Od vypuknutí pandemie koronaviru v Kanadě výrazně narostl počet uživatelů potravinových bank. Jen v samotné Regině ležící v provincii Saskatchewan je jich o čtvrtinu víc. Potravinovou nouzí v současnosti trpí jedna z osmi rodin a jedno ze čtyř tamějších dětí. Měsíčně využívá tamní potravinovou banku 16 tisíc klientů, z toho je téměř polovina děti. Zprávu přinesl portál CBC News.
Středisko, které se otevře již v létě, poskytne lidem závislým na potravinové bance možnost samostatně rozhodovat o tom, co si chtějí vzít domů. Systém samoobsluhy má nahradit dosavadní způsob, kdy se všem potřebným předávají standardizované balíčky.
Take a peek inside the Community Food Hub! Because it mimics a grocery store, people have healthy options to choose from that suit their dietary needs and preferences.
— Regina Food Bank (@ReginaFoodBank) May 31, 2024
Help feed the 25,000 people who go hungry in our city every single day & donate today: https://t.co/EsuSwLc1vU pic.twitter.com/QnzkRqHrP5
„Obvykle si se sousedy vyměňujeme zboží, takže to tak nějak funguje. Ale spousta lidí to nedělá,“ říká klient potravinové banky Jon White. Na potravinovou banku se poprvé obrátil s žádostí o pomoc před pěti lety poté, co kvůli zranění ramene nemohl pracovat. Jako svobodný mládenec rád vaří nenáročná jídla, například těstoviny, zatímco rodina s dětmi může potřebovat jiné produkty, především maso.
„Vybrat si vlastní potraviny v prostoru, který vypadá jako obchod, bude pro lidi pohodlnější a méně stresující,“ dodal zákazník.
Zájem o potravinové banky stále roste. Senioři si často o pomoc neřeknou |
Nový způsob si pochvaluje i sama potravinová banka. „Nikdo z nás se nevejde do škatulky, chceme klientům dát možnost výběru,“ říká viceprezident potravinové banky David Froh. Když se podle něj lidem poskytne možnost volby, obchod dokáže nakrmit až o 25 procent více lidí. „Všichni klienti nemají vždy využití pro všechny položky, které by mohli běžně dostat,“ dodává. Spousta potravin tak podle něj přijde nazmar.
Jako v supermarketu
Jiné potravinové banky v Kanadě již také pilotně vyzkoušely model výběru potravin zdarma v menším měřítku, ale s omezenou pracovní dobou a kapacitou. Většina z nich se nadále nachází v kostelech nebo komunitních centrech. Tato plnohodnotná prodejna je první, která poskytuje výběr všem klientům pět dní v týdnu, podobně jako obchod s potravinami.
Potravinová banka v Regině koupila budovu od provinční vlády za 750 tisíc dolarů, tedy asi 12,5 milionu Kč. Nedostává ale od vlády žádné finanční prostředky na provoz obchodu. Po zhlédnutí některých podobných modelů v USA viceprezident potravinové banky uvedl, že další podobné prostory se jistě objeví.
S úsměvem na tváři
Očekává se, že potravinové centrum v Regině navštíví asi pět tisíc školáků, které se tam budou učit o výživě a finanční gramotnosti. V současné době dostává prostřednictvím potravinové banky svačiny a jídlo ve škole asi dva tisíce žáků.
Jakmile se lidé zaregistrují, budou se zde moci po domluvě zastavit každé dva týdny. Klienti pak odtud budou odcházet s jídlem v hodnotě přibližně 200 dolarů (3 300 Kč) na osobu.
Potravinové banky burcují k další pomoci, chodí si pro ni i střední vrstvy |
David Froh je nadšený z toho, že právě jeho organizace otevře obchod, který je první svého druhu v Kanadě. Nejlepší podle něj je jeho vliv na klienty. „Když sem lidé přijdou, čeká je úsměv na tváři. Odejdou s jídlem, které potřebují, a to je úžasné,“ uzavřel viceprezident potravinové banky v Regině podle CBC News.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz