Evropská komise schválila vakcínu Moderny, v ČR může být koncem ledna

  • 217
Evropská komise na základě doporučení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) schválila vakcínu firmy Moderna pro registraci na trhu EU. Členské státy budou mít k dispozici celkem 460 milionů dávek dvou již schválených látek. První dodávky Moderny by mohly dorazit 22. ledna, objednáno je 1,9 milionu dávek.

„Tato vakcína nám poskytuje další nástroj k překonání současné nouzové situace,“ řekla Emer Cookeová, výkonná ředitelka EMA. „Je to důkazem úsilí a odhodlání všech zúčastněných, že máme toto druhé pozitivní doporučení vakcíny jen krátce rok od vyhlášení pandemie Světovou zdravotnickou organizací.“

EMA bude podle ní nadále monitorovat údaje o bezpečnosti a efektivitě této vakcíny, které jí musí výrobce poskytovat. Agentura doporučila aplikaci vakcíny pro pacienty starší 18 let. 

„Budeme mít více než dost bezpečných a efektivních vakcín k ochraně všech Evropanů,“ uvedla po schválení druhé očkovací látky předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová doplnila, že díky druhé vakcíně se „zvýší rychlost“ distribuce očkovacích látek po EU. Samotné tempo očkování podle ní závisí na členských státech.

EK v posledních dnech čelila kritice politiků z některých zemí, podle nichž nezajistila dostatek látek pro co nejrychlejší distribuci. Komise to odmítla s odůvodněním, že problém je v současnosti hlavně v nedostatečných výrobních kapacitách. Brusel v loni podepsané smlouvě zajistil pro unijní země celkem 160 milionů dávek vakcíny od Moderny. 

Podle EMA tyto statistiky potvrdilo testování s účastí 30 000 lidí. Více než devadesátiprocentní účinnost měla vakcína také u rizikových pacientů. Mezi nejběžnější vedlejší účinky očkování patří bolest či otok v místě vpichu, únava, malátnost, zvýšená teplota či bolení hlavy.

Protože byla vakcína schválena podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem-19, jak dobře brání závažnému průběhu nemoci, jak účinně chrání pacienty s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy či zda dokáže zabránit i případům nemoci bez příznaků.

EMA v prosinci doporučila vakcínu firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu EU, Evropská komise následně pár hodin poté schválila vakcínu k nouzovému použití. Evropské státy rozjely koordinované očkování proti covidu.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že prostřednictvím EU získá Německo 50 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna. Celkem by Německo mělo dvou 130 milionů dávek obou vakcín, píše agentura Reuters.

Evropskou komisi kritizují za očkování. Může za to Merkelová, tvrdí Bild

V Česku by měla být dostupná během druhé fáze testování, tedy v březnu či dubnu. Dorazit by mělo zhruba tři miliony dávek.

EU má dalších jeden a půl miliardy dávek nasmlouváno u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají. Komise podepsala smlouvy na společné nákupy vakcín s firmami AstraZeneca, Johnson & Johnson, CureVac a Sanofi-GSK. 

Nejblíže schválení je látka první jmenované společnosti, kterou už začala nouzově očkovat například Británie. EMA však v prosinci uvedla, že pro její doporučení potřebuje od výrobce další údaje. 

Jako první schválily použití vakcíny Moderny USA. Izrael v červnu uzavřel se společností dohodu o dodávkách vakcíny, přijít by měly nejpozději v březnu. Použití vakcíny schválila i Kanada. 

Vakcína americké firmy Moderna je očkovací látkou typu mRNA. Podle výrobce by měla mít účinnost zhruba 95 procent. Podává se ve dvou dávkách s rozestupem 28 dní, skladuje se při teplotách minus 25 až minus 15 stupňů Celsia a za těchto podmínek má trvanlivost půl roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video