Pád berlínské zdi je mezníkem na cestě k naší svobodě, řekl Petříček

  9:23aktualizováno  22:49
Německo v sobotu oslavilo 30. výročí pádu berlínské zdi. Přelomovou historickou událost z 9. listopadu 1989 si připomněli lidé po celé zemi, hlavní akce se odehrála v německé metropoli, kterou betonová stavba dělila přes 28 let. Oslav se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v sobotu na zámku Bellevue v Berlíně uvítal Zemana i hlavy států Slovenska, Polska a Maďarska, které spolu s Českem tvoří takzvanou visegrádskou skupinu (V4). 

Fotogalerie

Steinmeier na schodech zámku Bellevue vždy pod deštníkem na ochranu před podzimním počasím přivítal postupně slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, hlavu polského státu Andrzeje Dudu a maďarského prezidenta Jánose Ádera. Český prezident před zámkem vidět nebyl, dorazil k němu z druhé strany budovy, kde je jednodušší přístup. Všichni prezidenti zemí Visegrádu se pak zapsali do památeční knihy.

Prezidenti se spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zúčastnili hlavního vzpomínkového aktu u památníku berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavním symbolů někdejšího rozdělení Berlína v době studené války. 

Role Čechů a Slováků při pádu berlínské zdi

Pětice prezidentů se poté přesunula k památníku, jenž připomíná příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi. Steinmeier řekl, že bez odvahy Čechů a Slováků a jejich vůle po svobodě by se nemohly objevit revoluce ve východní Evropě ani sjednocení Německa.

„Bez odvahy a vůle po svobodě Poláků, Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné. Bez pochyby to byl velký historický výkon,“ podotkl také německý prezident u abstraktní skulptury, jež stojí na ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů rozděleného Berlína.

Německá kancléřka Merkelová v projevu u příležitosti pádu berlínské zdi citovala Havla, mluvila o obětech komunismu i budoucnosti demokratické Evropy. Podle ní „nikdo nevěřil, že bylo vůbec možné“, aby zeď padla.

Merkelová, která byla před pádem zdi občankou NDR, v projevu připomněla, že demokratické hnutí ve východním Německu mělo vzory v zemích střední a východní Evropy. Konkrétně zmínila mimo jiné polské hnutí Solidarita a československou Chartu 77.

„Žádné zdi, které rozdělují lidi a omezují svobodu, nejsou tak vysoké ani tak dlouhé, aby nemohly být zničeny“, pronesla Merkelová, která varovala před antisemitismem a rasismem. 

Kancléřka řekla, že příspěvek jednotlivce se může jevit jako nevýznamný, pak ale ocitovala slova Václava Havla: „Svoboda je jako moře: jednotlivé vlny mnoho nezmohou, ale síle příboje se vzdorovat nedá“. Po skončení jejího projevu zazpíval český písničkář a bývalý disident Jaroslav Hutka. 

Merkelová si myslí, že znovusjednocení a srovnání životních podmínek v obou částech Německa potrvá výrazně déle, než se očekávalo. V některých oblastech to může být 50 let nebo i více. Uvedla to v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung. 

Steinmeier na zámku Bellevue řekl, že „odvážní“ Češi, Slováci, Poláci a Maďaři se v roce 1989 chopili svobody a skoncovali s rozdělením evropského kontinentu. „Svoboda Evropy je jejich zásluhou,“ prohlásil německý prezident. 

09.listopadu 2019 v 10:00, příspěvek archivován: 09.listopadu 2019 v 10:09

Berlin, Bundeshauptstadt , zámek Bellevue. Oslavy 30. výročí pádu Berlínské zdi. Přátelské přivítání se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. https://t.co/HPMIYUJXjr

Za „velký a šťastný moment naší historie“ označil vstup zemí Visegrádu do Evropské unie v roce 2004. „Dnes leží zodpovědnost za tuto svobodnou a sjednocenou Evropu na nás,“ řekl Steinmeier, který vyzval prezidenty zemí visegrádské čtyřky, aby se o Evropu starali a zajistili, že se rozdíly v některých názorech nestanou nepřekonatelnými.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder v pátek řekl po schůzce se Zemanem, že Německo je Čechům vděčné za roli, kterou sehráli při pádu berlínské zdi v roce 1989. Schröder odkazoval na proslov západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera z balkónu západoněmeckého velvyslanectví v Praze.

