Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pondělí 24. února
22:15
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line zpravodajství z dění na Ukrajině končí. Aktuální informace vám nyní budeme přinášet v rámci běžného zpravodajství.
22:11
I přes porážku Janukovyče se Ukrajina nezbaví politického vlivu oligarchů. V pořadu Události, komentáře na České televizi to uvedl zpravodaj v Kyjevě Josef Pazderka. "Teď se zdá, že tito zákulisní hráči se snaží určitým způsobem resetovat Stranu regionů," uvedl Pazderka. Strana regionů je Kromě skandálů ohledně falšování volebních výsledků a Janukovyčových trestných činů v mládí obviňována také ze styků s mafií.
21:52
"Pracujeme pod ústím hlavní automatů," stěžoval si Ashtonové Jefremov. Bývalá opozice podle něj nekontroluje radikály, poslanci Strany regionů jsou pod tlakem, členům jejich rodin stále někdo vyhrožuje. "Situace je komplikovaná, nynější režim nemá radikální bojůvky pod kontrolou, přestože hlavním úkolem je nyní nastolit v zemi klid," řekl poslanec Ashtonové.
21:40
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová se v pondělí setkala i s vůdci ukrajinské opozice a ke schůzce pozvala i v současné době nejvyššího představitelé bývalé vládní Strany regionů Oleksandra Jefremova. Ten jí sdělil, že jeho strana přešla do opozice, uznává své minulé chyby a nabádá nové mocenské orgány, aby tyto chyby neopakovaly.
21:26
I přes uklidnění situace a přesun obou znepřátelených táborů k jednacím stolům zůstává na Majdanu stále mnoho protestujících. Reportérka britského listu The Guardian Harriet Salemová uvedla, že atmosféra v srdci protestů byla po celé pondělí poklidná. "Lidé vzdávali hold mrtvým. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky," popsala situaci Salemová. Lidé podle ní začínají opatrně věřit v optimistické zítřky. Ví však, že je před nimi ještě dlouhá cesta, míní reportérka.
21:09
MMF už před několika lety nabídl Ukrajině záchranný balík, který jí měl pomoci odvrátit hrozící bankrot. Tehdejší prezident Viktor Janukovyč však pomoc odmítl, protože byla vázána na nepopulární zdražování energií. Nové ukrajinské vedení chce jednání s MMF co nejdřív obnovit a dohodnout se na nových, příznivějších podmínkách úvěru.
20:53
Překotný vývoj na Ukrajině pozorně sledují i evropské vojenské struktury. Vrchní velitel spojených vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove v pondlí situaci konzultoval s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Podle mluvčího NATO se dohodli, že budou situaci dál pečlivě monitorovat a vzájemně se informovat.
20:36
Vladimir Putin v pondělí telefonoval se svým francouzským protějškem Francois Hollandem. Podle tiskového prohlášení Kremlu oba státníci vyjádřili znepokojení nad ukrajinskou politickou krizí. Telefonát podle Kremlu proběhl na popud francouzské prezidentské kanceláře. Hollande a Putin zdůraznili potřebu "mírového předání moci a význam zachování jednoty a územní celistvosti Ukrajiny". Hollande, také vyzval Putina, aby se podílel na finanční pomoci Kyjevu.
20:21
Ukrajinská politička se nejprve v irském Dublinu zúčastní sjezdu Evropské lidové strany, nejsilnější frakce Evropského parlamentu, a hned poté odcestuje do německého hlavního města. V Irsku je na dvoudenním sjezdu Tymošenková očekávána 6. března.
20:11
Tisková služba strany Vlast oznámila, že Julija Tymošenková přijala pozvání německé kancléřky Angely Merkelové a přijede se v březnu léčit do Německa. Bývalá premiérka trpí úpornými bolestmi páteře, které si bez většího úspěchu během vazby léčila v charkovské železniční nemocnici. Merkelová pozvala Tymošenkovou k léčení v berlínské klinice Charité během víkendového telefonického rozhovoru.
20:02
Po Ashtonové nové ukrajinské vedení v úterý přivítá i vysoké hosty z USA. Do Kyjeva se v pondělí ohlásil náměstek amerického ministra zahraničí William Burns. Podle sdělení amerického ministerstva chce Ukrajince přesvědčit o potřebě "kriticky důležitých reforem". V doprovodu washingtonského diplomata budou i experti amerického ministerstva financí.
19:51
Ashtonová Turčynova ujistila, že unijní vedení i státy EU Ukrajinu veřejně podporují. Poskytnutí "nezbytných zdrojů" Kyjevu umožní naplnit plánovaná předsevzetí, řekla eurokomisařka. "Jsme připraveni podpořit Ukrajinu a vyslat ostatním státům signál, že vaše země nejen řeší problémy minulosti, ale hledí i kupředu," dodala.
19:43
Šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov na večerní schůzce s evropskou ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou prohlásil, že Ukrajina a Evropská unie by se bezodkladně měly vrátit k otázce podpisu asociační smlouvy. "Pokračování v kurzu evropské integrace a získání finanční pomoci EU je důležitým faktorem pro zajištění stabilního a demokratického rozvoje Ukrajiny," řekl šéf sněmovny, který podle nedávného rozhodnutí poslanců vykonává dočasně i funkci prezidenta.
19:35
Redaktorka Lidových novin Petra Procházková, která se z Kyjeva vrátila v pondělí, odpovídala v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz. "Množství mrtvých a zcela nepochopitelná brutalita ve chvíli, kdy už bylo jasné, že vedení země nemá šanci přežít, mě překvapila. I další věci byly překvapivé - vytrvalost ukrajinských demonstrantů, disciplína, relativní pořádek, který v tom chaosu existoval. To bylo příjemné zjištění," odpověděla Procházková jednomu ze čtenářů (více z on-line rozhovoru najdete zde)
19:20
Nový ukrajinský prezident bude vybaven menšími pravomocemi, protože podstatnou část z nich mu parlament minulý týden odebral. Poslanci rozhodli o návratu ke znění ústavy z roku 2004, která hlavní exekutivní práva svěřila parlamentu a vládě. Po nástupu prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2010 ústavní soud znění hlavního zákona z roku 2004 zrušil a pravomoci přisoudil hlavě státu.
19:14
Tymošenková však své politické plány teprve zvažuje a kandidaturu neoznámila. Spolu s ní je za favorita voleb označován šéf strany UDAR Vitalij Kličko, jehož oznámení o kandidatuře se rovněž teprve čeká. Prvním registrovaným kandidátem se v pondělí stal charkovský gubernátor Michail Dobkin. Ten je na západě Ukrajiny považován za proruského radikála, jeho politickým programem je federativní rozdělení země.
19:10
Ukrajinská volební komise oznámila, že všichni lidé, o nichž se hovoří jako o kandidátech na hlavu státu, se mohou květnových voleb zúčastnit. Potvrdila tak, že kandidatura je otevřená i pro předsedkyni strany Vlast Juliji Tymošenkovou, která byla v roce 2011 odsouzena za překročení pravomocí. Protože parlament zrušil paragraf trestního zákoníku, o který se verdikt proti expremiérce opíral, nic podle právních expertů její kandidatuře nebrání.
19:07
Viktor Fedorovyč Janukovyč. Ambiciózní muž, který se vypracoval z dělnické rodiny až do prezidentského křesla. O politické cestě Janukovyče čtetě více v jeho obsáhlém profilu na iDNES.cz
19:00
  • Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová na pondělním setkání s lídrem...

    Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová na pondělním setkání s lídrem ukrajinské strany UDAR Vitalijem Kličkem (24. února) / Autor: Reuters