Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Kdo zastaví Macrona?

  9:19
Emmanuel Macron má dobře našlápnuto. Po vítězství v prezidentských volbách jeho hnutí sahá po úspěchu v těch parlamentních. Už teď je jisté, že změnil politické hřiště. A že dojde k velké výměně politického personálu, píše politolog Lukáš Macek.
Emmanuel Macron při prvním projevu v roli prezidenta (14. května 2017)

Emmanuel Macron při prvním projevu v roli prezidenta (14. května 2017) | foto: Reuters

Po dramatické prezidentské volbě plné zvratů čekají nyní Francouze zřejmě nejnudnější parlamentní volby v dějinách. Zatímco prezidentské klání měsíce zcela ovládalo veřejný a mediální prostor, viditelnost parlamentních voleb je slabá. A průzkumy předpovídají historicky nejslabší volební účast, okolo 52 procent, což je na Francii opravdu málo. Není to však překvapivé: obecně platí, že parlamentní volby v závěsu po prezidentských jsou pro lidi méně atraktivní. A letos to podporuje řada dalších faktorů.

Vzhledem k fenoménu primárek, které tentokrát poprvé proběhly na levici i na pravici, mají Francouzi za sebou neobvykle dlouhou volební kampaň. Ta trvá téměř nepřetržitě od září 2016. Na lidech je proto znát určitá únava z politiky. Navíc mnoho z nich je dezorientováno: vítězství Emmanuela Macrona vytvořilo zcela novou a nepřehlednou situaci.

Zavedené strany jsou v hluboké krizi a v mnoha volebních obvodech není úplně zřejmé, kdo je kdo. Třeba dijonský volební obvod, kde bydlím. Kandiduje zde sedmnáct lidí. Proti oficiálnímu kandidátovi Macronova hnutí Republika na pochodu stojí třeba i kandidátka Socialistické strany, která se na svých volebních plakátech hlásí k „prezidentské většině“, a jejím náhradníkem je... člen Republiky na pochodu. Na pravici stojí oficiální kandidátka republikánů, ale kandiduje i jiný člen této strany, který se prezentuje jako „republikánský kandidát pravice a středu“. A to nejsou výjimky.

Socialisté čekají debakl, republikáni jsou demoralizování

Lukáš Macek

Lukáš MACEK, 33 let, SNK-ED

Vystudoval politologii, vede dijonskou pobočku Pařížského institutu politických studií (Sciences Po) se zaměřením na evropské záležitosti a země střední a východní Evropy. V minulosti byl poradcem Josefa Zieleniece a Jana Švejnara. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 byl lídrem kandidátky SNK Evropských demokratů.

Je mnohem obtížnější než obvykle pochopit, kdo je kdo, kdo koho podporuje, kdo se hlásí k opozici a kdo k prezidentské většině. Ta bude stát především na hnutí Republika na pochodu, ale je zřejmé, že minimálně část socialistů a republikánů se též chystá podporovat linii prezidenta. A je to vidět již v kampani – například neúspěšný favorit podzimních primárek, republikán Alain Juppé, v některých obvodech otevřeně podporuje Macronovy kandidáty, byť proti nim stojí oficiální kandidáti jeho strany.

Pro partaje finančně vyčerpané prezidentskou volbou je teď těžké vést kampaň. Socialisté jsou v krizi a s největší pravděpodobností je čeká největší debakl od 60. let, průzkumy naznačují, že by mohli získat jen kolem 30 mandátů (obhajují jich 280). Republikáni jsou demoralizováni fiaskem svého kandidáta Françoise Fillona v prezidentské volbě a dezorientovaní tím, že Macron jmenoval premiérem jednoho z nich.

A byť po dosavadních zkušenostech nelze vyloučit žádné překvapení, nevypadá to, že by tato zmatená situace otvírala zásadním způsobem prostor „antisystémovým“ stranám. Národní fronta Marine Le Penové se těžce vzpamatovává z porážky ve 2. kole prezidentské volby, která byla tvrdší, než se čekalo, a zaplétá se do vnitrostranických bojů. Nepoddajná Francie Jeana-Luca Mélenchona se rozkmotřila se svými komunistickými spojenci, což podtrhuje její slabinu. One man show výrazného lídra může dobře zafungovat v prezidentské volbě, v parlamentních volbách je to však o hodně těžší.

Špatnou zprávou pro tyto dva subjekty je i očekávaná nízká volební účast. Ve francouzském volebním systému má tento typ stran šanci, pokud dojde k tzv. trojúhelníkové či dokonce čtyřúhelníkové volbě: do 2. kola totiž postupují ti kandidáti, kteří v 1. kole získali více než 12,5 procenta hlasů voličů. Při padesátiprocentní volební účasti to tedy znamená získat v 1. kole kolem 25 procent hlasů, což je v daném kontextu pro zmíněné protestní strany dost obtížný cíl.

Odcházející francouzský prezident Francois Hollande (vpravo) se loučí se svým nástupcem Emmanuelem Macronem během slavnostní inaugurace v Elysejském paláci v Paříži (14.5.2017)

V neposlední řadě je pro všechny subjekty – samozřejmě s výjimkou Macronova hnutí – velkým handicapem způsob, jak na parlamentní volby nahlíží institucionální logika francouzské 5. republiky. Pro mnoho voličů, ať už v prezidentské volbě hlasovali jakkoli, je normální a žádoucí, aby zvolený prezident dostal šanci ukázat, co umí, tj. aby měl k dispozici parlamentní většinu.

Lze tedy očekávat silnou mobilizaci jeho příznivců, relativní podporu ze strany voličů, kteří Macrona nevolili, ale nemají s ním zásadní problém, a naopak silnou demobilizaci jeho odpůrců. Tím spíše, že první Marconovy týdny ve funkci – zejména co se týče jím jmenované vlády a jeho prvních kroků na mezinárodní scéně – jsou celkem všeobecně vnímány pozitivně. Vždyť i Nicolas Sarkozy se údajně v soukromí nechal slyšet, že „Macron, to jsem já v lepším provedení“.

Kdo bude opozicí proti Macronovi?

To vše naznačuje, že Macronovo vítězství přineslo hlubší změnu francouzské politiky, než se čekalo. Po dobu prezidentské kampaně mnoho politiků a komentátorů považovalo za evidentní, že i pokud by Macron byl zvolen, nemá šanci získat parlamentní většinu a jeho zvolení bude jen jakousi anomálií, umožněnou individuálním selháním kandidáta pravice, která však následně ovládne Národní shromáždění a prezidenta vykáže do role statisty.

Dnes však nic nenaznačuje, že by se tento scénář naplňoval. Naopak. Je pravděpodobné, že nadcházející volby posílí dvě hlavní tendence, které Macronovo zvolení odstartovalo.

Zaprvé výraznou obměnu politického personálu – téměř 40 procent stávajících poslanců se ani nepokusí svůj mandát obhájit, průměrný věk kandidátů Macronova hnutí je 47 let (u poslanců zvolených v roce 2012 to bylo 54,6 roku) a asi 54 procent z nich ještě nikdy nevykonávalo žádný politický mandát.

Zadruhé podstatné přeskupení politických sil, znamenající zejména rozklad obou dosud dominantních stran a vznik silné středové formace sjednocující politický prostor od sociálnědemokratického levého středu po liberální pravici. Největším otazníkem zůstává, kdo se proti tomuto Macronovu rozšířenému středu prosadí na příštích pět let jako hlavní opoziční síla.

Nezdá se, že by zmatená situace otevírala zásadním způsobem prostor antisystémovým stranám.

Záběry agentury Reuters z výměny francouzských prezidentů:

14. května 2017

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...