Akce byly poklidné a policie žádné větší problémy nehlásila. I přes vlnu protestů však zůstává Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech veřejného mínění po konzervativní unii CDU/CSU druhou největší politickou silou v zemi.
„Je to něco neuvěřitelného. Centrum Frankfurtu nad Mohanem je zcela plné,“ oznámila v sobotu odpoledne reportérka zpravodajské televize Welt. Počet účastníků odhadla na zhruba 35 tisíc . O stejném počtu hovořili také pořadatelé. Policie uvedla, že před začátkem akce bylo v centru okolo sedm tisíc lidí.
Krajní pravice u Wannsee jednala o deportaci migrantů. Fanatici, zuří Scholz |
Už dopoledne se v nedalekém Limburgu sešlo přibližně 2 800 lidí. V Erfurtu, který je metropolí Durynska, což je jedna z východoněmeckých bašt AfD, se k protestu připojilo na šest tisíc lidí. „Nesmíme mlčet nad deportačními plány a krajně pravicovou ideologií,“ prohlásila k davu v Erfurtu jedna z řečnic.
Odkazovala tak na loňskou schůzku představitelů krajní pravice v Postupimi, jen několik kilometrů od Wannsee, kde se přesně před 82 lety, 20. ledna 1942, přední činitelé tehdejšího nacistického režimu dohodli na postupu likvidace evropských Židů. AfD jednání svých členů v Postupimi nijak neodsoudila, v parlamentu navíc deportace migrantů hájila jako nezbytnost pro zachování Německa.
V Hannoveru se podle pořadatelů sešlo 35 tisíc lidí. Demonstranty přišli podpořit dolnosaský sociálně demokratický premiér Stephan Weil i bývalý konzervativní spolkový prezident Christian Wulff. Ten v projevu připomenul právě nacistickou konferenci ve Wannsee. „Už nikdy nesmíme dopustit, aby se v Německu diskutovalo o třídění lidí podle původu, vzhledu, náboženství, postižení nebo jakéhokoli jiného měřítka,“ řekl exprezident.
Další protesty se v sobotu konaly i v dalších městech. Podle německých médií v Karlsruhe demonstrovalo dvacet tisíc lidí, v Halle šestnáct tisíc, v Kasselu dvanáct tisíc, ve Freiburgu pět tisíc a stejný počet demonstrantů se sešel také v Koblenzi. Okolo sedmi tisíc účastníků měly demonstrace ve Wuppertalu a v Dortmundu, v Norimberku se sešlo deset tisíc lidí, v Heidelbergu sedm tisíc a v Lübecku dva tisíce. Okolo 600 lidí demonstrovalo také na fríském ostrově Sylt v Severním moři.
V pátek museli pořadatelé podobný protest v Hamburku z bezpečnostních důvodů předčasně ukončit, protože místo původně očekávaných deseti tisíc účastníků jich nakonec přišlo přes padesát tisíc.
Ne krajní pravici přišlo v Hamburku říct 50 tisíc lidí, protest radši ukončili |
Demonstrace proti AfD trvají již několik dní. Jejich konání opakovaně mnozí politici oceňují. Vděčnost demonstrantům vyjádřil například sociálně demokratický kancléř Olaf Scholz, který se sám takové akce v Postupimi zúčastnil. Pochvalně o protestech hovoří mimo jiné spolušéfka vládních Zelených Ricarda Langová nebo šéf konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz, který je označil za signál „stop“ pro nenávist.
Saský konzervativní premiér Michael Kretschmer v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag prohlásil, že AfD je nutné připravit o živnou půdu, jako se to podařilo v případě krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD), Německé lidové unie (DVU) a Republikánů. Republikáni se extremistických postojů zřekli a DVU splynula s NPD, která se loni přejmenovala na Die Heimat (Vlast). Zatímco v minulosti tyto strany zaznamenaly volební úspěch, nyní stojí na okraji zájmu voličů.
Pro Kretschmera, kterého si CDU vybrala za lídra zářijových zemských voleb v Sasku, je AfD hlavní protivník. Alternativa v průzkumech v Sasku jasně vede nad CDU, v případě výrazného neúspěchu ostatních stran by dokonce mohla sestavit jednobarevnou vládu.