Ohlédnutí za klimatickou konferencí v Glasgow: trvala 12 dní a sešlo se na ní 197 států, tedy o čtyři více, než má členů OSN. | foto: AP

KOMENTÁŘ: Zelené plány Západu? Utopie. Způsobí chudobu větší než krize

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Ohlédnutí za klimatickou konferencí v Glasgow: trvala 12 dní a sešlo se na ní 197 států, tedy o čtyři více, než má členů OSN. Z toho je zřejmé, že obavy z globálního oteplování sdílejí elity celého světa. Nebo to alespoň prohlašují, píše ve svém komentáři pro MF DNES politolog Alexander Tomský.

Jako na všech summitech tohoto typu za posledních třicet let je nápadný rozdíl mezi rétorikou a činem: dohody závazné nejsou, a přesto se o jejich formulaci vede zápas jako o život. Projevilo se to i na posledním zasedání, kdy měl předseda Alok Sharma slzy v očích, protože se po dvou dnech handrkování nepodařilo schválit komuniké o konečné likvidaci uhlí (rozumí se spalování bez uložení oxidu uhličitého) a závěrečný text hovoří pouze o postupném snižování závislosti.

Západ podléhá panice, ale ostatní svět dává přednost růstu životní úrovně a teprve potom se uvidí, co se s oteplováním dá dělat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video