Pavla provází početný tým ochránců, kteří jsou mimo jiné vybaveni útočnými...

Pavla provází početný tým ochránců, kteří jsou mimo jiné vybaveni útočnými puškami. I když bodyguardi nosí neprůstřelné vesty i helmy, samotný prezident takzvanou balistickou ochranu nepoužívá. (29. dubna 2023) | foto: Tomáš Fongus

Pavel pokračuje v návštěvě Ukrajiny, v Dnipru jednal se šéfem místní správy

  • 135
Český prezident Petr Pavel pokračuje v návštěvě Ukrajiny. V sobotu se ve městě Dnipro na východě země setkal s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Jednali spolu zejména o pomoci určené Dněpropetrovské oblasti. Pavel přijel do země v pátek spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a v Kyjevě se setkali také se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

„Posunout se od pomoci ke spolupráci je teď na Ukrajině hlavním cílem. Ten nekončí v Kyjevě. Dnes jsem zamířil dál na východ, abych ukázal, že Česká republika to s patronátem nad Dněpropetrovskou oblastí myslí vážně. Ujistil jsem gubernátora Serhiye Lysaka, že na rekonstrukci nejsou sami,“ uvedl Pavel v sobotu na Twitteru. Lysak Česku za rozhodnutí pomáhat Dněpropetrovské oblasti poděkoval a ocenil mimo jiné její humanitární podporu.

Česko má podle prezidenta připravenou řadu projektů, které mohou začít velmi brzy. To mimo jiné zmínil i na sobotní tiskové konferenci v Dnipru s tím, že v pátek v metropoli projednal se svým ukrajinským protějškem a dalšími představiteli země zejména vojenskou podporu. Prezidentova mluvčí Markéta Řeháková poznamenala, že Pavel je první zahraniční prezident, který se po ruské invazi vydal na východ Ukrajiny.

„Dosud byla pomoc především humanitární, vojenská a dnes se nám otevírá prostor pro vzájemnou spolupráci,“ řekl novinářům Pavel. „Měli bychom to vnímat jako příležitost pro spolupráci, ne jako jednostrannou pomoc,“ dodal. Ukrajina má podle Pavla co nabídnout.

„Právě v Dnipru, které je velice průmyslovou oblastí, stejně jako je Česká republika průmyslovou zemí, nacházíme spoustu podobností,“ uvedl prezident. Možnosti spolupráce vidí v transferu technologií, ve vzdělávání, výzkumu, dopravě či energetice. Podle Řehákové se Česko v Dněpropetrovské oblasti chce věnovat též spolupráci mezi českými a místními firmami, ale také třeba univerzitami.

Další oblastí je zdravotnictví. I proto Pavel v sobotu navštívil nemocnici ve městě Novomoskovsk, asi 25 kilometrů od Dnipra, kde se pozdravil se zraněnými vojáky. Nemocnice také dostala darem od firmy Linet devět nemocničních postelí, mezi jejichž významné výrobce Linet patří.

Součástí Pavlova programu bylo také jednání s vedením firmy Škoda Transportation Ukrajina, která by podle Řehákové ráda na Ukrajině uspěla s dodávkami kolejových vozidel.

Generální konzulát

Česko chce zároveň v Dněpropetrovské oblasti kvůli lepší spolupráci otevřít generální konzulát. Pavel už v pátek v Kyjevě sdělil, že Česko má připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení.

Po sobotním jednání s šéfem Dněpropetrovské oblasti se Pavel vydal do Aleje památky hrdinů, kde položením květin uctil padlé vojáky. Poté se prezident přesunul do Muzea historie Dnipra, kde si prohlédl exponáty a vyslechl historii města. Přímo v prostorách muzea pak následovalo asi dvacetiminutové jednání se starostou Borysem Filatovem.

Během soboty si prezident rovněž prohlédl panelový dům, který v lednu v Dnipru zdevastovala ruská střela, přičemž zahynulo pět desítek civilistů včetně dětí. Byl to jeden z nejsmrtelnějších útoků na ukrajinské civilisty; Moskva odpovědnost za něj odmítla. Pavel společně se členy své delegace položil květiny u blízkého pietního místa, které lidé zřídili na místě zastávky městské hromadné dopravy.

