Podle meteorologického webu v porovnání s předchozím rokem přijdou výrazné změny a dynamický vývoj počasí, který ovlivní zejména střední a východní části Spojených států a severní Evropy. „V předpovědi pro Evropu se očekávají nadprůměrně vysoké teploty na většině západní a střední části kontinentu. Chladnější teploty budou spíše v severních a severovýchodních částech,“ píše portál.
El Niňo přichází, svět se zřejmě oteplí o 1,5 stupně. Vedra zacloumají i Českem |
Očekává se také více srážek, a to především ve střední a jižní Evropě. Přesto bude, co se týče sněhových srážek, nad Evropou sněžit méně. Nejvíce sněhu můžeme nadále očekávat v alpské oblasti a ve Skandinávií, říkají meteorologové.
V hlavní roli oceány
Oceány pokrývají více než 70 procent povrchu planety a hrají významnou roli v klimatickém systému Země. Díky tomu výrazně ovlivňují klimatické změny.
Anomálie, které můžeme v oceánech pozorovat, nám mohou prozradit malou část toho, co nás v budoucnu čeká. Starají se o ně zejména tropické pasáty, stálé a vytrvalé větry vanoucí směrem k rovníku a podél něj na obou polokoulích, které jsou důležitým spojením mezi oceány a počasím.
Jednou z nejnovějších oceánských anomálií je například nezvykle teplý severní Atlantik a silné teplotní výkyvy severního Tichého oceánu, uprostřed s jižní oscilací El Niňo neboli ENSO.
Co je El Niňo?Jevy El Niňo a La Niňa jsou protikladné klimatické jevy, které se střídají, přičemž v mezidobích nemusí působit ani jeden z nich. El Niňo je teplá fáze souhrnného jevu El Niňo - Jižní oscilace (ENSO), La Niňa je chladnou fází ENSO. Jev je vyvolaný vzájemným působením mezi atmosférou a Tichým oceánem. Projevuje se přechodným zánikem obvyklého studeného Peruánského mořského proudu podél Jižní Ameriky. Ten je nahrazen teplým proudem z rovníkových oblastí, který pak může ovlivňovat počasí na celé Zemi. |
ENSO je zkratka pro „El Niño Southern Oscillation“ a jde o jednu z nejznámějších oceánských oscilací, která má obzvláště silný vliv během zimy. Ke střídání teplé a studené fáze obvykle dochází přibližně jednou za 1 až 3 roky. V současné době vstupujeme do teplé fáze zvané El Niňo.
ENSO významně ovlivňuje tropické srážky, tlakové poměry a také to, jak na sebe působí oceán a atmosféra. Tím výrazně mění počasí celého světa.
Předpověď na zimu roku 2023 a 2024 ukazuje, že se El Niño rozšíří po celém tropickém Pacifiku. Událost takového rozsahu je dostatečně silná na to, aby měla hlubokou atmosférickou odezvu po celém světě.
Redakce iDNES.cz oslovila klimatology a meteorology s dotazem o vyhlídkách na počasí na letošní podzimní a zimní období v České republice. Zatím neobdržela žádnou odpověď.