Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

  12:15aktualizováno  12:15
Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za zosobnění ctnosti. Obraz bezúhonného a vždy korektního muže vzal ovšem zasvé. Jako premiér bránil vyšetřování firmy SNC-Lavalin, která zřejmě miliony dolarů uplácela libyjskou vládu někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího.

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí | foto: koláž iDNES.cz

Půl roku poté, co se toto podezření objevilo, je potvrdil nezávislý etický komisař Mario Dion. Podle něj bylo premiérovo jednání v rozporu s principem nezávislého vyšetřování, které zaručuje ústava. 

Fotogalerie

Bývalá ministryně spravedlnosti Jody Wilsonové-Raybouldové v březnu vypověděla, že Trudeau a jeho spolupracovníci zasahovali do korupční kauzy, kterou vyšetřovala. Vyvíjeli prý na ni „soustředěný a nepřetržitý nátlak“ a vyšetřování stavební firmy SNC-Lavalin chtěli nechat zastavit. 

Firma je podezřelá z toho, že mezi lety 2001 až 2011 uplácela libyjskou vládu ve snaze získat zakázky v této severoafrické zemi. Celkem na úplatky za lukrativní zakázky mělo jít 48 milionů kanadských dolarů, tedy v přepočtu zhruba 838 milionů korun.

Trudeau se původně hájil tím, že mu šlo především o zachování pracovních míst. Tedy o to, aby quebecká firma zaměstnávající v této provincii přes tři tisíce lidí nepřesunula svou výrobu jinam, pokud by se podezření potvrdilo.

Zapomněl už ale dodat, že Quebec je zároveň provincií, v níž se často rozhoduje o konečném výsledku parlamentních voleb. Právě ty zemi už zanedlouho čekají. O novém složení poslanecké sněmovny budou Kanaďané hlasovat letos koncem října. 

Trudeauovi liberálové přitom od začátku roku setrvale oslabují, naopak podpora stoupá opozičním konzervativcům. Právě Quebec tak pro liberály může být tou rozhodující oblastí, která určí vítěze. S ohledem na slábnoucí ekonomiku může být role této provincie ještě vyšší. 

Otec a syn premiér

Trudeau za své počínání v minulých dnech převzal zodpovědnost. Ovšem jen zčásti. „Přijímám zodpovědnost za své chyby. Na druhé straně se nemohu omlouvat za to, že jsem chtěl uchránit pracovní místa,“ řekl. 

Libyjský plukovník Kaddáfí: někdejší „vzteklý pes“, jenž se smířil se Západem

Současná kauza je pro Trudeaua o to nepříjemnější, že svůj politický obraz vybudoval mimo jiné na tématech slušné politiky a transparentnosti. Rád vystupoval jako morální autorita, například jako protiváha amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Když v listopadu 2015 vyhráli parlamentní volby v Kanadě liberálové a s nimi předseda Justin Trudeau, bylo všude plno slávy. Nyní 47letý Trudeau, původní profesí středoškolský učitel, tehdy způsobil na kanadské politické scéně zemětřesení. 

Jeho vítězství mělo potvrdit liberální směřování země. Trudeau se rád prezentoval coby pokrokový liberál a morální autorita. Svět obletěly snímky jeho vlády se zastoupením etnických menšin, v níž navíc polovinu ministrů tvořily ženy. 

Kanadský premiérský post svého času zastával také otec současného premiéra Pierre Trudeau. Ten se v něm udržel přes patnáct let. Jeho syn nakonec bude rád, pokud v něm i přes svou korupční aféru vydrží alespoň do konce svého funkčního období, tedy čtyři roky. 

Trudeauův blízký spolupracovník a poradce Gerald Butts kvůli kauze už v březnu rezignoval, stejně jako Wilsonová-Raybouldová. 

Justin Trudeau slaví volební triumf (říjen 2015): 


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK ELEKTRO - JEDNOSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz