Muslim při útocích v Paříži zachránil dvě ženy, odtáhl je do bezpečí

  11:47aktualizováno  11:47
Jedním z hrdinů pátečních teroristických útoků v Paříži se stal muslim jménem Safer. Pracoval v baru Casa Nostra, kde radikálové postříleli několik lidí. Saferovi se však podařilo zachránit dvě ženy. Nyní se bojí, jaký dopad mohou mít útoky na muslimskou komunitu ve Francii.

Obyvatelé Paříže před kavárnou Carillon truchlí za oběti teroru (14. listopadu 2015) | foto: AP

Safer byl v pátek v práci v baru Casa Nostra, kde za kasou zadával objednávky. „Byl jsem zrovna u kasy. Pak jsme uslyšeli exploze – opravdu hlasité rány. Všichni křičeli, začaly na nás padat skleničky. Bylo to hrozné. Uviděl jsem dvě ženy venku na terase. Trefili je. Jednu do zápěstí a jednu do ramena. Hodně krvácely,“ popisuje dramatické chvilky Safer.

Po ulici stále pobíhali útočníci a bezhlavě pálili do lidí. Navzdory tomu se Safer rozhodl, že ženám musí pomoct. Počkal na chvíli, kdy atentátníci dobíjeli zbraně a když střelba na malou chvíli utichla, vyběhl ven ke zraněným ženám.

Teror v Paříži

„Pomohl jsem jim a utíkali jsme do sklepa. Posadil jsem se s nimi a pokusil se zastavit krvácení. Jak jsme tam tak seděli, slyšeli jsme, že nahoře na ulici se dál ozývá střelba. Bylo to děsivé,“ vzpomíná. Když se odvážili vyjít ven, naskytl se jim děsivý pohled. „Vyšli jsme ven a uviděli jsme na ulici těla. Spousta lidí byla zraněná,“ popisuje Safer.

Muslimové mají strach

Na místo masakru dorazil krátce po utichnutí střelby také 54letý Jean-Paul Lugon, který žije nedaleko baru Casa Nostra. „Střelba trvala snad věky. Minimálně dvě nebo tři minuty nepřerušované palby. Dokážete si to představit?,“ popsal reportérům BBC. „Cítil jsem strašný vztek. Byli to civilisté,“ dodává. On sám smrti zřejmě unikl jen náhodou. V ulici, kde se střílelo, se měl v době útoku sejít s kamarády, z plánu však nakonec sešlo.

V 18. pařížské čtvrti, která je jedním z hlavních domovů pařížských muslimů, vzbudily útoky zděšení a vztek. „Nejsme jako oni,“ tvrdí 44letý Džamal. „Nemáme s nimi nic společného, jsme tím znechuceni,“ prohlásil na adresu atentátníků. Zároveň se bojí, jaký dopad budou mít útoky na místní muslimskou komunitu. „Francouzi nás nepřijali,“ myslí si.

Otázka problematického soužití s početnou muslimskou komunitou ve Francii se naposled rozhořela po lednových útocích na redakci Charlie Hebdo (více o nich zde). Tehdy se lidé začali ptát, jak je možné, že mladí atentátníci vyrostli ve Francii a proč se radikalizovali. Během několika týdnů však debata utichla.

Symbolické hrdinství

Muslimové se snažili dokázat, že s atentátníky neměli názorově nic společného. Odvolávali se například na příběh muslimského mladíka Lassana Bathily, imigranta z Mali, který ukryl skupinku nakupujících při útocích na košer obchod, který následoval krátce po masakru v Charlie Hebdo (více o Bathilym zde).

Příběh Safera je ve své podstatě totožný. Safer je také muslim, původem z Alžírska. Také tváří v tvář islamistickým radikálům zachránil život druhým. „Tohle nemá nic společného s náboženstvím. Opravdoví muslimové nejsou vedeni k zabíjení. To dělají jen zločinci,“ myslí si.

Fotogalerie

Určitou symbolikou hrdinského činu Safera je také to, že pochází z Alžírska, bývalé francouzské kolonie, která v letech 1954 až 1962 s Francií svedla krvavou válkou za nezávislost.

Z Alžírska pocházeli také rodiče bratrů Kouachiových, kteří v lednu vystříleli redakci Charlie Hebdo. Řada analytiků po jejich útocích upozorňovala, že kořenem teroru je i špatná integrace muslimských imigrantů do francouzské společnosti. Francouzské úřady pro ně totiž stavěly rozsáhlá sídliště, která se postupem času změnila v ghetta a nezaměstnaná arabská mládež se v nich snadno dala na cestu zločinu nebo podlehla volání radikálních duchovních.

Podívejte se, jak svědek natočil střelbu v Bataclanu:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Najdete na iDNES.cz