Dněpropetrovská oblast sousedí s regiony, kde se odehrávají boje mezi ruskou invazní armádou a ukrajinskými obránci. Samotné Dnipro leží několik desítek kilometrů od frontové linie a v pátek ráno se stalo jedním z terčů rozsáhlého ruského vzdušného útoku. Při něm podle ukrajinských úřadů přišlo o život 25 lidí; z Dnipra byly ohlášeny dvě oběti.

Už ráno Pavel zveřejnil text prohlášení, které v pátek podepsal společně s Čaputovou a Zelenským po jejich společné schůzce.

„Jsme jednotní s našimi přáteli. Zpráva o společném prohlášení se Zuzanou Čaputovou a Volodymyrem Zelenským je jasná: Podporujeme svrchované právo Ukrajiny rozhodovat o své budoucnosti a zvolit si vlastní bezpečnostní opatření,“ napsal Pavel v sobotu na Twitteru a připojil snímek textu prohlášení, které v pátek podepsal společně s Čaputovou a Zelenským.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu na Ukrajině setkala s generálním prokurátorem Andrijem Kostinem a od představitelek veřejného sektoru převzala ocenění.

Cestu provázejí přísná bezpečnostní opatření

Pavel přijel do východoukrajinského Dnipra po noční cestě zvláštním vlakem z Kyjeva. Návštěvu města, kam se západní politici při svých cestách na Ukrajinu obvykle nevypravují, doprovázejí ještě přísnější bezpečnostní pravidla než při příjezdu do ukrajinské metropole.

Všichni cestující museli nejen vypnout mobilní telefony s českými čísly, ale vyndat i SIM karty a uložit je do speciálních stíněných obalů. Prezidentova ochranka prezidenta tak chtěla zabránit tomu, aby Rusové mohli pohyb delegace monitorovat.

O jednotlivých místech, která český prezident v Dnipru navštěvuje, mohou média informovat s časovým odstupem, tedy až v okamžiku, když už je hlava státu jinde.

Pavla provází početný tým ochránců, kteří jsou mimo jiné vybaveni útočnými puškami. I když bodyguardi nosí neprůstřelné vesty i helmy, samotný prezident takzvanou balistickou ochranu nepoužívá. Oblečen byl v sobotu neformálně, měl na sobě světlé kalhoty, košili a tmavou bundu.

Při přesunech po Dnipru, které se nachází několik desítek kilometrů od současné frontové linie, ukrajinští policisté na křižovatkách zastavují dopravu. Relativní blízkost fronty ovšem v ulicích Dnipra skoro nic nepřipomíná, ačkoli úřady i několikrát denně vyhlašují letecký poplach.

Během pátečního pobytu v Kyjevě se pak musel i se slovenskou prezidentkou uchýlit do hotelového krytu, jelikož ukrajinské úřady vyhlásily varování před rizikem ruských vzdušných útoků pro velkou část země.

V noci na pátek se přitom řada míst na Ukrajině včetně Kyjeva stala terčem nové série ruských vzdušných útoků, při kterých zahynuly podle ukrajinských úřadů přes dvě desítky lidí.

Dodávky vojenské techniky

Pavel a Čaputová navštívili mimo jiné místa připomínající hrůzy ruské okupace, jako je město Borodjanka, v Kyjevě uctili památku padlých obránců Ukrajiny. V ukrajinské metropoli jednali s prezidentem Zelenským.

Ten mimo jiné řekl, že Ukrajina potřebuje další dodávky vojenské techniky. Zmínil konkrétně letouny, děla či obrněnou techniku. Ukrajina, která nyní přebírá dodávky přislíbených zbraní ze Západu, se podle něj připravuje na protiútok.

Pavel podle svých slov Zelenskému řekl, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla otázkou „jestli“, ale spíše „kdy“. Zelenskyj českého prezidenta ujistil, že Ukrajina je připravena splnit všechny podmínky pro vstup do EU.

Pavlova návštěva vyvolala na sociálních sítích velký mezinárodní ohlas - splnil svá slova, která pronesl těsně po inauguraci, a sice, že Ukrajinu v brzké době navštívil. Někteří diskutující navíc kvitují proměnu zahraniční politiky v režii hlavy státu, zatímco ta původní se spíše klonila k Číně a Rusku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video