„Londýn je mezinárodní město a my chceme zůstat v srdci Evropy,“ uvádí autor petice James O’Malley. Oficiální „rozvod“ a připojení k „přátelům na evropském kontinentu“ by podle něj byly lepší než neustálé rozepře se zbytkem Británie.
Setrvání Británie v EU podpořilo 59,9 procent Londýňanů (2,26 milionů). V některých částech města bylo odpůrců brexitu více než 70 procent, píše BBC.
Tvůrci petice proto vyzývají londýnského starostu Sadiqa Khana, aby Londýn vyhlásil nezávislým státem a požádal o jeho připojení k Evropské unii. Nový stát, jehož prezidentem by se měl stát právě Khan, by se rovněž stal součástí schengenského prostoru. Přijetí eura však chtějí organizátoři petice nejdřív prodiskutovat.
Petici už podepsalo více než 34 tisíc lidí. I když se jejich požadavek může zdát úsměvný, stanice BBC připomíná, že Londýn byl vždy jiný než zbytek země. Profesor Tony Travers z London School of Economics uvádí, že ekonomický význam Londýna je mnohem větší než ekonomický význam Skotska, které o nezávislosti také uvažuje. „Nechat rozhodovat města a rady by možná mohlo být způsobem, jak vyřešit rozdíly napříč zemí,“ prohlásil Travers.
Britská volbaČESKÉ REAKCE: Není to konec světa, říká Sobotka KOMENTÁŘ: Zdrcující ne evropské integraci CAMERONE, ODSTUP: Farage slaví LIBRA: Volný pád EXPERTKA: Brexit si vyžádá roky jednání ČEŠI V UK: Kdo chce dělat, nemusí se bát BRITCARSKO: Švýcarsko a Norsko jako model? SCÉNÁŘE: Co by se stalo po brexitu? |
Starosta Khan petici zatím nekomentoval. Po oznámení výsledků referenda však zdůraznil, že zapojení Londýna do vyjednávání o odchodu z EU považuje za zásadní. Spolupracovat s ní plánuje i nadále. „V Londýně nyní žije téměř milion evropských občanů a jsou pro město obrovským přínosem - pracují tvrdě, platí daně, pracují v našich veřejných službách a přispívají k našemu občanskému a kulturnímu životu,“ uvedl Khan..
Londýňané nejsou jediní, kteří o odtržení od Spojeného království uvažují. Podobně se vyjádřili i Skotové, kteří jasně hlasovali proti brexitu. „Je demokraticky neakceptovatelné, aby bylo Skotsko vyloučeno z Evropské unie proti jeho vůli,“ řekla skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Zvažuje proto vyhlášení dalšího referenda (více čtěte zde). V Severním Irsku se zase objevily hlasy volající po referendu o připojení k Irsku.