K hranicím Gazy míří izraelské tanky, útoky zabily přes 320 lidí

  7:29aktualizováno  22:33
Izrael pokračuje již třetí den v bombardování palestinského pásma Gazy. Oblast kolem hranic s pásmem neprodyšně uzavřel a vyslal do oblasti tanky. Při nočních útocích letectvo shodilo několik bomb na Islámskou univerzitu v Gaze, která je baštou Hamasu. Útoky si vyžádaly již 327 mrtvých a přes 1 400 zraněných.

Obyvatelka Gazy kráčí po troskách policejní stanice ve městě Gaza. Izraelské střely ji srovnaly se zemí. | foto: Reuters

Palestinské nemocniční zdroje hlásí, že si pondělní nálety vyžádaly dohromady dvanáct mrtvých. Sedm lidí zemřelo při útoku na dům vysoce postaveného člena Hamasu, pět jich zemřelo v automobilu, který zasáhla izraelská raketa. Při útocích mělo zemřít i šest dětí.

Hamas při dvou raketových útocích na izraelská města Aškelon a Ašdod zabil dva Izraelce a dalších minimálně sedm zranil. Celkový počet izraelských obětí se proto vyšplhal na sedm.

To si vyžádalo okamžitou reakci Izraele. Podle reportérky televizní stanice CNN se k hranicím pásma Gazy začaly přesunovat izraelské tanky. Armáda navíc vyhlásila oblasti kolem pásma Gazy za "uzavřené vojenské zóny". To znamená, že může do oblasti zamezit vstup civilistům, včetně novinářů. Podle analytiků by to mohlo značit přípravu izraelské pozemní operace. Tu však izraelská armádní mluvčí vyloučila.

ON-LINE ROZHOVOR

Čtenáři iDNES.cz se ptali Palestince z Gazy na situaci během izraelských útoků.

Aktuální čísla o útocích v Gaze zveřejnila i OSN. Podle organizace je mezi palestinskými ztrátami 57 civilistů, z nichž sedm byly děti mladší sedmi let. Palestinské raketové útoky od soboty usmrtily dva Izraelce.

Izraelci se zaměřili na kulturní symboly Hamasu

Izraelci se při třetím dni útoků zaměřili na kulturní symboly Hamasu. Bombardovali budovu ministerstva vnitra v Gaze, která se stala prvním vládním objektem zasaženým při izraelské ofenzivě.

Podle zprávy izraelského rozhlasu podniklo letectvo během pondělní noci kolem čtyřiceti náletů na cíle radikálního hnutí Hamas. Zasáhlo údajně skladiště zbraní a budovu poblíž domu palestinského expremiéra Ismáíla Haníji, vůdce neuznávané vlády Hamasu v pásmu Gazy.

Francie kvůli Gaze svolala ministry

Francie svolala kvůli napjaté situaci na Blízkém východě do Paříže mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských zemí EU.

Bomby padaly na univerzitní laboratoře

Pět střel zasáhlo po půlnoci univerzitní komplex v Gaze, přičemž podle svědků byla zřetelně jeho terčem budova univerzitních laboratoří. Při tomto útoku nebyl nikdo zraněn. Zástupci univerzity podle BBC prohlásili, že kampus byl vyklizen několik dní před izraelskými útoky.

Izraelská armádní mluvčí obhajovala tento útok s tím, že to je jediná instituce svého druhu na světě, která uděluje bakalářský titul za absolvování kurzu výroby útočných raket Kásam.

PŘEČTĚTE SI

Nálety v Gaze očima blogera iDNES.cz

Zpravodajka CNN popisovala atmosféru ve městě Gaza jako zmatenou. Nad městem neustále přelétala letadla a bezpilotní stroje, hluk jejich motorů se mísil s houkáním sirén záchranných vozidel. Z různých částí města se podle ní stále ozývaly exploze.

Palestinec z města Gaza oplakává krátce po izraelském raketovém útoku mrtvé tělo příslušníka bezpečnostních jednotek.

Palestinec oplakává mrtvého příslušníka bezpečnostních jednotek ve městě Gaza.

VAROVÁNÍ ČESKÉHO VELVYSLANECTVÍ

- Tiskový atašé českého velvyslanectví v Tel Avivu Robert Řehák ČTK telefonicky sdělil, že úřad nedoporučuje kvůli rizikové situaci Čechům cestovat do pásma Gazy ani do jeho okolí.

- Češi, kteří jsou nyní v Izraeli, mají mít u sebe trvale kontakt na konzulární službu, která je připravena pomoci.

Izraelská média s odvoláním na nejmenované palestinské kruhy informovala, že při útocích v pásmu Gazy byl údajně zraněn i izraelský voják Gilad Šalit, který je už přes dva roky v zajetí palestinských radikálů. Izraelské bezpečnostní kruhy ale označily tuto informaci za málo pravděpodobnou. Šalit je podle nich "trumfem" pro Hamas a hnutí udělá vše pro to, aby ho udrželo naživu.

"Nikdo nepřináší důkazy ani kdy se to stalo. Může jít o součást propagandy a psychologického boje, kterou na druhé straně používá i Izrael," uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Útoky mohou pokračovat "mnoho dní"

Ministr obrany Ehud Barak v parlamentu prohlásil, že Izrael bude bojovat až do "hořkého konce". "Nebojujeme proti obyvatelům Gazy, ale proti Hamasu a jeho odnožím. Bude-li to nutné, bude operace rozšířena," řekl.

Palestinci se dívají na zničenou laboratoř Islámské univerzity v Gaze.

Palestinci se dívají na zničenou budovu Islámské univerzity v Gaze.

Podle izraelského tisku už ale letectvo mělo zasáhnout všechny vytyčené cíle v pásmu Gazy a ministerstvo zahraničí již začalo připravovat strategii pro ukončení bojů.

Palestinské hnutí Hamas naproti tomu nadále potvrdilo svůj vzdor a jeho zástupce Fawzi Barhoum naléhavě žádal Palestince, aby použili "všechny možnosti, včetně mučednických akcí", čímž odkazoval na možné sebevražedné útoky v Izraeli.

Hamas chce zabít izraelskou šéfku diplomacie

Izraelský list Haarec navíc dnes napsal, že Hamas chystá jako odvetu za útoky vraždu ministryně zahraničí Cipi Livniové. Na seznamu smrti je prý i izraelský ministr obrany Ehud Barak a vedení konkurenční palestinské strany Fatah.

NA PODROBNOU MAPU OBLASTI se podívejte zde

Nejednotné je v otázce útoků mezinárodní společenství. Zatímco Rada bezpečnosti OSN vyzvala k okamžitému ukončení násilí, dosluhující úřad amerického prezidenta George Bushe vidí odpovědnost za obnovení příměří na Hamasu, který prý musí souhlasit s trvalým mírem.

Nově zvolený americký prezident Barack Obama se k situaci odmítl vyjádřit s tím, že za Spojené státy mluví jen prezident George Bush.

V Jordánsku, Libanonu, Egyptě a Íránu se dnes uskutečnily obrovské demonstrace. Jejich účastníci požadovali okamžité přerušení izraelských útoků. V Saúdské Arábii se protest, kterého se zúčastnily až tři stovky lidí, pokusila rozehnat policie. Při zásahu bylo zraněno osm lidí.

Izrael povolil vjezd humanitární pomoci

Izraelské ministerstvo obrany povolilo vjezd více než stovky kamionů s humanitární pomocí do pásma Gazy a chystá se i další náklad potravin, zdravotnického materiálu a paliva.

Izraelský tank hlídkuje u kibucu Mefalsim, poblíž pásma Gazy.

Izraelský tank hlídkuje poblíž hranic s pásmem Gazy.

Kamiony, které mají se svolením izraelského ministra obrany Ehuda Baraka projet hraničními přechody Nahal Oz, Karni a Kerem Šalom, dopraví do pásma Gazy především potraviny, zdravotnický materiál, deset ambulancí a pohonné hmoty dodané Tureckem, Jordánskem a mezinárodními organizacemi.

Z Kypru do Gazy vypluly lodě s lékaři a humanitárními pracovníky. Postupně chtějí záchranáři přivézt tři tuny zdravotnického materiálu. "Jde o aktivní protest a přímou odpověď na zabíjení, které v oblasti probíhá," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic plavby.

Mnoho zoufalých obyvatel pásma Gazy, kteří chtějí uniknout před izraelskými střelami, přichází po celou dobu útoku na hraniční přechod v Rafáhu v naději, že se dostanou do Egypta do bezpečí. Egyptští představitelé se ale řídí dohodou s Izraelem z roku 2005 o hraničním provozu a přechod zůstává zavřený. Za to si Káhira vysloužila kritiku mnoha arabských zemí.

Teprve v pondělí večer mohlo hranici překročit několik Palestinců. Po setmění do Egypta přešlo devět zraněných obyvatel Gazy, doprovázelo je dalších osm lidí. Podle úřadů by v nejbližší době mohlo hranici překonat dalších třicet zraněných.

Izrael spustil operaci Lité olovo v sobotu a za její cíl označil přimět radikální palestinské hnutí Hamas, které v Gaze vládne, k zastavení ostřelování izraelského území. - více o vývoji v oblasti v minulých dnech čtěte zde

Mapa Izraele

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

VÝVOJ V PÁSMU GAZY OD PŘEVZETÍ VLÁDY HAMASEM

Rok 2007
14. června
- Radikální hnutí Hamas prakticky ovládlo pásmo Gazy, když dobylo hlavní bašty hnutí Fatah prezidenta Abbáse.

19. září - Izraelský bezpečnostní kabinet vyhlásil pásmo Gazy kontrolované hnutím Hamas za "nepřátelský celek".

Rok 2008
17. ledna - Izrael kvůli trvajícímu raketovému ostřelování svého území uzavřel hraniční přechody do Gazy a zahájil její blokádu.

23. ledna - Desetitisíce Palestinců prorazily hranice s Egyptem poblíž Rafáhu a vyrazily nakupovat pohonné hmoty a jídlo.

1. března - Izraelská armáda po dva dny okupovala území na severu pásma Gazy. Operace stála desítky životů a způsobila značné škody.

17. června - Izrael a hnutí Hamas se po několikaměsíčních nepřímých jednáních dohodly na příměří pro pásmo Gazy. Izrael následně zmírnil blokádu Gazy.

18. prosince - Palestinské radikální hnutí Hamas vypovědělo příměří v Gaze, které s Izraelem dojednalo.

29. prosince - Izraelské letecké údery v pásmu Gazy si vyžádaly více než 300 životů a více než 1 400 zraněných.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Archeologové našli v Pompejích sbírku rituálních amuletů, včetně penisů

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než...

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují...

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

Džihádista Jack přišel o britské občanství, zůstane v syrském vězení

Rodiče Jacka Lettse, kterému dali Britové přezdívku „Džihádistai Jack“,...

Britské úřady zbavily občanství Jacka Lettse, který v roce 2014 v 18 letech odešel do Sýrie, aby tam bojoval v řadách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz