Nobelova cena za mír pro Hitlera a Beneše. Nominace přišly po Mnichovu

  15:24aktualizováno  15:24
Deset nominací na Nobelovu cenu míru za rok 1939 dostal bývalý československý prezident Edvard Beneš, který v září 1938 pod tlakem přijal Mnichovskou dohodu. Stejný počet nominací získal i tehdejší britský premiér Neville Chamberlain, jenž dohodu podepsal. Na cenu byl navržen i nacistický diktátor Adolf Hitler.

Cena za rok 1939 nakonec udělena nebyla, protože již vypukla druhá světová válka a i těm nejméně chápavým bylo naprosto jasné, že „nobelovka“ by byla nepatřičná. Mnichovská dohoda z 30. září 1938 přitom měla rozsáhlému konfliktu zabránit. 

Fotogalerie

Beneše v listopadu 1938 nominovalo několik britských poslanců, mezi nimi i Winston Churchill. Ten později jako Chamberlainův nástupce hostil v Londýně Benešovu exilovou vládu.  

Beneše navrhla také mexická poslanecká sněmovna, americký profesor mezinárodního práva Quincy Wright a belgický pacifista Henri Marie La Fontaine, který cenu sám dostal v roce 1913.  

Všechny k nominaci motivovala Benešova podpora míru a mezinárodního práva, kterou se jako československý ministr zahraničí vyznačoval ve Společnosti národů a později ve funkci československého prezidenta. Toto zdůvodnění uvádí archiv Výboru pro Nobelovu cenu míru v Oslu

V komentáři výbor poznamenává, že Beneš v roce 1938 „musel kapitulovat“ před německým ultimátem a Československo ztratilo Sudety. V očích nezanedbatelné části světové veřejnosti tak Beneš během mnichovské krize přinesl oběť v zájmu míru pro ostatní národy. 

Deset nominací si vysloužil i Chamberlain, který vydával Mnichovskou dohodu za záchranu míru. Navrhli jej mimo jiné politici z Francie, Belgie, Švédska i Británie. 

DOKUMENT: Přečtěte si text mnichovské dohody podepsané před 80 lety

Podle výboru v Oslu je k tomu vedlo to, že Chamberlain přispěl k Mnichovské dohodě. Ta sice akceptovala Hitlerovy nároky vůči Československu, ale byla vnímána jako úspěšný krok k zabránění všeobecné válce v Evropě. 

V komentáři výbor napsal, že v Mnichově Chamberlain a francouzský premiér Édouard Daladier ustoupili Hitlerovi. „Československo bylo obětováno, ale britští a francouzští ministři doufali, že výsledkem bude mír v Evropě,“ dodal. 

Mezi nominanty na rok 1939 byl i nenásilný bojovník za nezávislost Indie Mahátma Gándhí, papež Pius XI a americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Toho navrhli profesoři historie z univerzity v rumunském městě Iasi.

Nominace Chamberlaina vyprovokovala nominaci Hitlera

Hitlera na cenu nominoval v lednu 1939 švédský sociálně demokratický poslanec Erik Gottfrid Christian Brandt. Výbor ale v komentáři uvádí, že tento antifašista nikdy nechtěl, aby byl jeho návrh brán vážně a sám jej 1. února 1939 stáhl. 

Brandtův nominační dopis je zřetelně ironický. Zároveň jde o kritickou reakci na to, že jiní švédští poslanci nominovali Chamberlaina. Brandt namítal, že pokud se Chamberlain zasloužil v září 1938 o mír, pak ještě víc to platí o Hitlerovi, který měl na tehdejší dění rozhodující vliv. 

Chamberlain by cenu dostal, kdyby ho Hitler nezdiskreditoval tím, že v rozporu s Mnichovskou dohodou obsadil 15. března 1939 i zbytek českých zemí. Myslí si to Erol Araf z listu The Canadian Jewish News.

Beneš byl československým ministrem zahraničí v letech 1918 až 1935 a později do roku 1938 prezidentem. Na Nobelovu cenu míru jej navrhovaly různé domácí i zahraniční osobnosti i v letech 1926, 1927, 1938, 1945, 1947 a 1948. 

Na cenu byl již od konce 80. let 20. století opakovaně nominován i Václav Havel. Ten se ale sám přimluvil za to, aby cenu (místo něj) dostala barmská disidentka a pozdější vrcholná představitelka Do Aun Schan Su Ťij. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při násilnostech v brazilské věznici zemřelo 15 trestanců

Při násilnostech ve věznici v brazilském státě Amazonas zemřelo 15 trestanců...

Při násilnostech ve věznici v brazilském státě Amazonas zahynulo v neděli 15 trestanců. Někteří byli uškrceni, jiní...

Prezident Litvy Nauséda bude ve vlasti nadstranický, v cizině protiruský

Nový litevský prezident Gitanas Nauséda na tiskové konferenci ve Vilniusu...

Novým litevským prezidentem byl zvolen pětapadesátiletý uznávaný ekonom Gitanas Nauséda. V kampani zdůrazňoval svou...

Trump byl prvním hostem nového japonského císaře, pak sledoval zápas sumó

Prezident USA Donald Trump při setkání s novým japonským císařem Naruhito. (27....

Nový japonský císař Naruhito v pondělí ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se tak...

Najdete na iDNES.cz