Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Němci nabízejí, že přijmou nakažené Rusy. Putin ale nechce ukázat slabost

  11:16
Německo už dříve přijalo pacienty nakažené koronavirem z jiných států Evropy. Nyní by dvě spolkové země, Severní Porýní-Vestfálsko a Sasko, rády nabídku v rámci evropské solidarity rozšířily i na Rusko. Rusko se k nabídce zatím nevyjádřilo, ačkoli dříve kritizovalo státy, které nechtěly pomoc od něj.
Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Reuters

„Jestli jsou ruské zdroje napnuté, jsem velmi nakloněn k léčbě pacientů z Ruska. Jsme schopni to uskutečnit,“ řekl stanici Deutsche Welle Matthias Kochanek, vedoucí interní intenzivní péče ve fakultní nemocnici v Kolíně nad Rýnem. Jeho zařízení má kolem 120 lůžek pro intenzivní péči, ale v současné době nemá žádné pacienty s covid-19, kteří by potřebovali umělou ventilaci.

K myšlence péče o Rusy nakažené nemocí covid-19 se příznivě vyjádřilo i jiné město ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Podle Wolfganga Holzgreveho, ředitele fakultní nemocnice v Bonnu, je povinností mezinárodního města přijmout i speciální případy ze zahraničí.

Michal Kretschmer, premiér Saska, řekl minulý týden v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel, že by pomoc ruským pacientům „vyslala silný signál z Evropské unie“. „Pokusili jsme se pomoci Evropě jako celku. Myslím si, že bychom též měli ukázat solidaritu s Ruskem.“

Německé nemocnice přijali pacienty z okolních evropských zemí: Itálie, Francie či Švýcarska. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn na konci dubna oznámil, že Německo zaplatí za léčbu, která podle jeho odhadů bude stát asi 20 milionů eur. „To je naše chápání evropské solidarity,“ prohlásil.

Němečtí politici před příjezdem nakažených z ciziny vyjadřovali přesvědčení, že mají dostatek lůžek a mohou tedy přispět k tomu, aby v jiných státech nedošlo k přeplnění nemocnic. Podle Německé interdisciplinární asociace pro intenzivní a pohotovostní medicínu (DIVI) má Německo více než 30 000 lůžek pro intenzivní péči, přičemž obsazeno jich je něco přes polovinu.

O přijetí ruských nakažených mluvil též starosta Berlína Michal Müller. „Já též jsem učinil nabídku našemu partnerskému městu Moskvě. Zatím nepřišla odpověď, ale nabídka stále trvá,“ řekl starosta listu Tagesspiegel.

Není zcela jasné, kdo by v případě převzetí ruských pacientů za jejich léčbu zaplatil. Sebastian Gülde, mluvčí německého ministerstva zdravotnicí, na nedávné tiskové konferenci uvedl, že „iniciativy péče o zahraniční pacienty, nyní zejména z Ruska, pochází od (spolkových) států, takže to jsou tyto státy, které mají odpovědnost zodpovědět tuto otázky.“

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Konstatin Virko z německé organizace specializující se na zdravotní turismus, pochybuje o tom, že německé instituce budou ochotny platit za pacienty z Ruska tak jako za pacienty z EU. Upozorňuje na případ ruského baletního tanečníka Sergeje Filina, jehož zotavování z útoku kyselinou finančně kryje ruské ministerstvo zdravotnictví. Podle Virka to naznačuje, že Německo by jeho léčbu nikdy nezaplatilo.

Německo je v počtu případů nákazy koronavirem osmé na světě. Podle německých i zahraničních médií ho lze nicméně považovat za zemi, která nákazu v zásadě zvládá. Vděčit může dobře financovanému a kvalitnímu zdravotnictví, vysokému počtu nemocničních lůžek, rozsáhlému testování, poměrně ranému přijetí přísných karanténních opatření, ale i značné důvěře Němců v zdravotnické instituce a z nich vyplývající dodržování karanténních předpisů.

Musíme rozhodovat, kdo bude žít, tvrdí ruští lékaři

V Rusku, které je ve světovém žebříčku počtu případů na třetím místě a je nejvíce zasaženou evropskou zemí, je naopak důvěra v lékaře velmi nízká. Podle agentury AP čelí ze strany ruské veřejnosti konspiračním teoriím, že diagnostikují covid-19, aby vydělávali více peněz, či že se podílejí na vládním tutlání pravých čísel o rozsahu epidemie v Rusku.

Jsme rádi, že hořelo. Ruští lékaři prý před požárem ventilátorů varovali

Ruští zdravotníci si též opakovaně stěžují na nedostatek ochranných prostředků a špatné vybavení, s kterým jsou nuceni pracovat. Někteří řekli stanici Rádio Svobodná Evropa, že musí činit obtížná morální rozhodnutí, kterého pacienta nechat žít a koho ne.

Ve zprávách vedení lékaři raději píší, že nakažený zemřel na zástavu srdce, aby se vyhnuli vyšetřování, zda udělali vše podle příruček. Odůvodňují to tím, že ze strany vedoucích činitelů není ochota napravovat systematické chyby ruského zdravotnictví, za které je vždy obviňován dotyčný lékař.

Někteří lékaři uvádí, že když si stěžovali na nedostatek ochranných pomůcek, bylo jim vyhrožováno či dostali vyhazov. Tlak na zdravotníky je v ruských nemocnicích tak velký, že mnozí jej nevydrží a raději odejdou, v tom horším případě spáchají sebevraždy. Na zbylé zdravotníky tak připadá o to víc povinností.

Rusko dříve kritizovalo, že jeho pomoc je nechtěná

Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung by ale pro ruského prezidenta Vladimira Putina bylo přijetí německé solidární pomoci projevem slabosti. Putin namísto toho se snaží vzbudit zdání normálnosti, například ohlášením vojenské přehlídky na počest vítězství ve druhé světové válce.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si přitom postěžoval na stránkách čínského listu Global Times, že některým státům je zakázáno žádat Rusko o pomoc a že koronavirová krize ukázala „chybějící lidskost“. Ministr obvinil západní země, že se namísto přijmutí ruské humanitární pomoci věnují „povrchním spekulacím“ o jejím skrytém, mocenském záměru.

Podle Lavrova existují „ponižující zákazy“ zamezující „v rozporu se základními diplomatickými normami“ požádat Rusko o lékařskou a humanitární pomoc bez ohledu na závažnost situace. „Vypadá to, že proslulá solidarita euroatlantického formátu je důležitější než životy a zdraví desítek tisíc lidí.“

Rusko poslalo letadlo s lékařskou pomocí do USA. Američané ale vybavení nepoužívali s tím, že není potřeba. Ačkoliv ruský velvyslanec mluvil o nezištné humanitární misi, americké úřady uvedly, že USA za náklad zaplatily. Rusko později prohlásilo, že si s USA částku rozdělily a každá země zaplatila půlku.

Moskva též tehdy vyslala do Itálie, jež v té době byla nákazou nejvíce zasažena, tým armádních zdravotníků. Podle místních médií sloužil k špionáži, Moskva ho pak stáhla zpět.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...