Ministryně pro rodinu Lisa Pausová ve středu představila návrh zákona, který bude demonstrantům zakazovat obtěžování návštěvníků potratových klinik a center plánovaného rodičovství. K těmto zařízením se odpůrci práva na potrat, kteří se často řadí k náboženským fundamentalistům, nebudou ani moci přiblížit na méně než sto metrů.
Stejně tak budou zakázané plakáty a letáky, které ženy od potratu odrazují. A tomu, kdo zákaz jakýmkoliv způsobem poruší, bude hrozit pokuta až do výše 5 tisíc eur (124 tisíc korun), uvádí stanice Deutsche Welle.
Každá žena, jež chce v Německu podstoupit interrupci, musí nejprve do odborné poradny, vysvětluje pak program Tagesschau s tím, že k těm hlavním patří střediska organizace Pro Familia nebo evangelické církve. Tato místa jsou však v některých německých městech doslova obležená odpůrci potratů.
Zákaz potratů vládě neodpustíme. Některé ženy myslí na sebevraždu, říká Polka |
„Nebo alespoň tak to mohou cítit lidé, kteří tam jdou,“ poznamenává stanice. Demonstranti na přicházející ženy často křičí, v rukou drží obrovské kříže, obrázky embryí nebo transparenty s nápisy o tom, že potrat je vražda a že každé dítě má právo se narodit.
A Pausová podotýká, že je důležité, aby ženy v tíživé situaci měly možnost přijít si k odborníkům pro radu bez toho, aby se musely setkávat s „nenávistí a agitací“. „Proto zavádíme rovnováhu mezi svobodou projevu a svobodou shromažďování,“ říká. Dosud to podle německých zákonů zkrátka „musely vydržet“, musely strpět právo těchto lidí na svobodné shromažďování.
To nový zákon mění a ženy dostanou větší ochranu, tedy pokud zákon projde i přes německý parlament. Podle Tagesschau by na projednávání návrhu měla přijít řada během léta. „Posilujeme práva těhotných žen a přijímáme důležité kroky ve vztahu k sebeurčení žen,“ dodala ministryně s tím, že i svoboda slova má své hranice.
Ochrana před americkým scénářem. Francie chce potraty v ústavě, Izrael uvolňuje |
Právě po vytvoření takových „zón bez demonstrantů“ volaly potratové kliniky už léta. „Nechtěně těhotné ženy anebo i další lidé vyhledávající pomoc vnímají přítomnost (protestujících) coby obtěžující a nepříjemnou. Nemají jak utéct vlivu odpůrců potratů a konfrontaci s nimi,“ říká jeden ze zaměstnanců organizace Pro Familia.
Cílem hněvu těch, kteří by ostatním chtěli upírat právo svobodně nakládat se svým tělem, přitom nejsou jen samotné ženy a jejich partneři, ale i lékaři a další zaměstnanci potratových klinik. Podle Tagesschau tak ubývá lékařů, kteří potraty chtějí provádět. V některých oblastech jsou potom ženy nuceny cestovat dlouhé vzdálenosti nebo přejíždět do jiné spolkové země.
Návrat zákonných interrupcí do Polska. Premiér Tusk slíbil zmírnit omezení |
Bouřlivé protesty u potratových klinik jsou známé především ze Spojených států, kde také po zvrácení rozsudku Roe v. Wade Nejvyšším soudem došlo k radikálnímu omezení práva žen na potrat prakticky v polovině země. A právě z USA také často plynou peníze financující evropské konzervativce a náboženské radikály, kteří tu odpor vůči svobodě volby rozdmýchávají.
Jednou z nejvlivnějších skupin je v tomto ohledu lobbistický spolek ADF (The Alliance Defending Freedom), který mimo jiné sdružuje americké konzervativní právníky s cílem „ochránit náboženskou svobodu“, což se ovšem projevuje snahou omezit potraty, dostupnost antikoncepce či práva LGBT+ jedinců. Velký podíl v rozpočtech konzervativních organizací ovšem má i Rusko, které přes zástěrku o „zachraňování tradičních hodnot“ dál posiluje svou hybridní válku proti Západu.