KOMENTÁŘ: Angela v říši za zrcadlem

  12:37aktualizováno  12:37
Evropskou unii čeká další z řady „klíčových summitů“, které obvykle nic nepřinášejí. Teď je však situace opravdu vážná a iniciativu převzala německá kancléřka. Žádná velká vůle něco měnit na ní však vidět není, píše ve svém komentáři šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

Návštěva Angely Merkelové v Itálii (22. srpna 2016) | foto: Reuters

Před bratislavským summitem Evropské unie se její reálná šéfka Angela Merkelová vydala do provincií, aby zjistila, jaké tam panují názory. V pátek se ve Varšavě sešla s odbojnými předsedy (a jednou předsedkyní) vlád zemí visegrádské čtyřky a nejpozději na tiskové konferenci, která se překvapivě konala už před začátkem jednání, musela pochopit, že v provinciích panuje trochu jiná nálada než v Berlíně a v Bruselu.

Polská premiérka Beata Szydlová se jako správná hostitelka ještě docela držela, ale když dostal slovo maďarský premiér Viktor Orbán, naservíroval před Merkelovou všechny aktuální problémy Evropské unie bez ubrousků rovnou z papíru, a to vše ve zcela syrovém stavu.

EU podle Orbána „ztratila schopnost adaptace prakticky ve všech směrech“, což se podle něj projevuje tím, že není schopna dodržovat ani vlastní pravidla vnitřního provozu. Nedokáže ochránit své hranice a netrestá ani porušování rozpočtové disciplíny. Podle Orbána by se tak měly správní orgány Evropské unie vrátit k tomu, co mají dělat, přičemž hlavně Evropská komise (reprezentovaná dnes hlavně svým arogantním předsedou Jeanem-Claudem Junckerem) si má – slovy maďarského premiéra – přestat hrát na politiku.

Fotogalerie

Jak je u Angely Merkelové zvykem, při Orbánových slovech ani nehnula brvou. Žádné emoce neprojevila ani při vystoupení slovenského premiéra Roberta Fica. Ten kancléřku upozornil, že s bratislavským summitem jsou spojena velká očekávání a nejde prý o nic méně než o „hluboké, zásadní změny“ ve fungování Evropské unie, přičemž podle Fica si lídři sedmadvacítky nemohou dovolit v Bratislavě zklamat.

Důsledek, nikoli příčina

Silnější veřejný tlak na německou kancléřku si snad ani představit nelze. A do této mozaiky je ještě nutné zasadit její krátkou zastávku v Praze, kde se jí vzepřel jak premiér Bohuslav Sobotka, tak prezident Miloš Zeman doprovázený vicepremiéry Babišem a Bělobrádkem i ministrem zahraničí Zaorálkem.

Zatímco Sobotka před Merkelovou zopakoval, jak je systém přistěhovaleckých kvót pro Česko nepřijatelný, Zeman jí rovnou vmetl do tváře, že se jejich prosazováním snaží řešit problém, který sama způsobila.

Tématu migrační krize se Merkelová ve svých vystoupeních na cestě po provinciích spíše vyhýbala.

Patrné je i to, že také na brexit by už nejraději zapomněla, aby se nemuselo řešit, že – jak řekl Orbán – brexit není příčinou, ale důsledkem problémů Evropské unie. Pokud by se jí však podařilo na bratislavském summitu diskusi o Evropské komisi utržené z řetězu zamést pod koberec, byla by to další její obrovská politická chyba. Fico má totiž pravdu v tom, že s touto schůzkou jsou spojena velká očekávání alespoň v tom směru, že politici budou mluvit věcně, jasně a konkrétně jako Orbán, nikoli v bezobsažných frázích jako obvykle.

Pokud bude EU v Bratislavě přešlapovat na místě, jenom prohloubí hrob, který jí v červnu začali kopat britští voliči a pak si od nich krumpáč s lopatou s nadšením převzal šéf Evropské komise Juncker.

Těžko si lze také představit, že když se politici v Bratislavě k ničemu konkrétnímu nedoberou, budou nespokojenci držet basu a čekat na další bezvýsledný summit.

Minimálně Fico s Orbánem, z nichž jeden bude doma a druhý skoro doma, si určitě nenechají ujít příležitost vymezit se proti váhavým střelcům typu Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda.

Trhlina v Evropské unii by se tím samozřejmě významně zvětšila. A to ve chvíli, kdy se celá Evropa klepe, jak se na podzim zachová turecký prezident Erdogan, až mu EU odepře bezvízový režim. Premiér Orbán už také oznámil, že hodlá na hranici se Srbskem postavit další plot proti migrantům. Jestli Angela Merkelová ani tak necítí potřebu něco na EU měnit, lze pochopit, že její vláda Němcům doporučuje, aby se raději zásobili na válku.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Prioritou je brexit 31. října, oznámila královna Alžběta II. jménem vlády

Britská královna Alžběta II. v pondělním projevu sepsaném vládou v parlamentu oznámila, že prioritou kabinetu bude i v...

Profesor zvaný Robocop a odpůrce gayů. Tunisko zvolilo prezidenta

Novým prezidentem Tuniska se zřejmě stane univerzitní profesor Kaís Saíd. Ten o víkendu vyhrál druhé kolo voleb, když...

Francouzi v pasti. Kvůli odchodu USA ze Sýrie také odcházejí z dosahu Turků

Po Američanech Kurdy opouštějí další spojenci. Francouzská vláda totiž oznámila, že „podnikne kroky s cílem zajistit...

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Najdete na iDNES.cz