Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turci před ramadánem nesmí ven, v Rakousku se uzdravily čtyři pětiny lidí

  15:45aktualizováno  19:16
V Turecku před začátkem ramadánu obnovili částečný zákaz vycházení. Platit bude čtyři dny, a to především ve velkých městech včetně Istanbulu a Ankary. Jeho cílem je zastavit šíření koronaviru, kterým se v zemi nakazilo už téměř sto tisíc lidí. Koronavirus se vyskytl také v okolí finské premiérky Sanny Marinové, která teď proto raději pracuje z domova. V Rakousku už se uzdravily čtyři pětiny pacientů.

Herec v masce koronaviru prochází ulicemi Ankary v Turecku. (21. dubna 2020) | foto: ČTK

Turecký čtyřdenní zákaz vycházení se týká 31 provincií z celkových 81. Otevřené zůstaly jen některé obchody a podniky. Podle informací, které do jednotlivých provincií zaslalo ministerstvo vnitra, mohou otevřít pekárny, nemocnice, lékárny a místa, kde se vyrábějí léky a zdravotní pomůcky. 

Trhy a obchody s potravinami budou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 9 do 14 hodin místního času kvůli tomu, že v zemi začíná muslimský postní měsíc ramadán. V sobotu a v neděli budou uzavřené.

Turecko stejný zákaz zavedlo už o víkendu 11. a 12. dubna. Tehdy však s velmi krátkým předstihem, kvůli čemuž lidé v panice zaplavili obchody s potravinami. Přístup vlády kritizovaly také městské samosprávy. Ministr vnitra Süleyman Soylu pak kvůli těmto událostem složil funkci, prezident Recep Tayyip Erdogan však rezignaci odmítl přijmout.

Země ve středu hlásila 98 674 nakažených a 2 376 mrtvých. Denní počty evidovaných obětí se v Turecku už týden pohybují kolem 120. Případů infekce ve středu přibylo 3 083, zatímco v úterý byl oznámen denní nárůst 4 611 nakažených. Přitom testů se provedlo zhruba stejně. Dosud bylo v Turecku, které má 83 milionů obyvatel, provedeno téměř 751 tisíc testů na koronavirus.

Koronavirus ve světě

Chovatel Steven Busulwa z ugandského Střediska ochrany přírody v Entebbe prchá...
Lékař zkoumá indického studenta z Rádžasthánu. (23. dubna 2020)
Turecká čestná stráž pochoduje před mauzoleem Mustafa Kemala Ataturka v Ankaře...

Ramadán se bude muset kvůli koronaviru změnit také v silně zasaženém Íránu. Země má nyní 5 481 mrtvých a oficiálně přes 87 tisíc nakažených. Za poslední den zemřelo dalších devadesát pacientů. Uzdravilo se přes 63 tisíc Íránců, naopak stav téměř 3 400 pacientů zůstává kritický.

Írán je v rámci nynější pandemie v první desítce nejpostiženějších zemí, přesto už jeho vláda umožnila částečně obnovit hospodářské aktivity. Dále má však platit zákaz shromažďování, což se projeví právě i v podobě letošního ramadánu, který ve čtvrtek začíná.

Ve Španělsku za posledních 24 hodin počet obětí vzrostl o 440 na nynějších 22 157. Ve středu úřady evidovaly 435 nových úmrtí, o den dříve 430. Celkový počet lidí, u nichž byl virus od začátku epidemie odhalen, vzrostl za poslední den o 4 635 na 213 024. Jde o větší denní nárůst než ve středu, kdy ministerstvo informovalo o 4 211 nově nakažených.

Španělští poslanci ve středu schválili další prodloužení nouzového stavu, který kvůli šíření koronaviru platí v zemi od poloviny března. Po středečním jednání parlamentu byl prodloužen do 9. května. Země se 47 miliony obyvatel je co do počtu dosud potvrzených případů nákazy druhou nejhůře postiženou zemí na světě po Spojených státech. V počtu úmrtí je třetí po USA a Itálii.

V Itálii se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 2 646 případů nákazy koronavirem, což je méně, než byl denní nárůst oznámený ve středu (3 370). Úmrtí s covid-19 v Itálii ve čtvrtek přibylo 464, ve středu to bylo 437. Dosud se v Itálii potvrdilo celkem 189 973 případů nákazy koronavirem, z toho 25 549 lidí zemřelo a 57 576 se uzdravilo.

Ve Spojených státech dosud zemřelo na komplikace s nákazou koronavirem už 48 000 lidí. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, podle které si v USA nemoc covid-19 vyžádá v průměru 2 000 obětí denně. Bilance Reuters eviduje v USA takřka 850 000 nakažených.

Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která rovněž celosvětově sleduje nákazu koronavirem, eviduje v USA 844 000 infikovaných, z nichž 47 000 zemřelo.

