Zákaz se týká kouření v restauracích, úřadech či na zastávkách. Informoval bruselský server EUobserver. "Potřebujeme úplný zákaz kouření ve všech veřejných prostorech, v dopravě a na pracovišti," uvedl pro server eurokomisař John Dalli.
Současná praxe se v jednotlivých zemích EU výrazně liší. V některých členských státech už restriktivní opatření platí. To je třeba případ Irska. Jinde jsou podmínky pro kuřáky vstřícnější. Jednak kvůli chybějícím zákonům, tak i nerespektování norem.
Čtete rádi idnes.cz?Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE |
V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a na zastávkách hromadné dopravy. V restauracích je kouření omezeno, ale záleží na rozhodnutí majitelů. Od půlky letošního roku totiž restaurace musí být označeny nálepkou, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory. Úplný zákaz kouření ve veřejných prostorech po zdlouhavých debatách v Česku neprošel.
Komise chce také prosadit, aby krabičky cigaret působily na spotřebitele méně atraktivně. Tabákové produkty by také neměly být v prodejnách na tak viditelných místech. Očekává se však odpor silné tabákové lobby. Každý rok podle serveru zemře na následky kouření zhruba 650 tisíc Evropanů.
Boj s kouřením vedený prostřednictvím byrokratických nařízení ostře kritizuje český prezident Václav Klaus. "Boj s kouřením je veden směšným způsobem, zákazy se nedá nic nikdy vyřešit," uvedl prezident na konci září při otevření nového provozu v kutnohorské továrně na cigarety.
Později zašel ještě dál. Pokud je tabák tak nebezpečný, měl by být postaven mimo zákon, napsal v dopise premiérovi Nečasovi. "Zakázat kouření nejen na veřejných místech, ale všude včetně soukromých prostor, například bytů, tak, aby kuřáci nemohli nadále ohrožovat své okolí," napsal Klaus.