V Thajsku vyléčili ženu s koronavirem. Zabral mix léků na chřipku a HIV

  • 253
Thajské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že kombinací léků proti HIV a chřipce vyléčili jednasedmdesátiletou čínskou pacientku. Možná se jim podařilo najít lék na nový koronavirus. Jako řada dalších zemí, i Thajsko omezuje spojení s Čínou. Ředitel Světové zdravotnické organizace (WTO) varoval před přehnanými opatřeními.

Pacientka s koronavirem se nacházela ve vážném stavu. Ten se po podání léků velmi rychle zlepšil během pouhých osmačtyřiceti hodin. „Výsledky testů se taktéž změnily z pozitivních na negativní během dvou dní,“ uvedl na tiskové konferenci lékař ze státní nemocnice Rajavithi, podle něhož vyčerpaná žena mohla už po dvanácti hodinách sedět na posteli, napsala agentura AFP.

Lékaři dále uvedli, že pacientka byla zprvu léčena léky na léčbu HIV, lopinaviru a ritonaviru. Později k této kombinaci přidali i protichřipkový oseltamivir, který se ukázal být účinným vůči blízkovýchodnímu typu koronaviru, tzv. respiračnímu syndromu Blízkého východu (MERS), uvedla agentura Bloomberg.

Další lékař řekl, že v nemocnici vyzkoušeli podobný postup i na dalších dvou pacientech. U jednoho z nich se projevila alergická reakce, druhý však rovněž vykazoval zlepšení.

Lékaři přiznávají, že je příliš brzo na to říci, zda lze tento postup aplikovat na všechny případy nakažených. Dosavadní výsledky však mohou výrazně přispět k světovému hledání léku na koronavirus.

I Čína oznámila, že její lékaři zkouší léčit koronavirus pomocí léků na HIV, není ale jasné, zda se setkali s úspěchem. Podle ředitele amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob Anthonyho Fauciho zatím na virus neexistuje známý lék. 

Thajsko zaznamenalo devatenáct případů koronaviru. Je tak po Japonsku s dvaceti případy zemí s největším počtem nakažených mimo Čínu. Z devatenácti lidí se jich osm uzdravilo, zbylých jedenáct zůstává v nemocnici.

Čínští turisté, kteří cestují do Thajska, nyní musí ukázat zdravotní záznamy, které dokazují, že jsou zdraví a nejsou nakažení koronavirem. Thajsko k opatření přistoupilo poté, co WHO vyhlásila kvůli epidemii globální stav zdravotní nouze.

Pro thajský turistický průmysl jsou čínští návštěvníci velmi důležití. Minulý rok v Thajsku utratili asi 18 miliard dolarů. Pro thajskou ekonomiku jejich omezení představuje citelnou ránu.

Nepřistupujte k přehnaným opatřením, varuje WHO

K omezení styků s Čínou přistoupil i Hongkong, který dočasně uzavřel deset ze třinácti hraničních přechodů kvůli obavám ze šíření. Uzavření hranic s Čínou byl požadavek stovek pracovníků ve zdravotnictví, kteří kvůli tomu uspořádali stávku.

Rusko kvůli koronaviru přerušilo železniční spojení s Čínou, KLDR s Ruskem

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí varoval před  přehnanými opatřeními kvůli koronaviru a apeloval na světovou solidaritu. „Vyzýváme všechny země, aby přijaly taková rozhodnutí, která jsou podložená důkazy a která jsou s nimi v souladu,“ řekl Ghebreyesus.

Zástupce pekingské vlády v Ženevě prohlásil, že omezování vstupu Číňanům či rušení leteckých spojů s Čínou jde proti doporučením WHO, která nabádají nepodnikat nadbytečná a přehnaná opatření. Dodal, že svět musí k virové nákaze přistupovat objektivně a spravedlivě a nevytvářet paniku.

Čína v pondělí obvinila obvinila Spojené státy, že podněcují paniku kvůli novému koronaviru šířícímu se z Číny, místo aby nabídly významnější pomoc. „USA byly první zemí, která evakuovala svůj konzulát ve Wu-chanu, USA jako první země rozhodly o částečném stažení zaměstnanců svého velvyslanectví v Pekingu a jako první země také zakázaly čínským cestujícím vstup na své území,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Čínské ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že kvůli epidemii naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny vyslalo.

Česká vláda od 9. února na dobu neurčitou zakázala lety s Čínou kvůli koronaviru. Schválila též poskytnutí humanitární pomoci Číně ve výši deset milionů korun. Částku pošle formou finanční pomoci Světové zdravotnické organizaci. Poskytnutí roušek Číně i po jednání vlády premiér Andrej Babiš odmítl, protože státní hmotné rezervy, v nichž jsou i roušky, jsou určené pro české zdravotnictví.

Koronavirem, který se od prosince šíří z čínského města Wu-Chan, se v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17 300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video