V americkém státě New York, který je nejvíce zasaženou oblastí v USA, se koronavirem mohlo nakazit okolo 14 procent obyvatel. Uvedl to newyorský guvernér Andrew Cuomo, když oznamoval předběžné výsledky zdravotnického průzkumu.

„Zjistili jsme, že v celém státě bylo pozitivně testováno na protilátky 13,9 procenta lidí,“ řekl Cuomo. „Co to znamená? Znamená to, že to jsou lidé, kteří byli infikováni a u kterých se vytvořily protilátky,“ vysvětlil. 

„Byli infikováni před třemi týdny, před čtyřmi týdny, před pěti týdny, před šesti týdny, měli virus, vytvořili si protilátky a nyní se zotavili,“ dodal. Vzorky byly odebrány v obchodech s potravinami na 40 místech v 19 okresech státu New York.

Stát New York je v rámci USA hlavním ohniskem epidemie, doposud se zde nákaza prokázala u více než 257 000 lidí, z nichž více než 15 000 infekci podlehlo.

Počet případů nákazy v Rakousku ve čtvrtek přesáhl hranici 15 tisíc. Jen 2 786 z těchto lidí je ale aktuálně nemocných, už 11 694 lidí (78 procent) se totiž uzdravilo. Rakousko je zemí s největším počtem vyléčených z nemoci covid-19 k počtu nakažených v EU. Zemřelo dosud 522 lidí. Hospitalizováno je nyní 677 obyvatel alpské republiky, z toho 169 na jednotkách intenzivní péče.

Počet aktuálně nemocných je nyní v Rakousku nejnižší od první poloviny minulého měsíce. V posledních deseti dnech počet nových případů narůstá v průměru o 0,72 procenta, zatímco například ve Velké Británii je to kolem pěti procent.

Ve Švýcarsku, které je s 8,5 milionu obyvatel s Rakouskem srovnatelně lidnaté, je nakažených dohromady 28 496. Zemřelo tam už 1268. V posledních deseti dnech narůstá nově nakažených každý den zhruba o 1,7 procenta.

Německo za středu registrovalo 2 352 nových nákaz koronavirem a 215 úmrtí. Uvedl to ve čtvrtek Institut Roberta Kocha (RKI). Doposud byl koronavirus prokázán u 148 046 lidí, z nichž 5 094 zemřelo. Přes 100 tisíc lidí se vyléčilo. Počet nových nákaz se oproti úterý o něco zvýšil. 

V úterý jich bylo 2 237, v pondělí 1 785. Úmrtí bylo v úterý registrováno 281, o den dříve 194. Zhruba 87 procent lidí, kteří zemřou, je starších 70 let. Vyléčených je teď každý den více než nově nakažených. V průměru nyní jeden infikovaný koronavirem nakazí 0,9 osoby.

Epidemie má výrazné dopady na zdravotnictví. Například nemocnice v Bavorsku podle listu Die Welt hlásí výrazně menší počet lidí, kteří přicházejí s podezřením na infarkt nebo na mrtvici. Nemocnice v Norimberku registruje pokles přijetí na kardiologické pohotovosti o 20 až 30 procent u pacientů s bolestmi v hrudníku a zhruba o 30 procent na neurologické pohotovosti u podezření na mrtvici. 

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Že by těchto případů náhle ubylo, je nanejvýš nepravděpodobné. Lékaři proto vyjadřují obavu, že se lidé kvůli koronaviru někdy bojí jít na pohotovost, a to i v případech, kdy by to bylo třeba.

Francie začne 11. května s uvolňováním karantény, otevřou se obchody a školy. Školní docházka nebude povinná, dobrovolné bude i nošení roušek na veřejnosti. Plyne to z vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, který o postupném rušení restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii covid-19 hovořil s francouzskými starosty. Detailní plán uvolňování karantény Elysejský palác zveřejní začátkem příštího týdne.

Karanténa ve Francii, kde se dosud koronavirem nakazilo téměř 160 tisíc lidí a přes 21 tisíc jich zemřelo, platí od 17. března. O jejím prodloužení do května bylo rozhodnuto minulý týden.

V britských nemocnicích zemřelo dalších 616 pacientů s koronavirem, což je o skoro 150 úmrtí méně, než předchozí den. Celkem hlásí Británie od začátku epidemie 18 738 obětí. Naopak přibylo více nových případů nákazy než v předchozích dnech – 4583.

Skotsko začalo nezávisle na centrální vládě v Londýně hledat cestu, jak postupně uvolnit dosud platná přísná opatření proti šíření koronaviru. Předsedkyně skotské regionální správy Nicola Sturgeonová navrhuje, že za určitých podmínek by se mohly začít otevírat obchody či školy, naproti tomu hromadné akce podle ní budou zakázané ještě dlouhé měsíce. O žádných konkrétních datech nebo přesném harmonogramu kroků ale Sturgeonová nemluvila, uvedla stanice Sky News.

