Výroba experimentálního léku Remdesivir na nemoc COVID-19. | foto: ČTK

Spojené státy povolily nouzové použití remdesiviru, urychlují i vývoj vakcíny

  • 23
Úřady ve Spojených státech povolily v pátek nouzové a omezené používání léku remdesivir. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump. Země plánuje také urychlit vývoj vakcíny, za který chce Trump sám nést zodpovědnost. Dobu vývoje by chtěl zkrátit až o osm měsíců.

Pro léčbu koronaviru zatím nejsou v USA schváleny žádné léky a remdesivir podle agentury AP stále potřebuje formální schválení. Trump k uspíšení procesu vyzval už koncem března.

Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead před několika dny úspěšně prošel testem a studie tvrdí, že může být účinný už po pěti dnech podávání. Lék byl pokusně použit při léčbě pacientů s covidem-19 v řadě zemí včetně Česka

Koronavirus ve světě

Buddhističtí mniši v rouškách oslavují Buddhovy narozeniny na náměstí...
94letá žena se připravuje na odebrání vzorku lékaři z ekvádorského...
Dobrovolná skupina v kostýmech Star Wars baví obyvatele Malabonu na Filipínách....

Studie, kterou zaštítil americký vládní Národní ústav pro alergii a infekční nemoci (NIAID), přinesla podle výrobce „pozitivní data“ a může se stát mezníkem v závodě o nalezení léku. Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci nicméně upozornil, že získané poznatky je třeba dál analyzovat 

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která remdesivir označila za „nejslibnějšího kandidáta“ v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

V současnosti také ve světě probíhá výzkum sedmdesáti vakcín, tři z nich už jsou ve fázi klinického testování. Trump se mimo jiné nechal slyšet, že Spojené státy maximálně urychlí vývoj vakcíny a za projekt ponese prý sám odpovědnost.

Odhadnout, kdy bude spolehlivá ochrana k dispozici, je však obtížné. Experti zatím mluví o 12 až 18 měsících, Bílý dům však chce mít do konce roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny. Do projektu, který má kódové označení Operace rychlost světla, se zapojí privátní farmaceutické firmy, vládní agentury a armáda.

V USA zemřelo za uplynulých 24 hodin 1 883 lidí nakažených koronavirem, což je skoro o 200 méně, než předchozí den. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse platných k pátečním 20:30 místního času (2:30 SELČ). Obětí covidu-19 je nyní ve Spojených státech už přes 64 700, což je nejvíce na světě a dvakrát více než v druhé nejpostiženější Itálii. 

Léky testované v souvislosti s covid-19

  • Lék Remdesivir americké firmy Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Původně měl být používán proti ebole. Preparát zatím není schválený, jeho používání je proto experimentální. V Česku se s ním jako první léčil třiapadesátiletý pražský taxikář
  • Účinný je i lék na chřipku s látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan. Prokázal účinnost v boji s nemocí v Číně a od pondělí 27. dubna jej distribuuje do českých nemocnic Všeobecná fakultní nemocnice (VFN)
  • V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. Česko je nyní mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která zkoumá bezpečnosti a účinnost látky.
  • České nemocnice chtějí nyní zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů.
  • Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se testují také léky, které se jindy používají proti malárii, HIV nebo ebole. Testují se také biologické a biotechnologické léčivé přípravky, jako například tocilizumab, který je registrován v EU jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

Jsou to andělé. Nakažený taxikář děkuje lékařům za záchranu života:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video