Kanadský premiér přichází o svatozář, měl ovlivňovat vyšetřování korupce

  15:00aktualizováno  15:00
Oblíbený kanadský premiér Justin Trudeau čelí prvnímu vážnému skandálu. Bývalá ministryně spravedlnosti a generální prokurátorka Jody Wilson-Raybouldová tvrdí, že na ni jeho nejbližší poradci tlačili, aby odložila vyšetřování korupční kauzy firmy SNC-Lavalin. Kvůli skandálu už navíc odstoupila i další ministryně.

Kanadský premiér Justin Trudeau a tehdejší ministryně spravedlnosti Jody Wilson-Raybouldová (15. prosince 2015) | foto: Profimedia.cz

„Opravdu politicky zasahujete do mé role a mého rozhodnutí coby generální prokurátorky? Silně bych vám radila, abyste to nedělal,“ vzpomínala žena, která byla vzhledem k politickému systému v Kanadě ministryní spravedlnosti a zároveň generální prokurátorkou, ve středu před parlamentním justičním výborem na svůj rozhovor s premiérem.

Stavební společnost SNC-Lavalin je podezřelá, že v letech 2001 až 2011 vyplatila 48 milionů kanadských dolarů (přes 825 milionů korun) vládě libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podle britského deníku The Guardian ji uplácela proto, aby měla přístup k lukrativním projektům.

Firma SNC-Lavalin zaměstnává téměř 50 tisíc lidí po celém světě, z toho přes devět tisíc jen v Kanadě. A pokud by soud rozhodl ve prospěch žalobce, nemohla by se celou dekádu ucházet o federální zakázky.

Wilson-Raybouldová říká, že u ní premiérovi poradci lobbovali za „dohodu o odložení trestního stíhání“ vedení firmy. Pro SNC-Lavalin by to znamenalo pouhé zaplacení pokuty. Přístup ke státním projektům by díky tomu měla i nadále otevřený. Wilson-Raybouldová však vyšetřování ovlivňovat odmítla.

Bývalá ministryně členům výboru popsala, že loni na podzim více než čtyři měsíce musela čelit „neměnným a trvalým“ snahám poradců, aby svůj názor na obvinění firmy změnila. Poradci se údajně nevyhýbali ani „skrytým hrozbám“ a předhazovali jí, že se svým chováním dostává do přímého rozporu s postojem ministerského předsedy.

Fotogalerie

Podle amerického deníku The New York Times však Wilson-Raybouldová výboru nepředložila přímý důkaz, že by jí někdo ve vládě nařizoval, aby se trestní stíhání odložilo.

Kauza v posledních týdnech otřásá kanadskou veřejností a premiérův hlavní poradce a dlouholetý přítel Gerald Butts už před dvěma týdny odstoupil i přesto, že veškerá obvinění popírá. Rezignovala i sama Wilson-Raybouldová s tím, že už ve vládě nechce sedět.

Svou funkci už navíc složila i další členka vlády a Trudeauova blízká spolupracovnice. Ministryně odpovědná za vládní účty Jane Philipottová oznámila svou rezignaci dopisem, v němž dala najevo „vážné obavy“ z „důkazů o snahách politiků a úředníků vyvíjet tlak na bývalou ministryni spravedlnosti, aby ovlivnila případ“, v němž figuruje SNC-Lavalin.

V této situaci byla pro ni další účast ve vládě neúnosná, dodala. Trudeau reagoval slovy, že je mu jejího odchodu líto, nicméně jej chápe.

Opozice ke složení funkce vyzývá i samotného premiéra. Ten to nicméně udělat odmítá. Nepopřel, že jeho lidé s Raybouldovou mluvili, říká však, že „vůbec nesouhlasí s tím, jak bývalá generální prokurátorka události charakterizovala“. Podle něj se veškeré diskuse odehrávaly v mezích zákona a on se jen snažil ochránit pracovní místa Kanaďanů, na což má jako ministerský předseda právo.

Skandál, kterým se zabývá i federální etická komise, Trudeauovi může uškodit i v říjnových parlamentních volbách. V těch totiž kandiduje jeho Liberální strana. Jemu samotnému může kauza zničit pověst oblíbeného a čestného politika, kterého Kanaďanům závidějí nespokojení liberálové po celém světě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Muž v Kalifornii si před domem vytvořil obří svastiku, místním se to nelíbí

Američan si na příjezdové cestě ke svému domu nechal vytvořit obří svastiku....

Poprask v místní komunitě sanfranciského předměstí El Sobrante způsobil Američan jménem Steven Johnson. Ten si na...

V Thajsku nelezte na pagody a e-cigarety nechte doma, varuje velvyslankyně

Thajská velvyslankyně Ureerat Chareontoh ve své pražské rezidenci (31. května...

Přísným přístupem k tvrdým drogám je Thajsko známé, i kuřáci by však měli zpozornět. V zemi totiž platí zákaz...

Saúdská Arábie obvinila Írán ze čtvrtečního útoku na tankery v Ománském zálivu

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Saúdská Arábie se připojila k USA a Británii v obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu....

Najdete na iDNES.cz