Omlouváme se za příkoří, slyšeli po desítkách let kanadští indiáni

  13:07aktualizováno  13:07
Když byl Mike Cachagee čtyřletý, stát donutil jeho indiánské rodiče, aby ho poslali na převýchovu do církevní školy "bílých". Viděl je až po 12 letech. Osmašedesátiletý muž se nyní dočkal satisfakce. Kanadský premiér Stephen Harper se 80 tisícům indiánských dětí ve středu oficiálně omluvil.

Kanadský premiér Stephen Harper (vlevo) a zástupce indiánů Phil Fontaine | foto: Reuters

Jeho omluvu za odtržení od rodin a strádání v "nepřátelských" školách byl vysílán v přímém televizním přenosu. "Každý z vás přijme mou omluvu jinak. Já jen doufám, že tak začneme proces léčení a usmíření," nabídl jim.

"Kanada se vypořádává se svou minulostí a stává se z ní zralý národ," ocenil poslední krok vlády šéf Shromáždění původních obyvatel Kanady Phil Fontaine, který kulturní genocidu indiánů na severu Kanady označil za "nejtemnější kapitolu dějin země".

Temný příběh ponižování indiánů, kterých dnes v Kanadě žije přes jeden milion, začíná okolo roku 1874 a končí až v sedmdesátých letech minulého století.

Ottawská vláda se tehdy rozhodla asimilovat původní obyvatele Ameriky do většinové bělošské společnosti. A začala od těch nejzranitelnějších. Od pětiletých dětí.

Chtěli ve mně zabít mou indiánskou duši
Přiměla jejich rodiče, aby je začali povinně posílat do církevních škol financovaných státem. Někteří souhlasili dobrovolně, protože chtěli, aby jejich potomci získali vzdělání, většina jich ale byla násilím přinucena.

"Stále nám připomínali, že jsme míň než běloši. Aspoň jednou denně na nás volali divoši," řekl Fontaine. "Byl to střet kultur a oni se snažili vykořenit povědomí o indiánech v Kanadě," dodal.

Sexuální zneužívání či psychické trápení bylo podle Mikea Cachageeho na denním pořádku. "Když jsem se odmítl mazlit se zaměstnancem své školy v ontarijském Chapleau, zmlátil mě páskem," řekl zpravodajské stanici BBC.

Některé děti viděly rodiče každou neděli, protože jejich škola stála blízko rodné vesnice. Většina z nich si je ale užila jen jednou ročně nebo až v patnácti letech, když se vrátily ze školy. Mnozí se s rodiči už nesetkali. Kvůli špatným hygienickým podmínkám ve škole zemřeli na tuberkulózu.

Indiánští vůdci tvrdí, že právě tvrdé zacházení na školách se výrazně podepsalo na tom, že mnoho tehdejších dětí skončilo u drog nebo alkoholu. Podobným cyklem si prošel i Mike Cachagee. Až ve čtyřiceti se vrátil na univerzitu a dnes zastupuje původní obyvatele při jednání s vládou.

Indiáni se ale stále nemohou sžít s většinovou společností a patří v Kanadě mezi nejchudší obyvatele. Omluva není prvním pokusem, jak si chce vláda usmířit indiánskou menšinu.

Už v roce 2006 s poškozenými dětmi uzavřela mimosoudní dohodu, podle které jim vyplatí odškodnění 1,9 miliardy USD. Každé z nich dostane přes deset tisíc dolarů (150 000 Kč).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz