ti však byli k volbám podle magazínu Politico nakonec lhostejnější, než se z průzkumů zdálo. Na klíčové Floridě dokonce část Hispánců, které snad z rasismu nikdo obviňovat nebude, hlasovala pro Donalda Trumpa.

Hlavní důvod jeho úspěchu leží jinde. Jeho kampani se podařilo oslovit miliony tvrdě pracujících Američanů z menších průmyslových měst a amerického venkova. Sociologové jim říkají „modré límečky“, které tvoří určitý protipól límečků bílých - politiků, podnikatelů či bankéřů z kanceláří v metropolích.

Trumpova slova k voličům přebil v médiích obraz hulváta

„Ukázalo se, že nespokojenost Američanů se současnými politickými elitami je větší, než se zdálo. Kritika stávajících struktur, Washingtonu a zaujatých médií byla právě tou vítěznou strategií, která republikánského kandidáta dovedla až do Bílého domu,“ glosuje pro iDNES.cz politolog Miloš Gregor (více zde).

Další body pro Trumpa

SLOGAN: Chytlavé motto Trumpovy kampaně „Make America Great Again“ (učiňme Ameriku opět skvělou) obratně kombinuje skepsi Američanů a naději do budoucna.

Pochází z kampaně Ronalda Reagana, který se o Bílý dům ucházel v roce 1980. Používal ho i Bill Clinton, manžel Trumpovy letošní sokyně.

E-MAILY: Hillary Clintonovou po celou dobu kampaně stíhala aféra soukromého serveru, přes který jako ministryně zahraničí posílala pracovní e-maily (vše o kauze zde).

FBI její počínání označila za „pouhou“ nedbalost, týden před volbami však oznámila, že kvůli nálezu nových zpráv obnoví vyšetřování.

To v pondělí bez nálezu skončilo, mezitím však Trumpovi vzrostly preference. BBC k tomu podotýká, že Clintonová by si z celé aféry nemusela vůbec dělat hlavu, kdyby zkrátka používala vládní server.

CELEBRITA: Američané znali Trumpa deset let jako moderátora reality show „The Apprentice“, jejíž českou obdobu kdysi vysílala televize Prima pod názvem „Šéfka“.

Donald Trump se tak v očích veřejnosti zapsal jako úspěšný a cílevědomý miliardář nekompromisně trestající každé pochybení ve svém týmu, ze kterého soutěžící vylučoval slavnou frází: „You’re fired!“

Pořad, který se odehrával podle scénáře, mohl podle deníku The Guardian zanechat v Američanech mylnou představu o Trumpově osobnosti, zvycích a chování.

Americká ani světová média o tom až do voleb příliš nepsala. Pokud jde o prezidentské klání, jejich titulky v posledních týdnech vyzdvihovaly zejména Trumpovo hulvátství - urážky válečného veterána či Miss Universe, hanlivé výroky na adresu žen, obvinění ze sexuálního obtěžování nebo výhrůžky, že by svou protikandidátku Hillary Clintonovou nechal zavřít.

Poněkud stranou přitom zůstala jeho slova mířená voličům - ta, která napříč Spojenými státy celé měsíce plnila městské sportovní haly, hangáry i venkovské pavilony pro výstavy dobytka.

Už v květnu, kdy Trump neměl republikánskou nominaci jistou, hovořil ve vysílání NBC o „absolutně zapomenuté“ střední třídě, které v USA podle jeho slov už 20 let nerostou mzdy.

Podobné teze opakoval až do konce kampaně a desítkám tisíc lidí sliboval, že to změní.

Výsledek voleb naznačil, že jeho slova zřejmě Američany zajímala víc než deset let staré nahrávky o tom, co všechno si nechají ženy líbit od celebrit. Novináři ani kampaň Hillary Clintonové se do priorit voličů v klíčových státech netrefila.

Clintonová slovy o „ubožácích“ urazila venkovské dříče

Podle bývalého starosty New Yorku a Trumpova stoupence Rudyho Giulianiho se odpor těchto voličů k Hillary Clintonové definitivně potvrdil v okamžiku, kdy polovinu Trumpových příznivců označila za ubožáky. „Takoví lidé bohužel existují a Trump je pozdvihl,“ prohlásila v září (psali jsme o tom zde).

