Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vězněná Filipínka přišla o tříměsíční dceru, na pohřeb směla jen v poutech

  19:07
Filipínce šokovala smrt tříměsíčního dítěte, kterého úředníci odebrali vězněné matce i přesto, že bylo velmi slabé a křehké. Aktivistka Reina Nasinová se na pátečním pohřbu mohla se svou zesnulou dcerou rozloučit jen krátce. Byla navlečená v ochranném oděvu a na rukou měla pouta. Na pohřeb dohlížela téměř padesátka policistů a dozorců.

Nasinovou, která pracovala pro organizaci bojující proti chudobě, zadrželi policisté loni v listopadu v Manile. Společně s dalšími dvěma lidmi ji obvinili z nelegálního držení zbraní a výbušnin. Nasinová i její kolegové nicméně obvinění popírají s tím, že jim policie vše úmyslně podstrčila.

Třiadvacetiletá žena v době svého zatčení netušila, že čeká dítě. Nevolnost a chybějící menstruaci připisovala stresu. O těhotenství se podle BBC dozvěděla až po lékařské prohlídce ve vězení. Její dcera River se narodila letos v červenci, matce ji odebrali o měsíc později.

Dítě začátkem října podlehlo v manilské nemocnici zápalu plic. Smrt novorozence šokovala filipínskou veřejnost a vyvolala kritiku justičního systému a řadu otázek ohledně zacházení s matkami ve vazbě.

Ačkoli Nasinová obdržela na pohřeb třídenní vycházku, nakonec dostala jen šest hodin rozložených do dvou dnů. Lidskoprávní skupina Karapatan označila snížení za nemilosrdné mučení a velkou nespravedlnost. „Není nic krutějšího, než dát truchlící matce falešnou naději,“ prohlásila.

Na pohřeb dohlížela ozbrojená stráž

Filipínští úředníci se navíc na pátečním pohřbu nechovali k Nasinové jako k truchlící matce, ale spíše jako k nebezpečnému teroristovi. Na pohřeb dohlíželo 43 policistů a členů vězeňské stráže. Nasinová měla na rukou pouta, na těle ochranné oblečení a malé bílé rakve se neměla dotýkat.

Premium Filipíny nepotřebují trest smrti, v tamních věznicích umře každý pátý

Matka se navíc nesměla zúčastnit smutečního průvodu a na příjezd rakve čekala v kleče na hřbitově, kde na ni zakuklení policisté mířili zbraněmi.

„Policie nejdřív pohřeb úmyslně zdržovala, poté nařídila zrychlení. Smuteční auto tak zrychlilo, že za ním lidé museli běžet,“ popsala pohřeb skupina pro práva vězňů Kapatid.

Žádosti o propuštění soud ignoroval

Nasinová se na dítě podle právníků i přes okolnosti těšila. Byla připravená porodit ve vazbě a věděla, že právní řízení bude zdlouhavé. Když ale zemi zasáhla pandemie koronaviru, začala se bát. Filipínská Národní unie právníků, která ji zastupuje, podala už několik žádostí o její propuštění.

V té první v dubnu požadovala dočasné propuštění dvaadvaceti politických vězňů, které koronavirus nejvíce ohrožuje, včetně Nasinové. V pozdějších žádostech právníci prosili soud, aby Nasinové a její dceři umožnil zůstat společně v nemocnici nebo ve vězení v Manile.

„Šokovalo nás, že soud něco takového zamítl. Žádné milosrdenství ani soucit,“ uvedla advokátka Josalee Deinlaová. Holčičku i přes nízkou porodní váhu poslali po několika dnech od narození společně s matkou zpět do ženské věznice.

S matkou smí dítě zůstat jen měsíc

Podle filipínských zákonů může dítě narozené ve vazbě zůstat s matkou pouze první měsíc svého života. Dceru Masinové úředníci odebrali 13. srpna. Dívčin stav se začal posléze zhoršovat. Nemocného novorozence předali úředníci jeho babičce, matce Nasinové, kterou jeho stav zaskočil.

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Dítě 24. záři skončilo v manilské nemocnici, kde na začátku října zemřelo na zápal plic. Jeho matka ho po celou dobu nesměla navštívit, do nemocnice se směla přijít podívat až na jeho mrtvé tělo. Šokovaní Filipínci okamžitě začali na sociálních sítích příběh sdílet a vyjadřovat soucit.

Mnozí z nich ale také kritizovali justiční systém za selektivní spravedlnost s odkazem na skutečnost, že prezident Rodrigo Duterte v září udělil milost americkému vojákovi, jenž před šesti lety zabil filipínskou transgender ženu. Jiní zdůraznili rozdíl v zacházení s aktivistkou a bohatšími vězni, které soud dočasně propustil, aby se zúčastnili svateb či promocí dětí. 

Autor:
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...