Genscher 30. září 1989 večer zhruba 4 000 shromážděným východním Němcům oznámil, že budou moci vycestovat na Západ. Podle Schrödera tento proslov pomohl k sjednocení Německa. „A tak jsme samozřejmě také právě Čechům vděční za roli, kterou sehráli,“ řekl Schröder.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka je pád berlínské zdi jedním z mezníků na cestě k naší vlastní svobodě. „Pro nás je také důležité si nejenom připomenout, co se stalo před 30 lety, ale také si uvědomit, čeho jsme dosáhli za těch 30 let. Znovusjednocené Německo a Česká republika jsou partnery v Evropské unii,“ poznamenal Petříček, podle něhož je sice dodnes mezi východem a západem Evropy možné vnímat rozdíly, společným úkolem je ale snažit se je překonávat.

Oslav se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. „Jako Čech, který se aktivně účastnil listopadové revoluce, mohu prohlásit, že právě pád berlínské zdi byl výrazným impulzem pro tuto revoluci,“ řekl Zeman v Berlíně na společném obědě s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a hlavami států Slovenska, Polska a Maďarska. „Já si myslím, že po třiceti letech se nad tím vším už můžeme ohlédnout s úsměvem, protože i úsměv patří k hodnocení“, uvedl také podle přepisu projevu, který večer zveřejnil Hrad.

Berlínskou zeď nahradily jiné bariéry

Český ministr zahraničí se spolu s řadou dalších politiků zúčastnil i vyvrcholení oslav, které u Braniborské brány odstartovaly v 18:00. Na multimediální akci měl mimo jiné proslov německý prezident Steinmeier.

V něm vyzval k ochraně demokracie. „Napříč naší zemí vyrostly nové zdi: zdi z frustrace, zdi z hněvu a nenávisti. Zdi oněmění a odcizení. Zdi, které jsou neviditelné, ale přesto rozdělují. Zdi, které stojí v cestě naší soudržnosti,“ prohlásil. Narážel tak na sílící rozdělení německé společnosti v posledních letech.

Zatímco berlínskou zeď postavil bezprávný režim Německé demokratické republiky (NDR), nové zdi si lidé postavili sami. „A jen my sami je můžeme strhnout. Takže nepřihlížejme, nestěžujme si: strhněme konečně tyto zdi,“ vyzval své spoluobčany Steinmeier, podle něhož pro to každý jednotlivec může něco udělat.

Na dvouhodinové akci proběhlo také vystoupení punkové kapely z bývalé Německé demokratické republiky (NDR) nebo klasických hudebníků pod taktovkou světoznámého dirigenta Daniela Barenboima.  Na velké kouli v prostřední části pódia se mezitím promítaly historické obrazy – hranice s ostnatými dráty, typické východoněmecké paneláky nebo trabanty jedoucí po pádu zdi na západ. Večer vyvrcholil světelnou show a ohňostrojem.

Pád berlínské zdi a železné opony mezi komunismem a svobodným světem si lidé připomínají i podél celé hranice mezi někdejším východním a západním Německem. Berlínský symbol studené války si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších kolem 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Ukrajinci se bojí o půdu. Prezident ji chce prodat cizincům

Návrh zákona, který zruší zákaz prodeje zemědělské půdy, prošel tento týden ukrajinským parlamentem. A provázela ho...

Miliardář Bloomberg se hlásí o Bílý dům, demokraté ho mezi sebou nechtějí

Miliardář Michael Bloomberg v úterý oznámil, že bude v demokratických primárkách bojovat o křeslo v Bílém domě. Už od...

Byla to sebevražda, míní turecká policie o smrti zakladatele Bílých helem

Smrt zakladatele syrské dobrovolnické organizace Bílé helmy Jamese Le Mesuriera vyšetřuje turecká policie jako...

Požádám o pomoc papeže i OSN, prohlásil bolivijský exprezident Morales

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se chopili role prostředníků...

Najdete na iDNES.cz