KOMENTÁŘ: Angela Merkelová jako český volební transparent

  21:13aktualizováno  21:13
Hlídači protokolu a itineráře německé kancléřky mohli mít více rozumu. Naplánovat po čtyřech letech cestu do sousední země zrovna v čase, kdy se tam zaručeně stane předvolebním klackem, to nemá politička jejího formátu zapotřebí, píše ve svém komentáři k návštěvě Angely Merkelové komentátor iDNES.cz Miroslav Korecký.

Angela Merkelová dorazila k areálu ČVUT, provází ji premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a přivítla ji rektor školy Petr Konvalinka (25. srpna 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Angela Merkelová je dnes pro spoustu Čechů zejména zosobněním její „Willkommenskultur“, politiky otevřené náruče k uprchlíkům, která přinesla - a ještě určitě přinese - Evropě mnoho problémů. Čechů se tyto trable sice ještě prakticky nedotkly, ale dříve nebo později se tak jistě stane.

Kancléřka v Praze

Politikům se nicméně podařilo nabídnout voličům toto téma jako nejaktuálnější volební trhák už dnes. Tedy před krajskými volbami, které paradoxně s řešením uprchlického problému souvisí jen velmi vzdáleně. Podobně jako kdysi regulační poplatky u lékařů.

Z tohoto pohledu byl příjezd Merkelové pro mnoho stran a uskupení hotovým darem z nebes: nikdo jiný by jim dnes nedal do ruky takový klacek a nikdo by v tropickém dnu nedostal tolik lidí do ulic na zhruba desítku protestních demonstrací. Když člověk poslouchal slova okamurovců a jiných vejlupků o drzé politické provokaci a okupantech, málem zapochyboval, jestli to opravdu přijíždí šéfka země, jejíž sedmnáctou spolkovou zemí fakticky jsme, minimálně ekonomicky.

Bylo ale vidět, jak i pro premiéra Bohuslava Sobotku, který jinak spolehlivě drží bruselskou linii, je návštěva kancléřky citlivou záležitostí. Je jistě dobře být v očích svých voličů mužem, za nímž váží cestu nejmocnější žena planety a symbol moderního evropanství. Na druhé straně právě typický volič ČSSD výrazně více ctí svou domácí košili než evropský kabát. A v otázce přijímání migrantů má naprosto jasno.

Fotogalerie

Proto bylo vlastně předem jasno, v jakém duchu se rozhovory povedou. Nebo spíše jak budou interpretovány navenek. Sobotka se nemohl neohradit proti povinným kvótám a přerozdělování „německých“ utečenců, ostatně předpolí si těsně před návštěvou Merkelové vytvořil už nezvykle rázným výrokem, že si v Česku nepřeje silnou muslimskou komunitu. Zároveň ale bylo téma migrace na společném brífinku až křečovitě urputně baleno do samozřejmě mnohem „důležitějších“ témat, jako je vynikající spolupráce obou zemí na poli vědy nebo technické detaily plánované dálnice do Drážďan.

U prezidenta Miloše Zemana to bylo jinak. I jemu se blíží hradní obhajoba a možná to byla poslední příležitost, jak po boku německé kancléřky ukázat, že se žádného velkého zvířete nelekne a zůstane dál nesmlouvavým islamobijcem. „Téma bezpečnosti občanů bude na prvním místě,“ odmítl už před schůzkou Zemanův mluvčí balit téma migrace do diplomatických slůvek.

„Obě strany jednání vyjádřily zásadně odlišné názory na otázku migrace, především z islámských zemí. Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl pak Jiří Ovčáček po setkání.

K tomu prezident ve stejný den přidal pro jistotu ještě návrh na zrušení ruských sankcí, snad aby náhodou jeho hlas v celém tom blázinci kolem Merkelové nezanikl.

Škoda, že jsou u nás prakticky pořád nějaké volby a iracionální vřava před nimi. Protože by bylo docela užitečné s německou kancléřkou opravdu, vážně a bez všech divadýlek diskutovat o dvou otázkách, které teď nejvíce hýbou Evropou: o migraci a všem, co s ní souvisí, a také o tom, kam dál s EU po brexitu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dvakrát do jednoho místa neudeří. Devět největších mýtů o bouřkách

Čárové blesky.

Víkend v Česku poznamenávají silné bouřky. Blesky a vítr představují velké nebezpečí, jemuž je možno se vyhnout, pokud...

Silničáři by mohli rozvážet na D1 vodu na motorkách, plánuje ministr

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (vlevo) a generální ředitel Ředitelství silnic...

Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který nedávno vystřídal ve funkci Dana Ťoka z hnutí ANO, chce v létě lidem co...

S bouřkami přijde krátké ochlazení, tropy nastoupí znovu po víkendu

Bouřka nad Beskydy z 13. června 2019

Dusnou sobotu by měly zakončit bouřky s kroupami a silným větrem, neděle pak bude ojedinělým ochlazením současných...

Najdete na iDNES.cz