Česko s námi nejedná o Koněvově pomníku v Praze, stěžuje si Rusko

  17:05aktualizováno  17:05
Rusko není spokojené s tím, že s ním Česko nijak nekonzultuje otázku kontroverzního památníku sovětského maršála Ivana Koněva, který stojí v Praze. Navrhlo české straně tento měsíc uspořádat schůzku o „součinnosti ohledně válečných pomníků“, ale nedostalo odpověď. Uvedla to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Pomník maršála Koněva se stal znovu terčem vandalů. Stejně jako před několika lety ho polili růžovou barvou. (8. května 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvčí řekla, že  odbor péče o válečné hroby českého ministerstva obrany dříve obviňoval Rusko, že porušuje bilaterální mezivládní dohodu o vzájemné údržbě válečných hrobů z 15. dubna 1999.

Fotogalerie

„Ruská strana skutečně přijala rozhodnutí o tom, že není účelné letos uspořádat zasedání smíšené mezivládní komise o plnění výše zmíněné dohody. Z tohoto důvodu byla české straně v listopadu zaslána příslušná nóta. Takové rozhodnutí vyvolala situace, vzniklá nečinností českých úřadů v souvislosti s tím, že u památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze byly umístěny tabulky s textem neodpovídajícím jeho (maršálově) historické roli,“ řekla Zacharovová podle agentury TASS.

Mluvčí také uvedla, že právě pod Koněvovým velením sovětská vojska osvobodila od nacistů velkou část Československa a zachránila Prahu.

Zacharovová poznamenala, že namísto toho ruská strana navrhla Praze uspořádat v prosinci v Moskvě pracovní schůzku, na které by se posoudily všechny aspekty součinnosti v dané oblasti. „Odpověď na tento návrh jsme dosud nedostali,“ zdůraznila. „Namísto konstruktivního dialogu o celém souboru nahromaděných problémů v oblasti válečných pomníků česká strana demonstrativně hází na stůl slova vytržená z kontextu,“ dodala.

Podrobná odpověď na česká obvinění má být podle mluvčí zaslána v nejbližší době po linii mezivládní komise. Dodala, že ruská strana plní své závazky, usiluje o konstruktivní dialog a očekává stejný přístup z české strany.

Podle české diplomacie ale naopak česká strana opakovaně vyzývala Rusko k jednání o udržování hrobů. „V této věci intervenovalo také ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím diplomatické nóty. Bohužel bez kladné odezvy z ruské strany, která jednání také oficiální diplomatickou cestou odmítla, byť je to v rozporu se samotnou dohodou, která stanoví pravidelná jednání komise jednou ročně,“ sdělil Michal Bucháček z tiskového oddělení českého ministerstva.

Česko podle Bucháčka česko-ruskou dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů respektuje a pečuje o hroby vojáků Rudé armády padlých při osvobozování Československa. 

Rusko však podle Česka nevěnuje péči o hroby českých vojáků řádnou pozornost. „Jsou nám známy případy zanedbání hrobů českých vojáků, které jsou bohužel vystavovány poškozování a vandalismu. Nebo se ruské orgány dokonce brání umístění památníků českých legionářů jako v případě Lipjag nebo Samary,“ doplnil Bucháček.

Koněvův pomník v Praze 6 se dočká vysvětlivek, proti byli komunisté

Letos 21. srpna byla u sochy maršála Koněva v Praze 6 odhalena vysvětlující deska, která popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy s ukrajinským frontem osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, a v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou zdi rozdělující město. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ píše se také na desce.

Vzpomínaný pomník byl odhalen v roce 1980. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví. Tvrzení o podílu Koněva na přípravě operace Dunaj v roce 1968, tedy invazi do Československa, je podle velvyslanectví nepodložené.

Česká republika každoročně do Ruska posílá statisíce korun na údržbu legionářských pomníků a hrobů. Na některých místech se ovšem dosud nepodařilo pamětní desky či památníky odhalit kvůli odporu místních úřadů či obyvatel, přestože jsou pomníky dávno vyrobeny. Týká se to pomníků, které by připomínaly padlé v Samaře a v bitvě u Lipjag v Povolží.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz