Německá kancléřka Angela Merkelová v respirátoru

Německá kancléřka Angela Merkelová v respirátoru | foto: Reuters

Německé vládě radil s pandemií obdivovatel Mao Ce-tunga. Chtěl lidi strašit

  • 43
Otto Kölbl je učitel německého jazyka na švýcarské Univerzitě v Lausanne a vášnivý zastánce vůdce čínské komunistické revoluce Mao Ce-tunga. Přesto ho německé ministerstvo vnitra jmenovalo do poradního orgánu odborníků na koronavirou epidemii, kteří měli vypracovat plán, jak si s nákazou má Německo poradit.

Německé ministerstvo vnitra v únoru před zavedením rozsáhlého lockdownu potřebovalo propracovanou analýzu pro „posouzení, přípravu a přijetí rozhodnutí o opatřeních a jejich účincích“. Státní tajemník na spolkovém ministerstvu vnitra Markus Kerber hledal odborníky, kteří by byli schopní plánovat „další opatření preventivní a represivní povahy“.

Svého člověka našel v postavě Kölbla. A to navzdory tomu, že Kölbl nebyl žádný epidemiolog ani virolog. I tomu, že dvaapadesátiletý Rakušan píše pochvalně o poslání intelektuálů „čistit toalety“ během éry Mao Ce-tunga.

Nejednalo se ani o žádného profesora. Vystudovaný germanista a historik na Univerzitě v Lausanne psal svou doktorskou práci, jež se zabývá „socioekonomickým rozvojem v Číně a dalších rozvíjejících se zemích a jejich reprezentací v západních médiích“.

Podle deníku Die Welt, který na případ upozornil, právě toto Kölblovo zaměření mohlo hrát roli ve výběru do kruhu poradců ministerstva vnitra pověřených zpracovaním dokumentu „Jak dostat covid-19 pod kontrolu“. Klíčovou roli ale s největší pravděpodobností hrál dokument, který sepsal s politologem Maximilianem Mayerem, jenž před přesídlením na Bonnskou univerzitu působil na univerzitě v čínském městě Ning-po.

V článku nazvaném „Učení se od Wu-chanu – neexistuje jiná alternativa, jak zadržet covid-19“ oba autoři volali po nejpřísnějších omezeních, známých právě z čínského města. Dokument koloval v rakouských a vládních kruzích a později jej oba badatelé poslali i do švýcarských předních epidemiologických ústavů.

Podpora tajemníka

Univerzitu tím ale Kölbl nepotěšil. Požádala ho, aby nepoužíval univerzitní email pro soukromé účely a připomněla mu, že na univerzitě kromě svého doktorského studia působí jen jako vyučující německého jazyka na částečný úvazek.

Kölblovi se nicméně zadařilo a byl spolu s Mayerem jmenován do poradního týmu ministerstva vnitra. Musel už však používat svůj soukromý email. To byl problém pro Kerbera, který jej prezentoval jako odborníka z Univerzity v Lausanne. Kontaktoval kvůli tomu děkana, jenž mu nicméně v odpovědi, kterou má Die Welt k dispozici, připomněl, že Kölbl je jen vyučující jazyka.

Nejisté vyhlídky Německa: země se k normálu vrátí možná až na podzim

Důvěrný strategický dokument ministerstva vnitra ale byl už připravený. Kölbl byl autorem čtvrtého odstavce nazvaného „Závěry k akci a otevřené komunikaci“, v němž vyzývá vládu, aby k dosažení „šokového efektu“ představila „nejhorší případ“ neblahých důsledků ignorování přísných omezení.

Jedním z Kölblových návrhů bylo, aby vláda popsala hrozivé příběhy vážně nemocných lidí, kteří byli odmítnuti v nemocnici a zemřeli „doma v agónii, lapaje po dechu“. „Dusit nebo nedostávat dostatek vzduchu je pro každého prvotní strach,“ podotkl Kölbl.

Podle listu Focus ale dokument ministerstva vnitra na kancléřku Merkelovou ani ministra zdravotnictví Jense Spahna neudělal příliš velký dojem. Merkelová chtěla vyslat občanům jinou zprávu a zdůraznit jejich vlastní odpovědnost za dodržování opatření.

Poradní tým byl rozpuštěn a Kölbl se vrátil na univerzitu. „Jsem toho názoru, že vše z toho je správně,“ řekl Weltu ohledně dokumentu. „Je to skutečnost, přesně to, co se stalo ve Wu-chanu.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video