Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Tajný dodatek Mnichovské dohody: Hitler byl přítelem vůdce Čechoslováků

České historičce Kláře Rosenfeldové se podařilo objevit dosud neznámý tajný dodatek Mnichovské dohody z roku 1938. Je namířen proti Polsku a obsahuje i důkaz, že Adolf Hitler a tehdejší zástupce československé vlády generál Ernst Slezák si byli osobně velmi blízcí.
S Německem na věky a nikdy jinak.

S Německem na věky a nikdy jinak. | foto: Jiří Macoun

Nález dokumentu mimořádného významu potvrzuje předpoklady některých badatelů, že Mnichovská smlouva obsahovala neveřejnou část, která předpokládala spojení československých a německých sil k rozdělení Polska. Podrobnosti objasňuje v rozhovoru sama historička Klára Rosenfeldová.

V čem spočívá význam vašeho objevu?
Obecně podle známého obsahu dohody z Mnichova byl dokument dosud považován jen za ujednání, které upravovalo vztahy Německa vůči Česko-Slovensku a obráceně. Nyní je jasné, že Mnichovská smlouva měla pro následný vývoj vojensko-politických poměrů ve střední Evropě mnohem hlubší přesah.

V jakém směru?
Z textace dodatku, zvláště druhého odstavce, je naprosto evidentní, že celá dohoda, včetně její tajné části, nekodifikovala jen státoprávní změny v bývalém Česko-Slovensku, ale předjímala zcela jednoznačně rozsah součinnosti autoritativních režimů ve středoevropském prostoru. Významně se dotýkala zejména Polska.

Klára Rosenfeldová

Narodila se 18. 6. 1984 v Liberci v rodině zapřísáhlého stoupence binacionálního uspořádání Česko-Slovenska. Vystudovala souběžně historii na české i německé části Karlovy univerzity. V disertační práci se věnovala porovnání zabezpečování výživy obyvatelstva v okresech s českou a německou správou.

Dohoda z Mnichova tak téměř o rok předběhla známý protokol "Pakt Ribbentrop-Molotov" tím, že vymezovala sféry zájmů diktátorských režimů na území suverénního sousedního státu, předurčeného k likvidaci. Je ale nutné zdůraznit, že česko-slovenské nároky vůči Polsku byly umírněné. Vojenská vláda v Praze měla víceméně zájem jen o historické území Těšínského knížectví, které po první světové válce připadlo polskému státu.

Kde a za jakých okolností se vám podařilo nalézt to, po čem pátraly tři generace historiků?
Pomohla mi šťastná náhoda. Archiváři dosud hledali tušený dokument ve složkách shromažďujících spisy kolem Mnichovské dohody o přátelství a vzájemné pomoci. Tajný protokol byl ale z obou stran považován jen za projev osobní vůle tehdejších mocipánů, a nepodléhal proto předpisům pro nakládání s diplomatickými písemnostmi. Na českou mutaci jsem narazila v krabici s osobními poznámkami českého diktátora a pučisty generála Slezáka. Listina nastavovala na vrch ručně a ve chvatu naškrábaný recept na dušenou mrkev se zeleninovým vývarem. Ze zájmu o pokrm jsem si prohlédla i druhou stranu dokumentu a tam to bylo.

Tajný dodatečný protokol Mnichovské dohody

U příležitosti podepsání dohody o přátelství a vzájemné pomoci, uzavřené v Mnichově 30. září 1938 mezi Německou Říší a Česko-Slovenskem připojují vůdci obou stran k protokolu následnou přísně důvěrnou dohodu:

1. Branná moc Česko-Slovenska bude nejpozději do 11 měsíců od podepsání tohoto protokolu připravena k bojovému využití ve prospěch Německé Říše, naskytne-li se taková politická a bezpečnostní nezbytnost.

2. V případě nového územního a politického uspořádání v prostorech zájmové oblasti náležející dosud Polsku bude Říše brát výhradní zřetel na zájem Česko-Slovenska o území Těšínského knížectví a o jiná příhraniční území, odňatá historickým zemím Koruny české a Slovensku nulitním rozhodnutím Pařížské mírové konference 1919.

3. Co se týče ostatních území, nemá česko-slovenská strana žádných požadavků v zájmovém prostoru.

4. Tento protokol budou obě strany považovat za přísně tajný. Je vyhotoven ve dvou exemplářích v řeči německé a české. Obě znění mají stejnou platnost.

Mnichov, 1. října 1938

Za vládu Německé Říše: Adolf Hitler

Za vládu Česko-Slovenska: Ernst Slezak

Tajný dodatek podepsaný Hitlerem a generálem Slezákem

A JAK TO BYLO DOOPRAVDY?

Mnichovskou dohodu ani její tajný dodatek pochopitelně nepodepsal žádný Čech. Mnichovská dohoda byla, jak školní učebnice praví: O nás, bez nás. Navíc, žádný tajný dodatek neexistuje.

Kniha: Lepší dějiny Česka

aneb Jaké by to bylo, kdyby ...

Kniha Lepší dějiny Česka
  • zavraždili prezidenta Beneše
  • Brouk z Tatry dobyl svět
  • vznikla udatná Divize SS Prokop Veliký
  • Sudety zůstaly navždy německé
  • Milouš Jakeš se stal obuvníkem
  • Václav Klaus získal Nobelovu cenu

To vše si můžete přečíst v knize z alternativní historie Lepší dějiny Česka, kterou redakce Technet.cz a autor Jiří Macoun právě vydávají.

Koupit si ji můžete na v elektronické podobě přizpůsobené pro vaši čtečku nebo iPad na tomto odkazu (Palmknihy.cz) za 99 Kč.

Jednání v Mnichově dne 29. října 1938 se nezúčastnil žádný představitel Československa. Vrcholní představitelé čtyř evropských velmocí rozhodli, že Československo musí bez náhrady jednou provždy předat Německu část území obývaného Němci.

Dohodu stvrdili podpisem N. Chamberlain (Británie), E. Daladier (Francie), A. Hitler (Německo) a B. Mussolini (Itálie). Od Československa se očekávalo, že rozhodnutí konference důsledně a bez sebemenšího odporu splní, což se také stalo. Mnichovská dohoda žádný tajný dodatek neobsahovala a už vůbec nebyla o přátelství a vzájemné pomoci mezi Německem a Československem. Smyšlenou postavou je i "generál Slezák", který měl podespat s Adolfem Hitlerem tajný dodatek k dohodě, a pak se stát vůdcem s Německem spřátelného státu na našem území.

Mystifikační aprílovou zprávou jsme vás chtěli upozornit i na publikaci Lepší dějiny Česka, kterou společně s autorem Jiřím Macounem vydáváme. Knížka patří do žánru "alternativních dějin" a obsahuje mnohem více úvah nad tím "jaké by to bylo, kdyby..."

Je totiž docela možné, že kdybychom jako národ podnikli v určitých zlomových bodech naší historie kroky obráceným směrem, mohla by být česká současnost mnohem růžovější, než jak se nám jeví dneska. Knihu si můžete zakoupit za 99 Kč na tomto odkazu (na serveru Palmknihy.cz). Další ukázky z knihy budou brzy následovat.

Autoři:

Loučím se. Nemohu jinak, napsal četař Hrad v pevnosti K-S 14 v roce 1938

Arnošt Hrad na snímku z roku 1936

VIDEO Před 81 lety spáchal četař Arnošt Hrad sebevraždu v pěchotním srubu K-S 14 na okraji Králík. Nemohl...

V Novém Jičíně vítaly wehrmacht slavobrány. Zábor zachytily barevné snímky

Vítáme vojáky práce a míru! Tak zní nápis na jedné ze tří slavobrán na cestě,...

Seriál Přesně osmdesát let uplynulo od okamžiku, kdy do většinově německého Nového Jičína přijel na...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

VIDEO Seriál Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou...

Jak nám ujel vlak. Nejlepší československá stíhačka přišla příliš pozdě

Propagační fotomontáž stíhačky Avia B.35 (první prototyp)

Dva dny před podepsáním Mnichovské dohody vzlétl prototyp Avie B.35. Naše nejmodernější předválečná...

Buď jsem byl komplic, nebo blbec, litoval Daladier po letech Mnichova

Strategie radikálnějších západních zemí vycházela z negace neblahé mnichovské...

VIDEO Půl století po svém vzniku si českou premiéru odbyl dokument Mnichov aneb Mír pro naši dobu. Na...

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

KVÍZ: Co víte o 2. světové válce

Soutěž Zkuste jednoduchý kvíz ze základních znalostí o druhé světové válce. Otázky se většinou týkají základních událostí,...

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Zdánlivě nemožné. Slavná skákavá bomba ničila před 80 lety německé přehrady

Útok bylo nutné vést na jaře, kdy jsou přehrady plné vody, a pokud možno za úplňku. Celkem 19 letounů Lancaster útočilo...

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...