Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kachovská přehrada, zásobárna vody pro Krym a chladič jaderné elektrárny

  8:56aktualizováno  9:21
Od padesátých let minulého století sloužila Kachovská přehrada na Dněpru jako zásobárna vody pro celou jižní Ukrajinu. A také poloostrov Krym, kam voda z přehrady proudila více než čtyři sta kilometrů dlouhým kanálem. V noci na úterý hráz přehrady zničila exploze, z útoku se navzájem obviňují Rusové i Ukrajinci.

Kachovská přehrada leží na území Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Svou rozlohou 2 155 kilometrů čtverečních je to po Kremenčucké přehradě druhé největší umělé jezero na Ukrajině.

Byla postavena v roce 1956 a její rozloha je obrovská. Pro srovnání: největší česká přehradní nádrž Lipno má rozlohu 48,7 kilometrů čtverečních, což znamená, že Kachovská přehrada je téměř 45krát větší. A s objemem 18,2 kilometru krychlových tato přehrada zadržovala 25krát více vody než Orlická přehrada, která má z českých přehrad největší objem (0,715 km3).

Přehradní jezero leží ve výšce 44 metrů nad mořem, je dlouhé 230 kilometrů a široké maximálně 25 kilometrů. Hluboké je v průměru 8,4 metru, v nejhlubším místě pak 36 metrů. Jezero zamrzá koncem listopadu až začátkem prosince, rozmrzá v polovině února až začátkem března. Z přehrady odtéká kromě Dněpru ještě Severokrymský kanál, který slouží suché oblasti severního Krymu k zavlažování a zásobování vodou.

Severokrymský kanál:

Severokrymský kanál je 402,6 kilometru dlouhý vodní kanál na Ukrajině, který přivádí vodu z Dněpru na poloostrov Krym. Byl postavený v letech 1961 až 1971.

Výstavba přehrady vytvořila hlubokovodní cestu na dolním toku Dněpru a její vody se využívají k lodní dopravě, zavlažování, zásobování vodou, pro rybolov a rekreaci. Přehradní jezero zasahuje až k Záporoží, kde okolo ostrova Chortycja pod jeho vodami zanikly obávané peřeje, od kterých město odvozuje svůj název (za porihy = za peřejemi). Součástí vodního díla je vodní elektrárna s výkonem 350 megawattů. Podle prvních zpráv byla zcela zničena výbuchem vedeným zevnitř strojovny.

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Přehradu od začátku loňské invaze na Ukrajinu okupují Rusové. Ti začátkem loňského listopadu otevřeli přepady u Kachovské elektrárny a objem přehrady klesl na nejnižší úroveň za poslední tři desetiletí, což ohrozilo zásoby pitnou vodou stejně jako chladicí systém pro Záporožskou jadernou elektrárnu.

Záplavy hrozí hlavně na levém břehu Dněpru:

Od loňského prosince do letošního února poklesla vodní hladina o dva metry. Od února hladina vody v přehradě neustále stoupala a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti.

Jak rozšířit Dněpr

O možném zničení Kachovské přehrady se spekulovalo už delší dobu. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl už loni na konci října, že ruské síly se pravděpodobně pokusí přehradu vyhodit do vzduchu, čímž se budou snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.

ISW uvedl, že Rusko má „všechny důvody k tomu, aby se pokusilo poskytnout krytí svým ustupujícím silám a navíc tak rozšířilo řeku Dněpr, kterou by ukrajinské síly musely překročit, aby mohly pokračovat v protiofenzivě“. Z pohledu na mapu terénu Chersonské oblasti je zřejmé, že voda zaplaví především levý břeh Dnepru, tedy území pod kontrolou Rusů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

O zaminování přehrady a možném útoku na ni hovořil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské invazní síly poničily už i jiné ukrajinské přehrady. Loni v září poškodil masivní ruský útok hráz Karačunivské přehrady u města Kryvyj Rih, a způsobil zatopení více než stovky domů. Voda v řece Inhulec po zásahu přehrady vystoupala z jednoho na bezmála dva metry. Aby snížily hladinu vody, musely úřady odpálit část hydraulických struktur níž po proudu.

Nová taktika Rusů: útoky na přehrady. Kaskáda na Dněpru je jako jaderná puma

Ukrajinské úřady koncem letošního května také informovaly o poškození Karlivské přehrady v Doněcké oblasti po ruském ostřelování, které ohrozilo zaplavením několik obcí. „Ruská okupační armáda od začátku invaze neustále ostřeluje Karlivku, zasahuje hráz a ignoruje fakt, že kvůli těmto akcím budou trpět především civilisté,“ uvedl oblastní šéf Pavlo Kyrylenko podle serveru Ukrajinska pravda. Agentura Unian napsala, že ukrajinské úřady tam evakuovaly asi tři desítky lidí. Karlivská přehrada se nachází nedaleko okupovaného Doněcku a také frontové linie.

Skákající bomby a výbuch v režii NKVD

Historie zná i další útoky na přehrady během válečných konfliktů. Známé jsou „skákající bomby“ britského Královského letectva (RAF), které zničily německé přehrady za druhé světové války. Vymyslel je konstruktér Barnes Wallis ze zbrojovky Vickers na principu házení žabek po vodě. Po náročných testech takto v polovině května 1943 britské bombardéry úspěšně protrhly hráze přehrad Möhne a Eder a způsobily rozsáhlé záplavy.

Zdánlivě nemožné. Slavná skákavá bomba ničila před 80 lety německé přehrady

Deset metrů vysoká vlna, která se valila krajinou rychlostí 25 kilometrů za hodinu, strhla nebo vážně poškodila na pět desítek mostů, zničila nebo poničila 120 továren, odplavila zemědělskou půdu a zatopila několik dolů. Záplavy vyvolané protržením přehrad zabily 1 300 (podle některých zdrojů až 1 600) lidí, z velké části válečných zajatců, zejména sovětských.

V srpnu 1941, po útoku nacistického Německa na Sovětský svaz, vyhodily jednotky stalinské tajné policie NKVD částečně do vzduchu Dněperskou vodní elektrárnu na řece Dněpru nad ostrovem Chortycja. Následné záplavy si vyžádaly obrovské lidské oběti – německé ztráty se odhadují na 1 500 lidí, na straně sovětské armády i obyvatelstva zahynulo až 120 000 lidí.

Do léta 1942 Němci přehradu opravili, na podzim následujícího roku se však k ní znovu přiblížila fronta. Němci byli rozhodnuti vodní dílo zcela zničit, ale sovětským vojákům se podařilo část výbušnin zneškodnit. I tak přehradu poničili a po nových opravách byla znovu uvedena do provozu v roce 1950.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Čína je pilířem nového světového řádu, řekl Orbán a kývl na její mírový plán

9. května 2024  20:05

Čína je jedním z pilířů nového světového řádu a Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu,...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  20:05

Přímý přenos Poslanci se přou o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu opět...

Za nové zuby si připlatíme, mnozí zubní technici skončí. Na vině je nařízení EU

9. května 2024

Premium Zubní techniky ohrožuje nová legislativa. U každé zubní náhrady by teď měli plnit stejné povinnosti...

V Rakousku zemřel 54 letý Čech, po vypadnutí z kajaku zemřel v nemocnici

9. května 2024  19:59

Při jízdě na kajaku dnes u rakouské obce Weissenbach am Attersee zemřel 54letý Čech. Zkušený...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...