Americká společnost Northrop Grummanve spolupráci s vládní vývojovou agenturou DARPA dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s označením Manta obrovská (Manta Ray). (10. března 2024) | foto: DARPA, Profimedia.cz

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

  • 7
Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s označením Manta Ray (manta obrovská), které se konaly u pobřeží jižní Kalifornie. Uvedla to americká vládní agentura pro vývoj nových technologií DARPA, která na projektu spolupracuje. Podle ní je nové plavidlo schopné šetřit energii, mimo jiné díky unikátnímu způsobu přepravy.

„Naše úspěšné testování Manta Ray v plném měřítku potvrzuje připravenost plavidla k operacím ve skutečném světě poté, co bylo rychle sestaveno v terénu z modulárních dílčích částí,“ uvedl Dr. Kyle Woerner, programový manažer DARPA pro podmořský dron pojmenovaný po největším rejnokovi.

Manta Ray je větší než malý člun. „Kombinace modulární přepravy napříč zemí, montáže v terénu a následného nasazení demonstruje první schopnost takového druhu pro mimořádně velké UUV.“

Woerner narážel na skutečnost, že Northrop Grumman přepravila části prototypu z továren v Marylandu na testovací místa v Kalifornii. Snadný transport a následné sestavení zařízení podle výzkumníků naznačuje potenciál Manty Ray pro rychlé nasazení na celém světě, aniž by jí bylo nutné blokovat cenný prostor na lodích či molech.

„Přeprava plavidla přímo do oblasti, kde má být provozováno, šetří energii, kterou by jinak spotřebovalo během přepravy,“ vysvětlil Woerner.

Energeticky úsporné plavidlo

Manta Ray je navržená tak, aby využívala k pohybu ve vodě efektivní vztlakové klouzání. Pro plnění nejrůznějších typů námořních úkolů má několik úložních prostor různých velikostí a typů.

Agentura se prostřednictvím projektu pokouší o vývoj podmořských pohonných systémů s nízkou spotřebou energie a vysokou účinností. Chce též objevit nové nové techniky hospodaření s energií pro provoz podmořských dronů, uvádí portál DefenseScoop.

Drahé a poruchové. Americké drony na Ukrajině zklamaly, na Rusy nestačí

Northrop Grumman uvedl, že modulární konstrukce plavidla umožňuje řadu energeticky úsporných funkcí, jako je ukotvení na mořském dně a přechod do režimu hibernace. Její pohonné systémy mají nízkou spotřebu energie. Je též vybaveno systémy zmírňující škodlivé účinky mořského prostředí způsobujících znečistění a degradaci materiálů.

Díky svým senzorů pro detekci podvodních hrozeb se hodí k průzkumu. Zařízení je též vybaveno systémy pro klasifikaci nebezpečí.

Kim Čong-un otestoval podvodní dron, který může vyvolat radioaktivní tsunami

Projekt je součástí snah amerického námořnictva o vybudování hybridní flotily tradičních lodí doplněných o nová robotická, autonomní plavidla schopná využívat potenciálu umělé inteligence. Námořnictvo si od nich slibuje rozšíření možností vojenských operací, od výzvědných misí k pokládání min bez ohrožení posádky.

USA podmořskými drony reaguje na hrozbu možného střetu s Čínou. Ta usilovně buduje vlastní mohutné loďstvo, včetně „neviditelných“ ponorek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video