Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí | foto: koláž iDNES.cz

Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

  • 122
Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za zosobnění ctnosti. Obraz bezúhonného a vždy korektního muže vzal ovšem zasvé. Jako premiér bránil vyšetřování firmy SNC-Lavalin, která zřejmě miliony dolarů uplácela libyjskou vládu někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího.

Půl roku poté, co se toto podezření objevilo, je potvrdil nezávislý etický komisař Mario Dion. Podle něj bylo premiérovo jednání v rozporu s principem nezávislého vyšetřování, které zaručuje ústava. 

Bývalá ministryně spravedlnosti Jody Wilsonové-Raybouldové v březnu vypověděla, že Trudeau a jeho spolupracovníci zasahovali do korupční kauzy, kterou vyšetřovala. Vyvíjeli prý na ni „soustředěný a nepřetržitý nátlak“ a vyšetřování stavební firmy SNC-Lavalin chtěli nechat zastavit. 

Firma je podezřelá z toho, že mezi lety 2001 až 2011 uplácela libyjskou vládu ve snaze získat zakázky v této severoafrické zemi. Celkem na úplatky za lukrativní zakázky mělo jít 48 milionů kanadských dolarů, tedy v přepočtu zhruba 838 milionů korun.

Trudeau se původně hájil tím, že mu šlo především o zachování pracovních míst. Tedy o to, aby quebecká firma zaměstnávající v této provincii přes tři tisíce lidí nepřesunula svou výrobu jinam, pokud by se podezření potvrdilo.

Zapomněl už ale dodat, že Quebec je zároveň provincií, v níž se často rozhoduje o konečném výsledku parlamentních voleb. Právě ty zemi už zanedlouho čekají. O novém složení poslanecké sněmovny budou Kanaďané hlasovat letos koncem října. 

Trudeauovi liberálové přitom od začátku roku setrvale oslabují, naopak podpora stoupá opozičním konzervativcům. Právě Quebec tak pro liberály může být tou rozhodující oblastí, která určí vítěze. S ohledem na slábnoucí ekonomiku může být role této provincie ještě vyšší. 

Otec a syn premiér

Trudeau za své počínání v minulých dnech převzal zodpovědnost. Ovšem jen zčásti. „Přijímám zodpovědnost za své chyby. Na druhé straně se nemohu omlouvat za to, že jsem chtěl uchránit pracovní místa,“ řekl. 

Libyjský plukovník Kaddáfí: někdejší „vzteklý pes“, jenž se smířil se Západem

Současná kauza je pro Trudeaua o to nepříjemnější, že svůj politický obraz vybudoval mimo jiné na tématech slušné politiky a transparentnosti. Rád vystupoval jako morální autorita, například jako protiváha amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Když v listopadu 2015 vyhráli parlamentní volby v Kanadě liberálové a s nimi předseda Justin Trudeau, bylo všude plno slávy. Nyní 47letý Trudeau, původní profesí středoškolský učitel, tehdy způsobil na kanadské politické scéně zemětřesení. 

Jeho vítězství mělo potvrdit liberální směřování země. Trudeau se rád prezentoval coby pokrokový liberál a morální autorita. Svět obletěly snímky jeho vlády se zastoupením etnických menšin, v níž navíc polovinu ministrů tvořily ženy. 

Kanadský premiérský post svého času zastával také otec současného premiéra Pierre Trudeau. Ten se v něm udržel přes patnáct let. Jeho syn nakonec bude rád, pokud v něm i přes svou korupční aféru vydrží alespoň do konce svého funkčního období, tedy čtyři roky. 

Trudeauův blízký spolupracovník a poradce Gerald Butts kvůli kauze už v březnu rezignoval, stejně jako Wilsonová-Raybouldová. 

Justin Trudeau slaví volební triumf (říjen 2015): 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video