Prezident Václav Klaus se opět opřel do Evropské unie

Prezident Václav Klaus se opět opřel do Evropské unie | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Klaus: Větší integrace zemí EU jen zhoršuje dluhovou krizi

  • 664
Prezident Václav Klaus se ostrým výrokem na sobotním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny v Maďarsku opřel do Evropské unie. Na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize, odpověděl, že se Barroso tragicky mýlí.

"S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.

Hlavy států Visegrádské čtyřky. Zleva: Slovenský prezident Ivan Gašparovič, český prezident Václav Klaus, prezident Polska Bronislav Komorowski a maďarský prezident Pál Schmitt.

Svůj komentář uvedl tím, že tento jeho názor je mezi účastníky summitu minoritní. Od ostatních prezidentů zemí Visegrádské čtyřky v této věci zazněly jiné názory.

Odlišný pohled na budoucnost EU v souvislosti s dluhovou krizí prezentoval polský prezident Bronislaw Komorowski. "Polsko velice důsledně říká, že evropskou integraci musíme prohloubit a jenom tak se můžeme z krize dostat, ale nezapomeňme, že musíme i rozšířit Evropu," řekl.

Krize přišla od starých členů, odporoval Klausovi Komorowski

Komorowski zdůraznil, že krize nevyplývá z přijetí nových členských zemí do EU. "Tyto příznaky začaly v zemích, které patří do eurozóny. To znamená, že to přišlo ze starých členských zemí," řekl.

Státy EU

Evropskou unii nyní tvoří sedmadvacet států. V minulosti proběhlo už šest vln rozšíření, naposledy se připojilo v roce 2007 Bulharsko a Rumunsko. V vstup do EU usiluje nyní Chorvatsko.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič v souvislosti s plány na hlubší integraci v zájmu dohledu nad hospodařením zemí EU poznamenal, že členské státy suverenitu neodevzdávají, ale půjčují. "Protože, když chtějí, mohou vystoupit," řekl.

Evropská unie se stává terčem kritických výroků prezidenta Václava Klause čím dál častěji. Ani ne před týdnem na zahájení mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně prohlásil, že současné problémy zemí platících jednotnou měnou ukázaly, že eurozóna byla od počátku chybný projekt. (Více zde)

Český prezident patří k zastáncům tradičního národního pojetí státu a jako kritik Evropské unie je známý téměř na celém světě. Často také vyjadřuje svůj rezervovaný postoj k moderním trendům jako je multikulturalismus nebo oficiální soužití homosexuálních a lesbických párů. Těmto problémům se věnoval i ve svém proslovu na tradiční Svatováclavské pouti. (Více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video