Zaspali jste, ochranu jsme chtěli dávno, stěžují si italští lékaři na vládu

Sturgeonová svým vystoupením nepřímo konfrontovala britskou vládu, která naopak zatím jakoukoli diskusi o uvolňování karantény odmítá. Ministr zahraničí Dominic Raab, který nyní zastupuje premiéra Borise Johnsona nakaženého koronavirem, tvrdí, že potrvá ještě týdny, než nastane chvíle, kdy bude možné uvolňování restrikcí začít řešit.

Kromě Skotska hledá svou vlastní cestu ven z karantény i Severní Irsko. Severoirská premiérka Arlene Fosterová ve čtvrtek řekla, že tato část Spojeného království by mohla začít uvolňovat zákazy „vlastním tempem“. Podle ní by se mělo postupovat podle konkrétní situace v jednotlivých regionech.

Slovensko má nyní celkově 15 případů úmrtí na koronavirus. Vyšetření ve středu zjistila při rekordním počtu vykonaných testů dalších 81 infikovaných oproti 45 novým případům z úterý. Dohromady je v pětimilionové zemi pod Tatrami 1 325 potvrzených případů nákazy. Dosud se 288 pacientů vyléčilo. 

Ukrajina ve středu zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů. Testy potvrdily nákazu u 578 dalších lidí a v zemi s přibližně 40 miliony obyvatel tak evidují 7 170 infikovaných. Ve středu zemřelo dalších 13 pacientů s nemocí covid-19 a celkem je těchto úmrtí na Ukrajině hlášeno 187. Na druhé straně se z choroby vyléčilo 504 lidí.

Také v Maďarsku se ve středu mírně zvýšil denní přírůstek nově potvrzených případů. Přibylo 116 pacientů, celkem jich 2 284. O 14 úmrtí, vesměs starších a jinak nemocných pacientů, se na celkových 239 zvýšil počet zemřelých, kteří měli koronavirus. Naproti tomu se v Maďarsku dosud z nemoci covid-19 vyléčilo už 390 lidí.

V Rusku ve středu třetí den po sobě klesl denní přírůstek nakažených a oficiální celkový počet infikovaných se přiblížil k 63 tisícům. Za uplynulých 24 hodin přibylo v Rusku 4 774 potvrzených případů nákazy. V úterý jich přibylo 5 236 a den předtím 5 642. Celkem je 4 891 uzdravených. Ve srovnání s úterým se snížil i počet nových úmrtí infikovaných pacientů, kterých je teď 555.

Ve Finsku se do čtvrtka vyskytlo téměř 4 300 případů koronavirové nákazy a 155 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Nákaza se objevila i v okolí spolupracovníka finské premiérky Sanny Marinové. Ta proto oznámila, že začne pracovat z domova. 

Čtyřiatřicetiletá předsedkyně vlády kabinet řídí z rezidence Kesäranta na severozápadě Helsinek. Její kancelář zdůraznila, že jde o preventivní opatření. Premiérce se vede dobře a nevykazuje žádné příznaky. Riziko nakažení je u ní údajně velmi nízké. Přesto bude na virus testována.

V Belgii zemřelo za posledních 24 hodin dalších 230 lidí s nemocí covid-19. Celkem tak po nákaze koronavirem zemřelo v zemi s 11,5 miliony obyvatel 6 490 lidí, informoval ve čtvrtek s odvoláním na místní úřady server La Dernière Heure. Belgie má v přepočtu na obyvatele jednu z nejhorších bilancí úmrtí na komplikace spojené s koronavirem na světě.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Jedním z důvodů je však také odlišný způsob vedení statistiky. Jako jedna z mála zemí světa totiž Belgie započítává i případy úmrtí v zařízeních, která pečují o seniory. Ve statistice se tak často objeví i případy, u nichž je jen podezření na nákazu, které však nebylo potvrzeno testy.

Většinu ze 43 tisíc potvrzených případů evidují v severní části země Vlámsku. Asi 4 300 případů se prokázalo v Bruselu, který tvoří samostatnou administrativní jednotku. 

V Nizozemsku, které má o šest milionů obyvatel více než Belgie, se nákaza koronavirem potvrdila už u 35 729 lidí. Za posledních 24 hodin zemřelo 123 lidí, a bilance mrtvých tak podle místního zdravotnického úřadu RIVM vzrostla na 4 177. Na rozdíl od Belgie ale Nizozemsko do svých statistik zahrnuje jen případy potvrzené testováním.

Kanada hlásí 40 824 případů nákazy. Za posledních 24 hodin jich přibylo 1 892, což je nárůst oproti středě, kdy země s bezmála 38 miliony obyvatel hlásila přes 1 500 infikovaných. 

S nemocí covid-19 již v Kanadě zemřelo 2 028 lidí, z toho 157 za poslední den. Přes 14 000 pacientů se z nemoci covid-19 vyléčilo.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...