Clintonová se za slova o „rasistech, homofobech, sexistech, xenofobech a islamofobech“ brzy omluvila. Značná část obyvatel amerického venkova však podle Giulianiho cítí, že lidé z bohatých metropolí na ně hledí právě takhle.

„Věří, že tohle si o nich všichni myslíte. Jenže oni takoví nejsou. Jsou stejně chytří jako my, někteří i chytřejší. Pracují stejně tvrdě jako my, někteří i tvrději. Bojují v našich válkách a jejich děti umírají, abychom byli v bezpečí. Už měli dost toho, jak se k nim chová establishment ve Washingtonu,“ řekl NBC politik, který by v budoucí Trumpově vládě mohl řídit ministerstvo spravedlnosti.

„Americký venkov na nás křičí: Přestaňte nás přehlížet,“ glosoval v televizi už během volební noci průběžné výsledky moderátor Chuck Todd.

Trump získal rezavý pás USA

Ocelové srdce Ameriky, Pensylvánie, bilo pro demokraty. Pece však zhasly a města zchudla, firmy dávají přednost oceli z Číny.

Místní se cítí podvedeni a dezertovali k Donaldu Trumpovi. Slíbil jim, že pece zase zapálí, píše z chudého Readingu reportér MF DNES Milan Vodička (více zde).

Někdejší ocelárna v pensylvánském městě Bethlehem (2. listopadu 2016)
V pensylvánském Johnstownu přišly po zavření místních oceláren o místo tisíce...

Potvrdilo se to zejména v Pensylvánii. V jednom z klíčových států úterního boje, kde Clintonová ještě v pondělí pořádala mítink za účasti Baracka Obamy.

Čtyři nejlidnatější okresy - Pittsburgh a šestimilionovou metropolitní oblast Filadelfie - demokratická kandidátka ovládla s prakticky stejným náskokem jako Obama v roce 2012. Baracku Obamovi to před čtyřmi roky v Pensylvánii pomohlo k celkovému vítězství o šest procentních bodů.

Letos však ovládnutí Filadelfie nestačilo. Rozhodli venkovští pěstitelé kukuřice a tabáku, dělníci z papíren či chemiček a obyvatelé menších průmyslových měst jako Johnstown a Reading, kde přišly v uplynulých letech o práci tisíce lidí kvůli přesunu továren za levnější pracovní silou - oceláren do Číny, tkalcoven do Mexika.

Budete slyšet, slíbil Trump „zapomenutým“ Američanům

Podobně jako velká část Pensylvánců jsou na tom lidé ve státech jako Ohio, Chicago, Indiana nebo Michigan - někdejší automobilová velmoc, kterou srazila na kolena krize po roce 2008.

„Jste zapomenutí lidé naší země,“ říkal jim Trump na setkáních, kde odliv pracovních míst označil za loupež století.

„Až vyhrajeme, váš hlas zazní v sálech napříč Washingtonem a bude slyšet po celém světě,“ slíbil Donald Trump desítkám tisíc lidí při setkání na Floridě.

Totéž přiletěl říct i voličům v Michiganu nebo Wisconsinu, byť byli podle BBC sociologové i poradci Hillary Clintonové přesvědčení, že to nemá žádný smysl. oba státy měly podle předpovědí patřit demokratům.

Výsledky nakonec ukázaly, že to cenu mělo. Trump, který víc než za průzkumy a analýzy utratil za čepice se sloganem „Make America Great Again“, ovládl všechna zmíněná bojiště. Podle předběžných výsledků mu věří i většina Michiganu, kde žádný republikánský kandidát neuspěl už od roku 1988.

Může se zdát podivné, když americkým venkovanům slibuje silný hlas člověk, který na život v USA shlíží buď z oken třípatrové rezidence na střeše svého mrakodrapu, nebo z paluby soukromého letadla. Pokud však měli pocit, že ve Washingtonu za současné vlády nebyli slyšet, bývalá Obamova ministryně se rovněž nejevila jako správná cesta ke změně, v niž doufali.

Zvolili tedy kandidáta, kterého jim s příslibem právě takové změny nabídla aktuálně nejsilnější politická strana v USA. Zda se slíbené změny, obnovy pensylvánských hutí a větší pozornosti Washingtonu skutečně dočkají, to ukážou až následující roky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz